Chat with us, powered by LiveChat

Podatek handlowy uderzy w spółki. Znamy coraz więcej szczegółów

Skomentuj artykuł
© monticellllo - Fotolia.pl

W dniu wczorajszym zostały ujawnione kolejne założenia w zakresie wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej. Spółki podają pierwsze dane dotyczące wielkości ich obciążenia nową daniną. Analitycy jednak dalej podkreślają brak odpowiednich szczegółów i zachowują spory dystans w swoich obliczeniach.

 

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić trzy różne stawki wysokości podatku w zależności od wartości osiąganych przychodów. Podatek będą płaciły podmioty osiągające powyżej 1,5 mln zł miesięcznych przychodów. Najniższa stawka będzie wynosić 0,7% i dotknie podmioty osiągające miesięcznie sprzedaż w kwocie od 1,5 mln zł do 300 mln zł. Przychody powyżej 300 mln zł będą obciążone stawką 1,3%. Nowy podatek najbardziej dotknie podmioty prowadzące sprzedaż detaliczną w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Będą musiały one stosować stawkę 1,9%. Sklepy nie przekraczające progu 1,5 mln zł sprzedaży miesięcznie nie będą musiały płacić podatku handlowego, ani również składać wobec niego deklaracji podatkowych. Dodatkowo przewiduje się zwolnienie z podatku ze sprzedaży leków, wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

 

Wielkość wpływów do budżetu państwa szacowane jest na około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wprowadzenie podatku handlowego związane jest z finansowaniem programu „500 plus”.

 

Do spółek notowanych na GPW, które najbardziej dotknie nowy podatek należy zaliczyć przedstawicieli segmentu szeroko pojętego handlu detalicznego, czyli:

 

 • CCC
 • LPP
 • Vistula
 • Gino Rossi
 • Redan
 • Monnari
 • Alma
 • Inter Sport
 • PKN Orlen (stacje benzynowe)
 • Lotos (stacje benzynowe)
 • Eurocash
 • Emperia

 

W wypowiedzi dla PAP wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz powiedział, że wstępne szacunki spółki wskazują na obciążenie rzędu 35-40 mln zł rocznie. Zaznaczył, że "nowa propozycja podatku jest ciut łagodniejsza, bo wcześniej była mowa o stawce 2 proc., ale inna, wyższa stawka od handlu w weekendy i święta jest dla nas bardziej bolesna. W weekendy generujemy ok. 30 proc. obrotów". Z kolei wiceprezes CCC Piotr Nowjalis wskazał na przewidywaną kwotę daniny według wskazanych kryteriów w wysokości 17-19 mln zł rocznie.

 

Przypomnijmy, że we wcześniejszych zapowiedziach podatek handlowy miał mieć stawkę 2% od przychodów, a objęte miały nim być podmioty prowadzące działalność handlową w lokalach o powierzchni powyżej 250 mkw. 

 

Źródło: Ministerstwo Finansów, PAP

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie