Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Bogdanka z impetem kończy trend spadkowy. W 5 sesji +35%!

© TTstudio - Fotolia.com

W zaledwie 5 dni sesyjnych akcje LW Bogdanka podrożały z 35 zł do 46 zł. Przekłada się to na ponad 30% wzrostu. Jednocześnie została pokonana ponad półtoraroczna linia trendu spadkowego.

 

Zacznijmy wyjątkowo od sytuacji technicznej walorów LWB. Łatwe do zaznaczenia linie trendu spadkowego zostały przebite „z marszu” bez żadnej korekty. To pokazuje siłę i determinację strony popytowej. Już wcześniej na wykresie można było dostrzec dwie te same formacje zwiastujące odwrócenie trendu. Chodzi o odwróconą głowę z ramionami – małą i dużą (punkty zaznaczone strzałkami). Bariera 30 zł okazała się bardzo ważnym poziomem dla inwestorów i te okolice stanowiły do tej pory najsilniejszy punkt obronny. Punktem, który może powstrzymać na pewien czas aspiracje strony popytowej, jest poziom 47 zł. Są to ostatnie, lokalne maksima z maja tego roku oraz strefa nadal niedomkniętej luki spadkowej z końca października ubiegłego roku.

 

LW Bogdanka S.A. - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

W czym upatrywać bodźca do ostatnich, silnych wzrostów akcji LWB? Spółka nie opublikowała żadnego komunikatu w ostatnim czasie, a ze strony polityków również nie padły żadne wypowiedzi związane z Bogdanką. Wszystko wskazuje więc na to, że do głosu w wycenie LWB doszły w końcu fundamenty. Chodzi konkretnie o dynamiczny wzrost cen węgla energetycznego w ostatnich dniach i tygodniach. Kontrakty na węgiel ARA (jeden z najpopularniejszych benchmarków cen węgla na rynku światowym) wskazują na wartość 58 USD/tonę i notują obecnie najwyższe poziomy od około roku. Ostatnie dwa tygodnie przyniosły wzrost o około 10%.

 

Źródło: WNP.PL

 

Przy dość stałej bazie kosztowej Bogdanki, która i tak została obniżona po ostatnich zabiegach restrukturyzacji kosztowej, każdy wzrost cen węgla będzie dla spółki jeszcze bardziej korzystny. Już wyniki I kw. tego roku pokazały całkiem spory wzrost rentowności na każdym poziomie, a wówczas rynkowe ceny węgla były na sporo niższych poziomach (szczególnie w ujęciu procentowym). W pierwszych trzech miesiącach tego roku spółka wykazała 78,8 mln zł zysku operacyjnego oraz 54,4 mln zł zysku netto przy 420,6 mln zł przychodów. W tym samym okresie rok wcześniej zysk operacyjny wyniósł 48,1 mln zł, zysk netto 32,5 mln zł, a przychody 428,3 mln zł. Inwestorzy mają prawo oczekiwać dalszej poprawy wyników finansowych za II kw. tego roku, a wraz ze wzrostem cen węgla ich „gra” pod kolejne kwartały może trwać nadal. Wraz z kolejnymi tygodniami „opada też kurz” po rozdmuchanym również wokół Bogdanki ryzyku politycznym. Każdy kolejny miesiąc bez politycznych ingerencji (głównie słownych) w życie spółki powinien sprzyjać bykom. W długim terminie to jednak fundamenty odgrywają najważniejszą rolę w wycenie rynkowej danej spółki, a w przypadku Bogdanki są to właśnie ceny węgla.

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Bogdanka z impetem kończy trend spadkowy. W 5 sesji +35%!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie