Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

InPost zwalnia. Pracę może stracić ponad 1,2 tys. pracowników

© jenausmax - Fotolia.com

InPost może zwolnić maksymalnie około 1 257 osób zatrudnionych w spółkach InPost S.A. oraz Bezpieczny List Sp. z o.o. Celem jest dostosowanie posiadanego potencjału i kosztów spółki do realiów i perspektyw rynkowych.

 

W związku z prowadzoną restrukturyzacją działalności w zakresie obsługi przesyłek listowych InPost podjął decyzję o wdrożeniu procedury optymalizacji struktury organizacyjnej zatrudnienia. Ostateczna decyzja w zakresie liczby pracowników objętych zwolnieniami grupowymi zostanie ustalona w toku zwolnień grupowych. Podjęte działania powinny wpłynąć na ograniczenie nierentownej działalności w obszarze rynku przesyłek listowych i pozwolić na skupienie się na obszarach perspektywicznych, co w konsekwencji powinno odnieść pozytywny rezultat w kontekście optymalizacji prowadzonej działalności. Szacunki oszczędności dzięki zwolnieniom będą możliwe dopiero po zakończeniu procesu restrukturyzacji.

 

InPost informował o decyzji o restrukturyzacji raportem bieżącym w dniu 16 maja 2016 roku. Bodźcem były wyniki segmentu listowego w okresie styczeń-kwiecień bieżącego roku (silny spadek wolumenu przesyłek listowych oraz presja cenowa). Optymalizacja przeprowadzona w marcu 2016 roku w następstwie zakończenia obsługi kontraktu dla Sądów, w wyniku  której zredukowano liczbę oddziałów o około 45%, a zasoby ludzkie o około 40%, nie przyniosła oszczędności wystarczających do utrzymania rentowności segmentu listowego. Dlatego zarząd spółki zdecydował się na następujące działania restrukturyzacyjne:

  • Wypowiedzenie nierentownych umów na obsługę przesyłek listowych, o najniższych stawkach jednostkowych.
  • Dalszą redukcję kosztów centralnych
  • Ograniczenie obszaru działania do głównych miast w Polsce, co szacunkowo zmniejszy obsługiwane wolumeny listów o około 30%, a których obsługa generuje około 50% bezpośrednich kosztów dystrybucji
  • Renegocjację obowiązujących umów z perspektywy obsługiwanych wolumenów korespondencji i ich cen
  • Przeniesienie do infrastruktury kurierskiej obsługi listów poleconych dla sektora e-commerce doręczanych na terenach poza aglomeracyjnych, co stanowi około 30% ich wolumenu
  • Budowanie księgi popytu na usługi listowe świadczone przez InPost S.A. na rok 2017. 

 

Integer.pl, spółka matka InPostu, poinformowała w dniu 1 lipca 2016 roku o zawarciu umowy sprzedaży 100% udziałów w spółce zależnej InPost Express Sp. z o.o., za kwotę 110 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

 

Kurs akcji InPostu spada od debiutu w październiku 2015 roku. Od tego czasu cena spadła z ponad 24 zł, do poniżej 10 zł, co daje przecenę na poziomie około 60%. Kurs akcji wyznacza coraz to nowe minima, a na wykresie nie widać na moment obecny sygnałów przemawiających za zmianą obowiązującego trendu.

 

InPost - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: InPost S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

InPost zwalnia. Pracę może stracić ponad 1,2 tys. pracowników