Chat with us, powered by LiveChat

Echa Rynku #209 – Czy branża gamingowa jest przewartościowana?

Skomentuj artykuł
Źródło: thewitcher.com

W tym odcinku podcastu Echa Rynku mówimy o następujących tematach:

 

 


  

Drodzy słuchacze! Chcecie zobaczyć jak nagrywamy odcinek podcastu Echa Rynku na żywo?! Zapraszamy na najbliższą konferencję WallStreet! Nasz wykład odbędzie się w piątek 2 czerwca o godzinie 12:15.

 

 


  

Nagranie zostało wykonane 12 kwietnia 2017 r.

 

Udział wzięli:

Jak słuchać podcastu Echa Rynku?

 

 

 

 

Więcej:

 

Transkrypcja

Michał: Witam serdecznie. To są Echa Rynku, cykliczny podcast Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Ja nazywam się Michał Masłowski.

 

Rafał: Rafał Irzyński z drugiej strony. Czy wiesz Michale jak Kwaśniewski zamawiał pokój po angielsku?

 

Michał: To jakiś dowcip? Nie, to nie wiem.

 

Rafał: Room, please.

 

Michał: Jak?

 

Rafał: Room, please.

 

Michał: To nie znałem tego. To jest jakiś giełdowy czy coś tam? Bo wiesz, ja lubię giełdowe dowcipy, ja wszystkich innych to tak, ten…  ale fajny, rozumiem.

 

Rafał: Mi się skojarzyło jak wczoraj właśnie wynik Juventusu z Barsą i tam było nazwisko strzelca gola Chiellini i Kwaśniewskiego twarz taka uśmiechnięta.

 

Michał: 3:0, nie? Ale pal licho mecz z Barsą z Juventusu w Dortmundzie, o krok od tragedii tak naprawdę, to dużo poważniejsza sprawa. Dobrze, że się w sumie skończyło na niczym. Przejdźmy do naszych spraw giełdowych. Z rzeczy ważnych, które tutaj teraz widzę, muszę poskarżyć Ci się, że niektóre spółki, które już na przykład rok temu płaciły bardzo fajna dywidendę, to w tym roku zapowiedziały mniejszą dywidendę. Nie podoba mi się to.

 

Rafał: Masz na myśli Forte czy coś innego?

 

Michał: Forte na przykład, IMS mniejsza dywidenda, tam się kurs trzyma się bardzo ładnie. Lena Lighting, mniejsza dywidenda, mniejsza spółeczka dzisiaj, tam, wiesz, dywidendowo śledzę. Niby to jest dywidenda, wszystko jest, ale mniejsza niż rok temu. Człowiek szybko się przyzwyczaiła. Spółka wypłaci raz wysoką dywidendę to ja myślę mentalnie, księguję, że to już zawsze tak zawsze będzie, a tymczasem to nie zawsze tak musi być. Tu pozdrawiamy akcjonariuszy ABC Daty, Orange’a. ABC Daty, to nas samych pozdrawiamy. Właśnie jak tam ABC Data, jak tam się zachowuje?

 

Rafał: Stoi w miejscu. Tak naprawdę na pokazanie, co spółka potrafi zrobić w pierwszym kwartale z wynikami. Bardzo ciekawy casy, bo ta spółka miała 90 mln gotówki, co prawda, wiesz kto tam był istotny, ale ten zasób gotówki jest tak bardzo ciekawy jak on będzie w ogóle zagospodarowany, na co on pójdzie.

 

Michał: No zobaczymy.

 

Rafał: To takie moje bilansowe dopytania, co tam się stanie w tej spółce. Ale my cieszymy, bo z kolei mamy Ambrę, która fundamentalnie bardzo fajnie gospodarowała tą równowagą między wypłatą dywidendy, zyskami a inwestycjami. I ta Ambra sobie najfajniej nam perforuje w całym  portfelu dywidendowym i czekamy znowu na jakąś fajną dywidendę.

 

Michał: Z ciekawostek Dropsa i jak już sobie opowiadamy dowcipy giełdowe, tak… Przepraszam, o ABC Dacie i Ambrze to nie był żaden dowcip, to tak chwilę się zatrzymaliśmy. Widziałeś co Patrowicz wymyślił?

 

Rafał: Że on giełdę otwiera.

 

Michał: Nowa giełda, no bo ta, która jest teraz, no to nie wiem, chyba źle się w niej czuje, za ciasno mu, bo to taki jest inwestor światowy. Nowa giełda. Nie wiem czy powinniśmy proponować, propagować, ale dobra, powiedzmy: novagiełda.pl. To jest hit, informacje o notowanych instrumentach i są dwa z tego co widziałem: „Dam w gaz”, „Dam w energy”. Dwaj znani potentaci giełdowi i teraz czytam kartę informacyjną. Jest piękny PDF. I teraz uwaga. Wart uprawnień. Emitent alternatywny, depozyt limited z siedzibą w Larnacy, zarejestrowany gdzieś w Larnaka Cypr. Wartość nominalna 5 groszy. I teraz uprawnienia opcji konwertowalnej wyemitowanej przez alternatywny depozyt LTD. Teraz uwaga. Każda jedna opcja konwertowalna serii „Dam w gaz” daje prawo do wymiany na jedną opcję konwertowalną „Dam w gaz” wyemitowaną przez Nasze Inwestycje spółka Z. O.O. O, matko Boska.

 

Rafał: Ja mam w coś takiego zainwestować? Nie rozumiem o co tu chodzi.

 

Michał: Na Twitterze widziałem, że się śmiali, że giełda mu nie starcza, to zrobił własną giełdę. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych to my, w związku z tym założył sobie alternatywne stowarzyszenie, to, przypominam, nazywa się Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych, to czekamy kiedy założy własny KNF.

 

Rafał: To będzie hit. Sam będzie regulował swoje giełdy.

 

Michał: Co to jest, komu to jest potrzebne? Bo to, że tam regularne spółki z Płocka, nie mówię o Orlenie, są tam grane, to my to dobrze wiemy, to każdy inwestor widzi raz na jakiś czas co się dzieje, ale nowa giełda? To powiem Ci, to rewelacja jest.

 

Rafał: Każdy szuka swojej okazji na rynku i sposobu do zarabiania pieniędzy, a jak Blackberry pokazały czy inne piramidy finansowe jest szansa, że ktoś się na to znajdzie chętny. Każdy próbuje.

 

Michał: Każdy próbuje. To tak jest, różni ludzie dzwonią do nas do biura. Nie urzędujesz u nas w biurze, to nie wiesz, ale np. wczoraj Paweł Juszczak odebrał telefon od jednej osoby, która dopytywała się o spółkę, teraz nawet nie pamiętam jaką, ale która była na giełdzie i już nie jej nie ma, jest wycofana. KNF wycofał ją lata temu i już teraz nie ma kontaktu ze spółką, bo najprawdopodobniej zbankrutowała i jakby Ci ludzie mówią co mają. „Proszę Pana, bo ja mam cztery media, to była taka dobra spółka, super było, a teraz jej nie ma”. My mówimy: no wiecie Państwo, nie śledzicie Państwo inwestycji, to zeszło z giełdy. KNF to wycofał. Najprawdopodobniej spółka zbankrutowała. „Co Państwo robicie, dlaczego państwo nie pilnowaliście”. To często też jest taki wniosek z dyskusji z ludźmi, którzy do nas dzwonią do biura, że to jest wasza wina, że ktoś tego nie pilnował. Także to tak a propos, czytajcie wszystkie dokumenty jak zajrzycie sobie na stronę novagielda.pl. Przejdźmy do spraw poważnych. Widziałem, że jest podwyższenie ceny w wezwaniu zarówno na Integer, jak i na InPost. Integer jest po 49, a było chyba po 41, a InPost po 9, a teraz jest po 11.

 

Rafał: To są takie duże skoki w wezwaniu, bo ostatnio jak ja kojarzę takie wezwania, które kończył się podwyższeniem ceny, to nie kojarzę na szybko takiego podwyższenia o 19-20% to łącznie jest, więc dość sporo, więc tutaj wygląda na to, że chyba już tutaj się strona adventu i Rafała Brzoski prawdopodobnie dogadała z pozostałymi największymi akcjonariuszami, pewnie z funduszami, bo też nie wiem czy wiedziałeś, Integer podał szacunkowe wyniki za 2016. Mimo, że raport jest zaplanowany po tym wezwaniu, po dacie wezwania, ale data wezwania została wydłużona o kilka dni. Więc może już w tym momencie to się zazębi.

 

Michał: Wiesz co, nie widziałem, bo to dzisiaj podał z tego co widzę.

 

Rafał: Tak, tam jest niecałe 0.5 mld straty za 2016.

 

Michał: Czyli jest coś, za co ganiliśmy pana prezesa Brzoskę, aby było tak, że termin ogłoszenia wezwania przypadał przed datą publikacji raportu rocznego, który został przesunięty na później. Tutaj huczeliśmy, że to skandal. Pan Prezes Brzoska wysłuchał nas i przynajmniej podał termin raportu rocznego, jest dalej, chociaż tutaj jest zmiana terminu na kiedy, chyba na wcześniej już, prawda? Ale w każdym razie są puszczone te wstępne wyniki finansowe, rozumiem, że trochę szerzej.

 

Rafał: Dokładnie to jest 474 miliony złotych straty netto.

 

Michał: 474 mln złotych… No to już przynajmniej można próbować już sobie bardziej świadomie odpowiadać na to wezwanie. Bo poprzednio było trochę tak w ciemno, prawda?, a teraz zaczyna to coś przypominać.

 

Rafał: Ale też co ciekawe przy tym poziomie Straty EBITDA była jednak dodatnia, 24 koma mln złotych. Strata operacyjna 136, więc między stratą operacyjną a zyskiem netto jest tam ponad około 300-350 mln zł różnicy, więc koszt finansowy, odpisy podatkowe się pojawiły, więc te różnice są spore. Widać ewidentnie też, że spółka ma teraz największy problem na te zapadające terminy płatności, więc jeśli nie znajdzie środków, jeśli tam agent faktycznie nie wyłoży kasy, no to do końca maja czy czerwca, biorąc pod uwagę okres świąt i później majówki, no to nie wiem czy spółka by gdzieś na szybko znalazła jakichś innych inwestorów, którzy wyłożą nagle 200-300 mln zł, tak, tylko i wyłącznie na zrolowanie długu. To może być ciężko, więc tutaj jest taka gra vabank, wydaje mi się. No ciekawe.

 

Michał: A widziałeś newsa, że wezwanie wezwaniem, że Querk właśnie 5% przekroczył?

 

Rafał: No właśnie widziałem.

 

Michał: To też z dzisiaj.

 

Rafał: Tak, też z dzisiaj. Nu jest ewidentnie gra pod to, według mnie, pod…

 

Michał: Pod podwyższenie wezwania.

 

Rafał: Tak, tak, tak. Tam zbieranie tego papieru po ogłoszeniu wezwania po 41, to była taka sytuacja, że mieliśmy Integer w sondzie w portfelu SI. W trakcie trwania sondy było ogłoszone to, Integer odjechał, te 42-47, mieliśmy tam górny limit ok. 41 i zacząłem tak mocno obserwować ten kurs. Mówię, dobra, jak nie w sondzie, to może w segmencie własnym, tak? Ale jak go zacząłem obserwować, to widziałem tak duży popyt, między 42 a 43 przy tym wezwaniu na 41. I mówię, dobra, to jest pewnie gra po podwyższenie wezwania, ale nie spodziewałem się, że to podwyższenie będzie aż do 49.

 

Michał: No widzisz. To Sebastian Buczek wiedział, co robi.

 

Rafał: No nie tylko on, bo też inne zwiększały.

 

Michał: A propos Sebastiana Buczka, to chcielibyśmy zareklamować najnowszym akcjonariuszom, który ukaże się do końca kwietnia, będzie fajny wywiad z Sebastianem Buczkiem, który, po pierwsze, wywiad merytorycznie super, robimy z niego reklamę konferencji WallStreet, ponieważ Pan prezes Buczek będzie na długim dwugodzinnym wywiadzie na konferencji WallStreet i tam parę ciekawych rzeczy. Między innymi… To Ty robiłeś, zazdroszczę Ci, że miałeś tą przyjemność parę ciekawych rzeczy, między innymi wskazania, przewartościowania pewnej dynamicznej branży, która stanowiła o hoście tych ostatnich kilku miesięcy, tak.

 

Rafał: Ale to powiedzmy, co?

 

Michał: Przykład przewartościowania tej branży, być może tutaj znaczna korekta może nas czekać, widać pięknie na CD Projekcie, który ze szczytu, z 77 zł już jest po 66, tak? To może już wyjaśnia się, o jakiej branży jest mowa. Zapraszamy tutaj pod koniec kwietnia, na ten weekend majowy, ten wywiad się ukarze, a w ogóle zapraszamy na konferencję WallStreet, bo tam, jak mówiłem, będzie długi, długi wywiad z panem prezesem Buczkiem. Dobra, tak patrzę na CD Project, widziałeś wykres?...

 

Rafał: Tak, bardzo ciekawy case, z prezesem Buczkiem akurat…

 

Michał: Takiej zmiany na CD Projekcie nie było od końcówki 2015 roku.

 

Rafał: Gdzieś tam długo, długo zatrzymaliśmy się przy tej branży gamingowej w wywiadzie, ale oprócz tej branży prezes wskazał konkretnie z nazw kilka spółek, które on by gdzieś tam upatrywał do wzrostów wraz z argumentacją, więc kawał mięcha będzie w tym wywiadzie.

 

Michał: Dobra. Ok., kolejny temat, który mamy na dzisiaj. Monnari nas zawiodło straszliwie.

 

Rafał: A, tak. Kupiliśmy po 9.5 z kawałkiem, po jakiejś fajnej formulacji technicznej. Kurs w międzyczasie tam nawet na 10.20 skoczył, no i buch, dane za sprzedaż marcową, która była taka sama jak rok wcześniej. Taka sama biorąc pod uwagę, że o 15% wzrosła powierzchnia handlowa, no to efektywna sprzedaż -15, ok., to są sklepy otwierane nowe, może jeszcze nie są na breaku, ale jednak to jest ujemny spadek efektywnej sprzedaży, co w porównaniu do danych za styczeń, luty jest negatywną informacją i w tym momencie kurs opadł te kilkanaście procent od szczytów, my spadliśmy na minus w naszej inwestycji, bo to jest gdzieś około -6%, ale ja jeszcze nie decyduję się na sprzedaż.

 

Michał: Mamy jakiegoś Stop-Lossa tutaj?

 

Rafał: Nie, nie, tu jest segment własny, ja tutaj u siebie nie stawiam Stop-Lossów, reaguję na bieżąco.

 

Michał: Chyba że jesteś akurat na urlopie, to wtedy wolniej. Ale tak to… Dobrze, ale widziałem… ok. To jeszcze trzymamy chwilę ten Monnari.

 

Rafał: No wiesz, Mari Monnari, 10 zł, tak?

 

Michał: No widziałem. Jeszcze tylko z 80% wzrośnie i będziemy na zerze na tym braeku.

 

Rafał: Myślę, że powyżej 100% to musi wyjść. Ale tutaj chcę sprzedać…

 

Michał: Przepraszam, odsyłamy do dowcipów, które opowiadaliśmy w poprzednim odcinku, także…

 

Rafał: Tutaj akurat w tym przypadku walczę, aby nadwyżka z zysku na Ursusie, tygodniowym zysku, była znacznie wyższa niż była przy (ns. 0.15.13) po 8 zł.

 

Michał: To ponarzekaliśmy na Monnari, które faktycznie tam słabo wygląda, natomiast Medical Algorithms, który kupiliśmy po fajnej korekcie, to wygląda na to, że w punk tutaj się wstrzeliliśmy. Chodzi o to po ile mamy kupione te Medical Algorithms?

 

Rafał: 302.

 

Michał: A jest 311, widzę. Mimo dzisiejszych spadków.

 

Rafał: Gdzieś tam 315-317 wczoraj się kręciło, dzisiaj jest faktycznie ten spadek. Tak naprawdę jeszcze na wczoraj Medical Algorithms i Monnari, czyli te 2 nasze ostatnie inwestycje się bilansowały i prawie na zero wychodziły. Dzisiaj jest na lekkim minusie, tylko te dwie, ale tak naprawdę wystarczy, że LPG idzie na maksy i ten mój segment własny, ogólnie biorąc, znowu wytycza nowe poziomy maksimów. To już podchodzimy pod 85%. Jeszcze do tego wzrostu coraz bliżej.

 

Michał: Jeszcze chwilę, dobra, ok.

 

Rafał: Ale ta (ns. 0.16.22). Spółka podała ciekawą statystykę w dniu wczorajszym. Chodzi o liczbę wniosków sporządzonych przez przejętą spółkę Zurkę w Stanach do tamtejszych ubezpieczycieli na zwroty, po prostu, środków na leczenie pacjentów, tych ubezpieczonych. No i tam dynamika była wyraźna. Chyba z 14 tyś. na 17 tyś. rok do roku i spółka zapowiedziała, że ostatnie tygodnie to jest tam nawet wyższy wzrost procentowy niż biorąc zakresy czasu, co może jakoś tam zapowiadać jeszcze wyższą dynamikę w najbliższym czasie. Na to kurs na razie nie zareagował, no ale dla mnie jest to jak najbardziej fajna, pozytywna informacja, że spółka ma podstawy i pokazuje już zdobywanie kolejnych klientów. I nie ukrywam, że przykład LiveChatu, który też pokazuje co chwilę jakieś rekordowe dane pozyskiwanych klientów, przełoży się na Medical Algorithms i ta spółka będzie dalej rosła.

 

Michał: Zobaczymy. Po to mamy ją w portfelu. Słuchaj, chciałbym, żebyśmy wrócili na chwilę do naszych dwóch spółek na „A”, które regularnie gościły kiedyś u nas w podkaście. Pierwsza to Alma. No Alma to tam już chyba nawet spekulanci porzucili Almę, bo widzę dzisiaj 82 gr. minimum roczne i zakładam, że to jest minimum historyczne. Tak, tak, tak. Z wykresu smutno wygląda. Już nawet coś w okresie marca widziałem, spekulanci jeszcze próbowali sobie podbić tę piłeczkę, ale teraz to naprawdę osuwanie się w przepaść.

 

Rafał: No tak, tam była kilka dni informacja o sporządzeniu wniosków o upadek, więc tu już chyba krzyżyk.

 

Michał: Wiem z jaką spółką będą teraz dzwonili do nas inwestorzy, tak jak wspominałem na początku nagrania, że Terry media mają, że Universal mieli, to co teraz się dzieje w tej spółce, inne kwiatki jeszcze. Z Petrol Inwestor nie dzwonią, bo to jest notowane cały czas, no to będą z Almą dzwonić. A pamiętasz jak się 4Media nazywało przed zmianą nazwy?

 

Rafał: Nie, bo ja kupowałem 4Media.

 

Michał: Chemiskór. To były piękne czasy. Dobrze. I druga spółka na „A”, o której też fajnie byłoby porozmawiać, bo tu z kolei się coś dzieje. To nie wygląda na razie jak osuwanie w przepaść, tutaj prezes Bieliński walczy, czyli Action.

 

Rafał: O, tutaj jest bardzo ciekawy case, bo spółka tutaj wnosi do HSBC Bank Polska o zapłatę 174 mln złotych, czyli kwota z kosmosu. No i spółka w swoim uzasadnieniu stwierdziła, że jest to kwota wyliczona przez biegłego i między innymi uwzględnia spadek wartości spółki, który był niby konsekwencją działania na niekorzyść spółki akcjonariuszy przez HSBC, który po prostu odmówił udostępnienia kredytu, nie wypowiadając umowy kredytowej. O, taki ciekawy gest. Ale to wiesz, to…

 

Michał: Ale to nierealny temat.

 

Rafał: Dla mnie to przypomina, wiesz… wiesz, czego chwyta się tonący.

 

Michał: No tak, sądźmy się z kimś o miliard złotych, no pewnie, nie ma sprawy. Ale to co powiedziałeś z punku widzenia inwestora ta spółka robi rzeczy tak niewiarygodne, w ogóle nie chce się wierzyć, takie coś jest w ogóle nie do wygrania, że nie wspomnę, że taki proces może trwać latami i szanse powodzenia…

 

Rafał: No wiesz, nie do wygrania w polskich sądach i w polskim prawie aż tak mocno nie określa, ale wytaczają działa przeciwko działom większego podmiotu niż sami są, chociażby patrząc na digitalizację obydwu podmiotów, więc tam okopanie się prawnikami będzie gigantyczna na wiele, wiele lat.

 

Michał: No właśnie. A wiemy, że spółka nie ma, moim zdaniem, czasu, żeby się przez wiele, wiele lat z kimś sądzić.

 

Rafał: Teraz wyobraź sobie ile będzie kosztował biegły do oceny takiego roszczenia.

 

Michał: Nie ma różnicy, przecież to jest bank, wiesz, wytoczy największe działa, prawników z Warszawy, z wieżowca ze szkła i żelaza, no i zapraszam, proszę się z nami sądzić.

 

Rafał: Tak, bardzo jest ciekawe, bo jak pamiętasz, która taka spółka budowlana? PBG? Wytoczyła proces przeciwko tam komuś na ileś set milionów złotych, to od razu kurs plus 30, 50 itd. A tutaj jakaś reakcja była na Action? Kompletnie żadna. To już chyba pokazuje jak rynek i inwestorzy to odebrali.

 

Michał: Dobrze, dzisiaj Action 2.5%, ale to… patrząc na ten kurs, to wciąż nie wygląda dobrze. Ostatnia rzecz na dzisiaj, to chcielibyśmy wylać morze łez, Energa poniżej 10 zł, a już kurczę było tak dobrze.

 

Rafał: To jest, chyba oprócz tam ROM-u, wszystkie inne spółki energetyczne, nasze PGE też gdzieś tam z 12 na 11 zeszło. Tauron momentami się wybił z trendu spadowego i utrzymuje takie poziomy 3.3, ale przynajmniej po wartości księgowej Tauron widzę, że jest z najfajniejszym i ciekawym położeniem. Tutaj do spółek energetycznych również jest odniesienie w wywiadzie z prezesem Buczkiem, bardzo ciekawe, interesujące, więc też zapraszamy do przeczytania tego wywiadu.

 

Michał: No dobra. To okazuje się, że cała tajemnica polskiej giełdy jest w wywiadzie z prezesem Buczkiem.

 

Rafał: Tak. Wiesz co, ja nagrywałem ten wywiad najpierw na dyktafon, potem przelewamy to na papier, więc nagranie zajęło 20 minut i szybkimi, konkretnymi rzeczami było mówione, więc naprawdę będzie czego posłuchać i przeczytać.

 

Michał: Dobra, ok. To chyba byłoby wszystko na dzisiaj. Tak jeszcze patrzę w kalendarz i widzę to, że mamy święta za pasem, także ja postaram się to nagranie jeszcze przed świętami wypuścić. To, drodzy inwestorzy, wszystkiego dobrego, wesołych świąt.

 

Rafał: Tak, i przede wszystkim mokrego dyngusa.

 

Michał: Tak, tak, dzień wolny od pracy, sesji giełdowej wtedy nie ma i wtedy wiadro wody i do roboty, a nie jakieś tam sprawy giełdowe, tak. Ale jak już będziecie sobie tam mazurka piekli, to weźcie sobie na słuchawki nasz podcast, bo to zawsze fajna sprawa. Piszcie do nas, podcast@sii.org.pl, o czym chcecie posłuchać, czy dobrze czy niedobrze, czy spółki Was interesują, jakich gości chcielibyście, abyśmy pozapraszali, to piszcie do nas, postaramy się jakoś odpowiadać. o Dobra, to jeszcze raz wesołych świąt, wszystkiego dobrego. To był podcast Echa Rynku. Ja nazywam się Michał Masłowski.

 

Rafał: Rafał Irzyński, do usłyszenia.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie