Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos: kluczowy projekt EFRA zaawansowany w 20%

© Ded Pixto - Fotolia.com

Lotos poinformował, że projekt EFRA dzięki właściwej organizacji prac i odpowiedniemu procesowi kontraktacji usług zewnętrznych wykonawców realizowany jest dotychczas z wyprzedzeniem. Stan zaawansowania prac wynosi ponad 20%.

 

Realizacja projektu EFRA umożliwi spółce wytwarzanie dodatkowych 900 tys. ton dodatkowych produktów i 300 tys. ton koksu petrochemicznego. Dzięki temu ma zwiększyć się konkurencyjność firmy na rynku rafineryjnym w Europie. Nowe instalacje mają przynieść wzrost marży na przerobie baryłki ropy naftowej średnio o 2 dolary na baryłkę. Wartość inwestycji to około 2,4 mld zł. Projekt EFRA jest kontynuacją technologicznego unowocześniania rafinerii i naturalnym dopełnieniem konfiguracji przerobu ropy naftowej powstałej w ramach inwestycyjnego programu 10+. Prace inwestycyjne mają zakończyć się w marcu 2018 roku.

 

Harmonogram inwestycji jest obecnie wyprzedzony o 3 punkty procentowe. Grupa Lotos podpisała w ostatnim czasie ważną umowę z Elektromontażem Gdańsk zakładającą dostawę rozdzielnic do nowego budynku głównego punktu zasilania instalacji EFRA i modernizację istniejących stacji elektro-energetycznych oraz budowę sieci kablowych w ramach realizacji projektu EFRA. Prace mają być prowadzone od czerwca tego roku do lipca 2017 roku. Wartość obu kontraktów to ponad 14 milionów złotych. Jak deklaruje firma, dzięki rozbudowie systemu energetycznego planowo i bezkolizyjnie będzie można włączyć do systemu rafinerii w Gdańsku nowo powstające instalacje pogłębionego przerobu ropy naftowej projektu EFRA.

 

„Dla LOTOSU Projekt EFRA jest strategicznie ważny, ponieważ znacząco rozszerza naszą bazę produkcyjną, zwiększa wolumen produktów i pozytywnie wpływa na osiąganą marżę. Tym samym podnosi konkurencyjność Spółki na rynkach - krajowym i zagranicznym” – podkreślił Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Grupy LOTOS.

 

Od lutego tego roku kurs akcji Lotosu dynamicznie rośnie. W tym czasie akcje podrożały z około 25 zł do 31 zł. Wzrostom towarzyszy dynamicznie rosnąca linia trendu krótkoterminowego przebiegająca obecnie na poziomie 30,5 zł. Wydaje się jednak, że w dłuższym okresie jest ona „nie do utrzymania”. Z kolei od sierpnia 2015 roku do marca 2016 roku trwały spadki z poziomu 32 zł do nawet 24 zł.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Lotos: kluczowy projekt EFRA zaawansowany w 20%
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie