Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Koniec bessy w energetyce? Kursy akcji przebijają linie trendu spadkowego

© Jürgen Fälchle - Fotolia.pl

Odbicie na spółkach energetycznych jest kontynuowane. Tym samym na wykresach pojawiają się kolejne sygnały zakończenia trendu spadkowego. Ostatni raz wykresom spółek energetycznych przyglądaliśmy się 13 stycznia bieżącego roku, w artykule „Czy odbicie to dobry moment na zakup spółek energetycznych?”. Można zapoznać się z nim w tym miejscu. Po ponad dwóch miesiącach warto powrócić do tej analizy i przyjrzeć się nowym układom na wykresach.

 

Zanim przejdziemy do analizy technicznej warto napisać kilka słów o fundamentach spółek. Przede wszystkim spółki z sektora energetycznego opublikowały raporty wynikowe za 2015 rok, w których wykazały istotne straty na pozycji wyników netto. Wynikało to z konieczności dokonania odpisów aktualizujących aktywa, które w samym PGE wyniosły ponad 9 mld zł. Bez uwzględniania odpisów, spółki zanotowały dodatnie wyniki. Wyjątkiem jest Energa, która nie dokonała żadnych istotnych odpisów i rok zamknęła ponad kreską.

 

Zaangażowanie w ratowanie kopalń i złożenie wstępnych ofert na objęcie udziałów w Polskiej Grupie Górniczej złożyły Energa, PGE i PGNiG Termika. Ich łączna oferta opiewa na 1,5 mld zł. Dziwić może fakt, że Energa, najmniejszy z tych podmiotów, zaoferował największą kwotę – 600 mln zł, czyli niemal równowartość wypłaconej dywidendy w 2015 roku i 72% całego skonsolidowanego zysku netto za 2015 rok. Z dość dużym przekonaniem można stwierdzić, że wszystkie negatywne informacje są już przez rynek zdyskontowane, co tłumaczyłoby wzrosty w minionych tygodniach. Warto też przypomnieć, że spółki energetyczne charakteryzują niskie wartości wskaźników rynkowych, takich jak C/Z i C/WK. Poniżej w tabeli przedstawiliśmy zestawienie tych wskaźników na podstawie wyników rocznych spółek, przy czym brany pod uwagę zysk netto został oczyszczony o zdarzenia jednorazowe.

 

Wskaźnik

PGE

Tauron

Enea

Energa

C/Z

4,39

2,94

4,94

6,14

C/WK

0,65

0,33

0,46

0,6

Źródło: Opracowanie własne na podstawie rocznych sprawozdań finansowych za 2015 rok

 

PGE

Na wykresie PGE po raz drugi przełamana została linia trendu spadkowego, zapoczątkowana pod koniec kwietnia 2015 roku. Istotny jest także fakt sposobu, w jaki została ona przełamana, mianowicie dwoma dużymi wzrostowymi świecami. Na wykresie wyraźnie widać zanegowanie struktury coraz niższych szczytów i dołków. Pewnym mankamentem jest zatrzymanie ostatnich silnych wzrostów na ostatnim szczycie na poziomie 14,50 zł, jednak bo tak dynamicznych spadkach w przeciągu minionych dwunastu miesięcy potencjalna akumulacja może jeszcze trochę potrwać. W negatywnym scenariuszu najważniejszym poziomem jest wsparcie przy cenie 12 zł. Z kolei wybicie powyżej 14,50 zł i wyznaczenie nowego lokalnego szczytu będzie kolejną oznaką siły popytu.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Interesujesz się sprawami gospodarczymi? Chcesz dowiedzieć się, czy czeka nas kolejny kryzys?  Weź udział w 20 edycji konferencji WallStreet!


Tauron

Podobnie prezentuje się wykres Tauronu, na którym doszło do gwałtownego wybicia powyżej linii trendu spadkowego, zapoczątkowanej w maju 2015 roku. Kurs akcji naruszył opór przy cenie 3 zł, jednak podczas dzisiejszej sesji, to jest 24

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Koniec bessy w energetyce? Kursy akcji przebijają linie trendu spadkowego