Chat with us, powered by LiveChat

Chiny ponownie w centrum uwagi. WIG20 na nowych minimach

Skomentuj artykuł
© Rawich Liwlucksaneey - Fotolia.com

Początek 2016 roku zaczął się niezwykle niefortunnie dla giełdy w Chinach. Po poniedziałkowej przecenie, w czwartek miała miejsce podobna sytuacja. Po kilkunastu minutach handlu indeks Shanghai Composite spadł o 7%, a giełdę zamknięto.

 

Inwestorzy otrzymali kolejną porcję danych z Chin, które mogą budzić obawy o kondycję tamtejszej gospodarki. Odczyt PMI dla sektora usług za grudzień wyniósł 50,2 punkty wobec 51,2 punktów w poprzednim miesiącu. Znaczny spadek wskaźnika sprowadził go na krawędź wartości granicznej, oddzielającej ożywienie w sektorze od spowolnienia – 50 punktów. Podobną tendencję odnotował odczyt PMI dla przemysłu z poniedziałku, który okazał się znacznie słabszy od oczekiwań i wyniósł 48,2 punkty. Ponadto Ludowy Bank Chin ponownie dokonał dewaluacji juana, ustalając oficjalny kurs wymiany na 6,5646 względem dolara, najprawdopodobniej celem rozruszania malejącego eksportu.

 

PMI dla usług w Chinach w latach 2012-2015
Chiny - PMI usługi
Źródło: tradingeconomics.com

 

Sytuacja na giełdzie w Chinach nie pozostaje bez echa na pozostałych rynkach. Niemiecki DAX jeszcze do godziny 10:30 tracił o 3,5%, spadając nominalnie poniżej 10 000 punktów, francuski CAC40 tracił 3,1%. Na polskiej giełdzie WIG spadał o 2,2%, a WIG20 o 2,1%, spadając poniżej grudniowego dołka. Równie mocno traci druga linia, mWIG40 i sWIG80, jednak na tych wykresach do minimum z grudnia pozostaje jeszcze spora przestrzeń.

 

Poziom 1 750 punktów na WIG20 jest ważnym wsparciem, wyznaczonym na podstawie dołka z lipca 2009 roku. W przypadku utraty tego poziomu nie można wykluczyć scenariusza spadków nawet do 1 500 punktów. Trend spadkowy trwający od maja ubiegłego roku jest silny i żeby go pokonać potrzeba będzie znacznej siły po stronie popytu, której na moment obecny nie widać. Pierwszą oznaką takiej siły będzie pokonanie poziomu 1 910 punktów, dzięki czemu zaburzony zostanie schemat coraz niższych szczytów i dołków. Prawdziwa walka między popytem i podażą rozegra się jednak prawdopodobnie dopiero na poziomie 2 000 punktów.

 

WIG20 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie