Chat with us, powered by LiveChat

Ile można było zarobić na debiutach w I połowie 2015 roku?

Skomentuj artykuł
© iQoncept - Fotolia.com

Łączna wartość IPO w I połowie 2015 roku na GPW wyniosła 1,34 mld zł. Jest to mniej więcej tyle, ile wyniosły łącznie IPO w ciągu ostatnich  trzech lat, biorąc pod uwagę tylko pierwsze półrocza. Czy duże tegoroczne debiuty pozwoliły zarobić inwestorom?

 

Największym debiutantem w I półroczu br. był Uniwheels, który pozyskał z debiutu 125,4 mln euro, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 504 mln zł. Z innych dużych debiutów warto wymienić także Wirtualną Polskę Holding, której wartość oferty wyniosła blisko 300 mln zł oraz Idea Bank, którego IPO wyniosło ponad 250 mln zł. Ofertę na ponad 100 mln zł przeprowadził także Atal – 143 mln zł.

 

Najwięcej na debiucie mogli zarobić akcjonariusze Idea Banku. Cena akcji na koniec pierwszego dnia notowań była o 12,3% większa od ceny emisyjnej, po której inwestorzy kupili akcje podczas IPO. Zyski zaraz po debiucie mogli zrealizować również inwestorzy, którzy zapisali się na akcje Wirtualnej Polski – 9,4%, PEM – 9,1%, i Uniwheels – 6%. Z kolei akcje Dekpolu i notowane prawa do akcji Atalu zostały wycenione poniżej ceny emisyjnej na koniec pierwszego dnia notowań.

 

Jeśliby trzymać akcje od debiutu to do dnia wczorajszego (13.07) najwięcej urosły akcje Private Equity Managers (PEM), gdzie stopa wzrostu od ceny emisyjnej wyniosła 18,7%. Z kolei akcje Dekpolu, który na debiucie tracił, trzymany od debiutu i sprzedany wczoraj pozwoliłby zarobić ponad 15%. Stopy zwrotu dla pozostałych debiutantów, liczone w ten sam sposób, wahają się od 7% do 8%. Jedynie kurs praw do akcji Atalu, debiutanta z 15 czerwca 2015 roku, pozostają w okolicach ceny emisyjnej.

 

Spółka Data debiutu Cena emisyjna Cena zamknięcia z dnia debiutu Zmiana na debiucie Cena zamknięcia z dnia 13.07.15 Zmiana do 13.07.15
Dekpol 08.01.15 15 zł 14,55 zł -3% 17,28 zł 15,2%
PEM 09.04.15 111 zł 121,12 zł 9,1% 131,8 zł 18,7%
Idea Bank 16.04.15 24 zł 26,95 zł 12,3% 25,89 zł 7,9%
Wirtualna Polska 07.05.15 32 zł 35 zł 9,4% 34,28 zł 7,1%
Uniwheels 08.05.15 105 zł 111,3 zł 6% 112,4 zł 7%
Atal 15.06.15 22 zł 21,6 zł -1,8% 21,99 zł 0%

Źródło: obliczenia własne

Trudne otoczenie rynkowe dla debiutantów

Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych, w tym również czynniki wewnętrzne na polskim rynku, nie sprzyjają w pozyskiwaniu kapitału na rozwój przy pomocy rynku kapitałowego. Dowodem na to może być chociażby zawieszenie oferty publicznej przez Etos i Enter Air. Etos, zarządzający siecią sprzedaży salonów z odzieżą sprzedawaną pod markami Diverse i Diverse Extreme Team, zawiesił ofertę argumentując to niepewnością co do rozwoju sytuacji na rynku odzieżowym. Z kolei Enter Air najpierw przedłużył okres budowania księgi popytu, a dopiero później zawiesił ofertę ze względu na sytuację w Grecji i jej wpływ na rynki finansowe.

 

Nie pomaga również panujący już od kilku lat marazm na polskiej giełdzie. W momencie kiedy największe giełdy na świecie wyznaczają nowe maksima, WIG20 porusza się w kanale bocznym. Nawet silne wzrosty z początku roku nie wystarczyły, aby wyznaczyć chociaż lokalny szczyt. Równie słabo nasz rynek zareagował na wynegocjowanie porozumienia w sprawie Grecji. Podczas gdy światowe giełdy rosły na tę informację, polski WIG20 zakończył sesje w okolicach zera, a indeks szerokiego rynku WIG odnotował niewielki wzrost.

Dodatkowy czynnik ryzyka stwarzają zbliżające się wybory parlamentarne, które mogą okazać się kosztowne dla inwestorów jeśli dojdzie do realizacji niektórych obietnic wyborczych. Wpływa to negatywnie na nastroje panujące na giełdzie, przez co pozyskanie finansowania na rynku kapitałowym staje się trudniejsze.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie