Chat with us, powered by LiveChat

Jest porozumienie na linii Grecja-wierzyciele. Jak zareagowały rynki?

Skomentuj artykuł
© djama - Fotolia.com

Jeszcze przed niedzielnym szczytem strefy euro w mediach krążyły informacje o rzekomym planie „chwilowego” Grexitu. Podczas najdłuższego w historii 19-godzinnego szczytu udało się jednak osiągnąć porozumienie. Przed dalszymi negocjacjami warunki porozumienia będą musiały zostać zatwierdzone przez grecki parlament.

 

Po miesiącach trudnych negocjacji przedstawiciele Grecji i jej wierzycieli osiągnęli porozumienie. Zakłada ono udzielenie programu pomocowego dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Trzyletni program pomocowy będzie wart 82-86 mld euro. Oprócz pomocy finansowej przewiduje on również „poważne reformy”.

 

Aby otrzymać wsparcie finansowe Grecja najpierw będzie musiała wprowadzić najpilniejsze reformy. Nie będzie to dla Grecji łatwe, w szczególności zmiany w systemie emerytalnym. Reforma ma dotyczyć ograniczenia liczby osób, które będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę, a pełną wypłatę wyliczonej emerytury będą otrzymywać osoby, które zakończyły 67 rok życia. Od 62 roku życia osoba, która zakończyła pracę, będzie otrzymywać mniejszą wypłatę emerytury, dopóki nie osiągnie wspomnianego wieku 67 lat. Wymagane reformy, w tym również między innymi o podatku VAT, będą musiały zostać przeprowadzone do 15 lipca br.

 

Decyzja w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Grecją o warunkach pomocy finansowej z Europejskiego Mechanizmu Stabilności ma zapaść do końca tego tygodnia, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Następnie Grecja będzie musiała wprowadzić szereg kolejnych reform, w tym także zatwierdzić cały dokument dotyczący porozumienia, który będą musiały zatwierdzić także inne kraje, na przykład Niemcy.

 

Kolejnym warunkiem jest przekazanie przez Grecję majątku wartego do 50 mld euro do specjalnego funduszu, który pomoże w prywatyzacji aktywów. Środki pozyskane w ten sposób mają zostać przeznaczone na dokapitalizowanie greckich banków, które potrzebują około 25 mld euro, oraz na spłatę długu.

 

Osiągnięcie porozumienia pomiędzy Grecją wydaje się być bardzo blisko, a zarazem bardzo daleko. Negocjacje były bardzo trudne, a parlament grecki będzie musiał podjąć bardzo szybko wiele trudnych decyzji. Będzie to o tyle trudne, że już teraz media donoszą o utracie poparcia Aleksisa Tsiprasa, obecnego premiera Grecji, wśród członków własnej partii (rzekomo ponad 30 osób), co w dalszej kolejności skutkuje utratą większości w parlamencie przez koalicję rządzącą w tak ważnym dla Grecji momencie.

Reakcja rynków na porozumienie

Największe rynki eurolandu do godziny 11:00 rosną. Niemiecki DAX jest już 1,53% na plusie, a francuski CAC40 rośnie jeszcze mocniej, do 2%. Zdecydowanie słabiej zachowuje się polska giełda gdzie indeks szerokiego rynku zyskuje 0,7%, a WIG20 jest 0,4% na plusie.

 

Na walutach można zaobserwować umacnianie się złotego do euro i franka szwajcarskiego, natomiast kurs do dolara pozostaje w okolicach piątkowego zamknięcia. Złoty do euro umocnił się o 2 grosze dzisiaj do południa, tj. 13 lipca, z 4,17 zł do 4,15 zł. Z kolei frank potaniał do 3,96 zł z 3,99 zł od piątkowej sesji. Dolar z początku również osłabiał się do złotego, do 3,71 zł, jednak szybko powrócił do poziomów z piątku czyli 3,75 zł. 

 

CHF/PLN
Źródło: stooq.pl

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie