Chat with us, powered by LiveChat

Nowe otwarcie rynku NewConnect

Skomentuj artykuł

NewConnect 2.0 to nowe otwarcie rynku, aby dalej pełnił on kluczową rolę w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Celem Zarządu GPW jest odbudowa zaufania do NewConnect i uczynienie tego rynku atrakcyjnym dla różnych grup inwestorów. NewConnect 2.0 to kolejna faza rozwoju Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO), która ma polegać na aktywizacji środowiska związanego z rynkiem

 

NewConnect 2.0 to nowe otwarcie rynku, aby dalej pełnił on kluczową rolę w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Celem Zarządu GPW jest odbudowa zaufania do NewConnect i uczynienie tego rynku atrakcyjnym dla różnych grup inwestorów.

 

 

- Ogłaszamy dziś nowe otwarcie NewConnect, który od 2012 r. przechodził gruntowną reformę mającą poprawić bezpieczeństwo obrotu i jakość notowanych na nim spółek. Jeszcze w tym roku planujemy przeprowadzić konkretne działania, których celem jest zwiększenie zaufania do tego rynku oraz aktywizacja inwestorów i emitentów. Planujemy m.in. rewizję Dobrych Praktyk Autoryzowanych Doradców, nową segmentację rynku, poprawę przejrzystości i dostępności informacji o emitentach i AD oraz promocję NewConnect wśród emitentów i inwestorów. Zamierzamy też konsekwentnie egzekwować przestrzegania Regulaminu ASO – powiedział Paweł Tamborski, Prezes GPW.

 

Jednym z filarów NewConnect 2.0 jest powołanie Rady Autoryzowanych Doradców. W jej skład weszło 12 osób, w tym dziewięciu AD. Zadaniami Rady będzie między innymi przedstawianie propozycji kierunków rozwoju ASO, tworzenie wytycznych dotyczących działalności AD oraz podejmowanie działań podnoszących jakość ich pracy oraz opiniowanie zmian w przepisach prawa i regulacjach z zakresu organizacji ASO. Rada Autoryzowanych Doradców będzie funkcjonowała w formie komitetu doradczego GPW.

 

- Chcielibyśmy, aby doradcy, którzy odpowiadają za weryfikację wiarygodności biznesowej potencjalnych emitentów na NewConnect wzięli większą odpowiedzialność za ten rynek. Odbudowanie zaufanie do rynku będzie możliwe jeśli wszystkim jego uczestnikom będzie na tym zależeć – powiedział Paweł Tamborski.

 

Giełda opublikowała „Raport o rynku NewConnect” przedstawiający siedmioletni bilans tego rynku. Wynika z niego, że na NewConnect jest wiele perspektywicznych i dobrej jakości firm, dla których rynek ten stał się dopasowanym rozwiązaniem. Przez siedem lat NewConnect umożliwił rozwój setkom małych i średnich przedsiębiorstw. Dla części spółek notowanych na NewConnect, ASO jest etapem w drodze na Główny Rynek GPW.

 

Obecnie na NewConnect notowane są 432 spółki (w tym 11 zagranicznych) o łącznej kapitalizacji wynoszącej około 9,6 mld zł. NewConnect utrzymuje się w czołówce najszybciej rozwijających się rynków alternatywnych w Europie pod względem liczby IPO.

 

 

Pobierz raport
„7 lat rynku NewConnect”

 

 

Opracowanie:

 

GPW

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie