Chat with us, powered by LiveChat

KGHM - globalny producent miedzi i srebra

Skomentuj artykuł
© TTstudio - Fotolia.com

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat spółki KGHM przygotowanym przez analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

  1. Profil Spółki
  2. Akcjonariat
  3. Ocena jakości komunikacji Spółki z rynkiem
  4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja Spółki
  5. Analiza wyników finansowych
  6. Ocena perspektyw finansowych i plany rozwoju Spółki
  7. Analiza wskaźnikowa
  8. Analiza techniczna
  9. Podsumowanie raportu i wnioski

 

 

KGHM S.A.

 

1. Profil spółki

KGHM (wcześniej noszący nazwę Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) należy do największych producentów miedzi i srebra na świecie. Jest też producentem takich surowców jak złoto, ołów, molibden, nikiel, platyna, pallad, selen czy ren. Kopalnie należące do KGHM znajdują się w Polsce, Kanadzie, USA i Chile. W naszym kraju wydobywanie rud miedzi odbywa się w kopalniach Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowiec. Proces przetwarzania rudy ma miejsce w Zakładach Wzbogacania Rud, a produkcja miedzi i srebra i pozostałych produktów odbywa się w hutach w Głogowie i Legnicy oraz w walcowni „Cedynia”. Spółka realizuje obecnie inne projekty rozwojowe w Chile, Kanadzie, Polsce i na Grenlandii. Najważniejsze aktywa KGHM-u zostały umieszczone na mapie poniżej.

 

KGHM mapa

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

 

Podstawowa produkcja krajowa KGHM Polska Miedź S.A. jest złożonym i zintegrowanym technologicznie procesem. Ruda miedzi wydobywana w kopalniach trafia do zakładów przeróbki, gdzie następuje proces jej wzbogacania. Powstający w ten sposób koncentrat miedzi dostarczany jest do hut. Tam jest on przetapiany i rafinowany ogniowo na miedź anodową, która z kolei jest przerabiana w procesie rafinacji elektrolitycznej na katody miedziane. Z katod produkuje się walcówkę oraz wlewki okrągłe. Powstający przy procesie szlam anodowy jest natomiast surowcem wyjściowym do produkcji metali szlachetnych. Z pyłów ołowionośnych produkuje się ołów, a z przerobu zużytego elektrolitu uzyskuje się siarczan niklu oraz siarczan miedzi. Gazy z pieców hutniczych wykorzystuje się do produkcji kwasu siarkowego.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń wielu ostatnich lat w KGHM było przejęcie kanadyjskiej firmy Quadra FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich, co odpowiadało równowartości ok. 9,1 mld zł. Transakcja została sfinalizowana w marcu 2012 roku i w krótkim czasie po akwizycji zmieniono nazwę tej spółki na KGHM International. Dzięki tej akwizycji całkowite zasoby surowca wzrosły o ponad 8,2 mln ton miedzi i łącznie z dotychczas posiadanymi plasują KGHM na czwartym miejscu na świecie. Quadra FNX była średniej wielkości producentem miedzi, z silnym portfelem projektów górniczych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim uruchomiony niedawno projekt Sierra Gorda w Chile oraz kanadyjski projekt Victoria. Dodatkowo firma posiadała 6 kopalni, a roczna produkcja miedzi wynosiła na moment przejęcia ok. 100 tys. ton. Akwizycja kanadyjskiej firmy w założeniach miała przynieść polskiej spółce wzrost bazy surowcowej, obniżenie średniego kosztu produkcji, możliwość realizacji międzynarodowych, dużych projektów, dywersyfikację działalności oraz połączenie umiejętności menedżerskich.

Projekt Sierra Gorda został uruchomiony w sierpniu 2014 roku. KGHM posiada w nim 55% udziałów, a pozostałe 45% należy do japońskiej Grupy Sumitomo. Docelowo chilijska kopalnia odkrywkowa ma produkować 220 tys. ton miedzi rocznie, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. W pierwszym etapie rozwoju projektu w 2015 roku, moc produkcyjna ma wynieść 120 tys. ton miedzi rocznie. Sierra Gorda jest klasyfikowana, jako czwarty największy projekt górniczy na świecie. Ostateczne nakłady inwestycyjne wyniosły 4,2 mld dolarów.

 

2. Akcjonariat

Większościowym akcjonariuszem KGHM jest Skarb Państwa. Dysponuje on pakietem 31,79% wszystkich akcji. Żaden z pozostałych akcjonariuszy nie posiada pakietu o wielkości ponad 5% udziałów. Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku na konferencji Wallstreet, przedstawiciel KGHM wskazywał na trwający od pewnego czasu proces spotykania się zarządu KGHM-u z dużymi instytucjami finansowymi w Londynie, Miami i innych centrach biznesowych na świecie. Zagraniczny cykl spotkań miał na celu zainteresowanie spółką inwestorów skupiających swoją uwagę na branży, w której funkcjonuje KGHM. Kapitał zakładowy spółki dzieli się na 200 000 000 akcji.

 

Akcjonariat KGHM

        Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

 

3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem

KGHM jak na standardy polskich spółek wyróżnia się intensyfikacją spotkań inwestorskich zagranicą. W 2013 r. przedstawiciele spółki uczestniczyli w 11 konferencjach inwestorskich m.in. w Austrii, USA i Wielkiej Brytanii organizowanych przez międzynarodowe banki inwestycyjne i domy maklerskie. Przedstawiciele zarządu i członkowie kadry kierowniczej przeprowadzili ok. 120 spotkań bezpośrednich oraz 20 grupowych przedstawiając działalność spółki przedstawicielom ok. 160 inwestorów instytucjonalnych. KGHM jest partnerem ogólnopolskiej kampanii „Akcjonariat Obywatelski”. W zakresie relacji z inwestorami indywidualnymi widać w ostatnim czasie znaczną poprawę komunikacji spółki. Przedstawiciele KGHM byli obecni na ostatniej konferencji Wallstreet i Profesjonalny Inwestor, podczas których prezentowali dokonania swojej firmy i przedstawiali jej plany na przyszłość. Dla inwestorów indywidualnych była to okazja do zadania własnych pytań i kontaktu bezpośredniego. Należy też dodać, że KGHM planuje w przyszłym roku zorganizować dzień otwarty również dla inwestorów indywidualnych. Strona internetowa spółki w dziale dedykowanym dla inwestorów zawiera wiele informacji. Zainteresowani znajdą tam m.in. zapisy video z prezentacji poszczególnych wyników finansowych, prezentacje inwestorskie, aktualne notowania cen miedzi i srebra czy politykę zarządzania ryzykiem.

 

4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki

KGHM jest jedynym w Polsce producentem miedzi z surowców pierwotnych. Spółka eksploatuje złoża w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, które zaliczane są do głównych bogactw naturalnych Polski. Wielkość złóż zapewnia ciągłość produkcji na najbliższe 40 lat. KGHM pod względem wielkości produkcji miedzi klasyfikowany jest na pierwszym miejscu w Europie i na ósmym miejscu na świecie. Jako producent srebra polska spółka zajmuje trzecie miejsce na świecie. W zakresie produkcji renu (nadrenianu amonu) z własnego surowca, spółka zależna KGHM Metraco jest trzecim graczem na świecie.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie