wydatków publicznych jak budowa dróg i autostrad, oświata czy ochrona zdrowia. Obligacje skarbowe są uważane za najbezpieczniejsze inwestycje i sposób lokowania kapitału ze względu na to, że Skarb Państwa gwarantuje zwrot pieniędzy nabywcy obligacji całym swoim majątkiem wraz z należnymi odsetkami.
Obligacje skarbowe są ponadto instrumentami prostymi, w których zysk jest łatwy do oszacowania, a w razie potrzeby pieniądze mogą zostać szybko wycofane. Ponadto, do wyboru mamy wiele różnych typów instrumentów dłużnych, o różnym horyzoncie czasowym i sposobie naliczania odsetek. Inaczej niż na lokacie, do której otwarcia potrzebny jest wkład w wysokości min. 1000 zł, cena jednej obligacji wynosi tylko 100 zł.
Terminy zapadalności obligacji
Bez wątpienia obligacje skarbowe są rozwiązaniem dla osób zainteresowanych długoterminowym oszczędzaniem, a więc także tych chcących odkładać pieniądze na emeryturę. Najkrótszy termin zapadalności obligacji skarbowych to dwa lata. Oprócz tego w ofercie są także obligacje trzy, cztero i dziesięcioletnie. Im dłuższy termin zapadalności tym wyższe oprocentowanie obligacji w skali roku.
Obligacje trzyletnie (TOZ) mają charakter oszczędnościowy. Właściciel takich obligacji odbiera należne odsetki co 6 miesięcy. Ich oprocentowanie jest zmienne, a określa się je co pół roku na podstawie stopy WIBOR6M.
Obligacje czteroletnie (COI) zabezpieczają przed ryzykiem wzrostu inflacji. Są indeksowane, a ich oprocentowanie zależy od poziomu wskaźnika wzrostu cen i dodatkowej marży. Taka budowa obligacji gwarantuje, że nawet w przypadku dużego, niespodziewanego wzrostu inflacji zainwestowany kapitał zyska na wartości. Odsetki dopisywane są co roku.
W przypadku obligacji dziesięcioletnich (EOD), ich oprocentowanie ustalane jest raz do roku i również zależy od poziomu inflacji, powiększonej o ustaloną marżę odsetkową. Od drugiego roku podstawą do naliczania odsetek jest kapitał początkowy powiększony o stosowne odsetki. Wypłata zysku następuje po dziesięciu latach.
Gwarantem zwrotu pieniędzy
jest Skarb Państwa
W przypadku każdej z obligacji inwestor ma możliwość przedterminowego wycofania środków bez utraty odsetek. Odsetki te będą jednak pomniejszone o opłatę, której wysokość oraz terminy w których można wycofać środki opisane są w liście emisyjnym. Jeśli zdecydujemy się trzymać obligacje do terminu ich zapadalności, można je wykupić i odebrać kapitał wraz z odsetkami lub nabyć kolejne obligacje z nowej emisji. Jest to proces podobny do odnowienia lokaty terminowej.
Zakup obligacji
Zakupu obligacji możemy dokonać w bardzo prosty sposób, korzystając z jednej z trzech metod. Pierwszą z nich jest udanie się do Oddziału PKO Banku Polskiego lub Domu Maklerskiego PKO BP, który pośredniczy w sprzedaży obligacji. Znalezienie takiego w swojej okolicy ułatwia wyszukiwarka dostępna na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.
Inną metodą jest skorzystanie ze strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, na której w kilku krokach można kupić interesujące nas obligacje skarbowe. Możemy także tego dokonać dzwoniąc pod numer infolinii 801 310 210 lub 81 535 66 55 bądź korzystając z serwisu Inteligo pod adresem www.inteligo.pl (dla posiadaczy konta w Inteligo). Wystarczy złożyć dyspozycję, informując o rodzaju i liczbie kupowanych obligacji, przelać pieniądze i po otrzymaniu potwierdzenia cieszyć się z faktu bycia obligatariuszem. Po upływie terminu zapadalności, jeśli nie zdecydujemy inaczej, pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto wraz z należnymi odsetkami. Nabywca obligacji nie otrzymuje ich w formie fizycznej. Dostaje jedynie zaświadczenie o dokonaniu transakcji lub na specjalne życzenie świadectwo potwierdzające fakt posiadania obligacji. Inwestor zostaje zapisany w Rejestrze Nabywców Obligacji, co gwarantuje że nawet jeśli zgubimy potwierdzenie, są one do nas przypisane i możemy egzekwować prawa do nich legitymując się dowodem osobistym.
Obligacje skarbowe służą do oszczędzania długotermino-wego, w tym emerytalnego
W przypadku, gdy chcemy wykorzystać obligacje skarbowe do oszczędzania na emeryturę, to dziesięcioletnie obligacje EDO wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem. W ich przypadku oprocentowanie jest najwyższe, a indeksacja oparta o wskaźnik cen gwarantuje nam zysk bez względu na wahania inflacyjne. Większości osób odkładających na emeryturę słusznie zależy na bezpiecznej inwestycji, przynoszącej stabilny, niekoniecznie wysoki dochód. Oczywiście portfel emerytalny można i warto dywersyfikować, jednak dobrze jeśli większość środków jest ulokowana w taki właśnie sposób. Obligacje skarbowe są dobrym wyborem dla korzystających z takiego rozwiązania. Jedyne ryzyka z jakimi mamy do czynienia to niewypłacalność emitenta i zmiany stopy procentowej. W praktyce jednak rzadko zdarza się, aby Skarb Państwa bankrutował i nie był w stanie spłacić obligacji, a zmiana stóp procentowych w przypadku obligacji indeksowanych o inflację może co najwyżej znacząco zmniejszyć nasz zysk, który (większy bądź mniejszy) i tak osiągniemy.