Chat with us, powered by LiveChat

Elemental Holding przeprowadza kolejne akwizycje

Skomentuj artykuł
© igor - Fotolia.com

Elemental Holding S.A. jest wiodącą w Polsce grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz czołowym dostawcą surowca do hut i odlewni na terenie całego kraju. Specjalizuje się w głównie w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz układów elektronicznych.

Nabycie słowackiego Metal Holding

Elemental Holding poinformował w komunikacie bieżącym z dnia 21.10.2014 o zawarciu umowy nabycia przez spółkę zależną Collect Point 67% udziałów w słowackiej spółce Metal Holding po cenie ok. 3,1 mln euro. Transakcja zostanie zrealizowana ze środków własnych. W komunikacie czytamy, że Metal Holding specjalizuje się w handlu metalami nieżelaznymi i żelaznymi. Spółka dysponuje trzema oddziałami na terenie Słowacji, wyposażonymi w infrastrukturę umożliwiającą niezależną obsługę transportową. Synergia Metal Holding ze spółkami grupy Elemental pozwoli na rozszerzenie działalności słowackiej firmy o rynek zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zużytych katalizatorów.

 

W maju Elemental Holding podpisał list intencyjny w sprawie nabycia 51% udziałów w tureckiej spółce Evciler.  Z początkiem września, po zakończeniu due diligence, podpisano umowę nabycia 51% udziałów za kwotę 11 mln USD. Transakcja ma być finansowana kapitałem własnym. Evciler działa w sektorze metali szlachetnych oraz w obszarze sprzedaży i odzysku odpadów, a także zajmuje się zbiórką,  demontażem i pośrednictwem w recyclingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego (elektroodpadów) oraz recyclingiem katalizatorów w Turcji, Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w Azji. Poprzez przejęcie Elemental Holding uzyska dostęp do szybko rozwijającego się rynku w Turcji, gdzie przepisy dotyczące zużytego sprzętu elektronicznego obowiązują dopiero od dwóch lat.

Kolejne przejęcia przed spółką

W wywiadzie dla PAP z końca sierpnia prezes Elemental Holding, Jarosław Michalik, poinformował, że oprócz nabycia Evciler spółka rozważa dwa kolejne projekty akwizycyjne, mniejszy i większy, który ma być podobny do Evciler. Mniejszy projekt spółka już zrealizowała, podpisując umowę nabycia udziałów w słowackim Metal Holding. W najbliższym czasie można spodziewać się informacji o drugim, większym projekcie. Jak powiedział prezes, finalizacja przejęcia większej spółki będzie wymagała finansowania dłużnego i powinna nastąpić z początkiem przyszłego roku. Informację tą może potwierdzać fakt niedawnej emisji obligacji serii D i E przez Elemental Holding na łączną kwotę 50 mln zł.

 

W dniu podania informacji o podpisaniu umowy nabycia udziałów w Metal Holding, akcje Elemental Holding zyskały 5,8%, zbliżając się w ciągu sesji do poziomu 3 zł.

 

Wykres Elemental

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: elemental.biz, biznes.pap.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie