Chat with us, powered by LiveChat

Raport specjalny: podsumowanie I kwartału 2014 w branży deweloperskiej

Skomentuj artykuł
© Natalie Prinz - Fotolia

Zazwyczaj pierwszy kwartał roku jest najsłabszy pod względem sprzedażowym dla spółek deweloperskich. Przedstawiamy zestawienie wyników wybranych spółek z tego segmentu. Czy było aż tak źle?

Wyniki deweloperów za I kwartał 2014

I kwartał 2014 roku pod względem sprzedażowym przedstawia się nadzwyczaj dobrze dla deweloperów. Sprzedaż lokali przez wybrane przez nas firmy wzrosła średnio o 95% w porównaniu do I kwartału 2013 roku, przy medianie na poziomie 64%. Największy przyrost sprzedaży odnotował LC Corp, jednocześnie osiągając historyczny rekord.

 

Sprzedaż w I kwartale 2014 roku wzrosła do 354 lokali w porównaniu do 89 sprzedanych lokali w I kwartale 2013 roku. Ponad dwukrotnie zwiększyła się także sprzedaż Marvipol, ze 112 do 271. Najwięcej lokali w zestawieniu sprzedał Robyg, aż 576. Pełne zestawienie w tabeli poniżej.

 

 

I kw 2013

I kw 2014

Sprzedane lokale

ECHO

58

100*

LCCORP

89

354

DOMDEV

339

400

ROBYG

303

576

POLNORD

200

309

RONSON

132

206

JWCONSTR

189

248

MARVIPOL

112

271

Źródło: biznes.pap.pl

* prognoza Zarządu

 

Nieco inaczej prezentują się wyniki finansowe osiągnięte przez deweloperów. Pięć spółek w zestawieniu odnotowało mniejszy zysk netto niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. LC Corp, pomimo historycznych wyników sprzedażowych oraz większych przychodach i zysku EBIT, wypracowało mniejszy zysk netto.  Echo odnotowało spadek przychodów, jednak EBIT niemal podwoił się, a zysk netto potroił. Wynika to z zastosowania nowych założeń co do wyceny nieruchomości, co skutkowało uzyskaniem zysku z wyceny nieruchomości w wysokości 444,7 mln zł. Największy przyrost zysku netto, 240%, a zarazem historycznie najlepszy wynik w I kwartale, 19,7 mln zł, osiągnął Marvipol. Złożyło się na to wzrost sprzedaży mieszkań, głównie ze średniej i wyższej półki cenowej, oraz dynamiczny wzrost sprzedaży segmentu motoryzacyjnego. Pełne zestawienie w tabeli poniżej.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie