Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski - Publiczna emisja obligacji LZMO S.A.

Czat inwestorski

Temat czata:

Publiczna emisja obligacji LZMO S.A.

13 maja
(wtorek) 2014 r. 
g. 12:00

  

 Na pytania inwestorów odpowiadał:

Artur Sławiński, Prezes Zarządu LZMO S.A.

Prezes Zarządu LZMO S.A. od 2010 r. Posiada bogate doświadczenie na stanowiskach zarządczych i nadzorczych kilkunastu firm produkcyjnych oraz usługowych. Od 2004 roku stale związany z grupą IndygoTech Minerals S.A., której częścią jest spółka LZMO. S.A.

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz podyplomowych studiów Szkoły Głównej Handlowej.

 

Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Szanowni Państwo, rozpoczynamy czat. Prosimy o zadawanie pytań.

 

 

SII_inwestor: Jakie są planowane nakłady na 2014 rok?

 

Artur Sławiński: W 2014 roku nie przewidujemy znaczących nakładów inwestycyjnych. Będą jedynie poniesione nakłady na pakowanie systemów kominowych.

 

 

piotr: co wpłynęło na tak świetny wynik finansowy, przychody zwiększone dwukrotnie, podczas gdy na rynku budownictwa mieszkalnego panuje ciężka sytuacja? Czego spodziewać się po spółce w czasach prosperity na tym rynku? Czy spółka będzie w stanie sprostać podwyższonemu popytowi?

 

Artur Sławiński: Na wynik finansowy w 2013 roku wpłynęły zwiększone przychody ze sprzedaży naszych izostatycznych systemów kominowych, które są bardzo dobrze odbierane na rynku. Udało się to mimo ciężkiej sytuacji na rynku budownictwa. Uważam, że po udanej emisji obligacji, spółka będzie przygotowana na obsługę zwiększonego zapotrzebowania na rynku.

 

 

gajda: Panie Arturze, jakie są koszty wejścia na zagraniczny rynek (wszystkie normy/testy/certyfikaty)? Czy wystarczy jeden test/certyfikat/norma aby sprzedawać na rynku europejskim czy w każdym kraju produkt musi przechodzić oddzielne dla danego kraju testy?

 

Artur Sławiński: Koszty certyfikacji systemów kominowych i systemów CE na rury izostatyczne wyniosły około 200 tys. złotych. Nasze produkty przeszły najwyższy test na W3G w jednym z najlepszych labolatoriów w Monachium TUV SUD. Oznacza to, że nasze produkty spełniają najwyższe normy jakościowe na świecie. Ponadto posiadamy krajowe oraz zagraniczne certyfikaty, umożliwiające sprzedaż na rynku krajowym i europejskim. Posiadamy również odrębne krajowe certyfikaty, które są uznawane w krajach Unii.

 

 

mariusz: czy planowana emisja wystarczy, czy zamierzecie sięgać po kolejne środki?

 

Artur Sławiński: Na pewno w tym i następnym roku nie zamierzamy pozyskiwać środków z nowych emisji. Natomiast w średnim okresie będzie zależało to od dalszych potrzeb spółki.

 

 

investor1: z jakiego powodu dopiero teraz stawiacie tak mocno na ekspansję biznesu?

 

Artur Sławiński: Obecnie stawiamy na ekspansję ze względu na podpisane umowy i gotowość technologiczną spółki do produkcji znacznych ilości systemów kominowych.

 

 

mariusz: W 2013 roku znacząco zwiększyły się zobowiązania długoterminowe na skutek emisji obligacji. Czy spółka posiada środki na dalsze inwestycje – wejście na rynki zagraniczne, itp.? W jaki sposób spółka zamierza się dalej finansować? Już teraz zobowiązania są na poziomie kapitałów własnych...

 

Artur Sławiński: Spółka posiada dotację unijną, która w bilansie widnieje jako zobowiązanie. po jej rozliczeniu, na koniec tego roku, kapitały własne będą dwukrotnie większe niż zobowiązania. Spółka w najbliższym czasie zamierza finansować swoją działalność z bieżącej działalności operacyjnej.

 

 

Robert: Jaka jest wartość rynku / rok dla produktów LZMO w Europie?

 

Artur Sławiński: Wartość rynku europejskiego to około 1,4 mld złotych rocznie na kominy ceramiczne, co daje łączną długość 5400 km rocznie. Wolumen rynku liczy się liczbą wybudowanych domów mnożoną przez liczbę kominów w domu i średnią długość komina.

 

 

Szymon_public: Jaki jest udział w sprzedaży i produkcji nowoczesnych produktów izostatycznych oraz formowanych starą metodą plastyczną przewodów kominowych? Czy zamierzają Państwo z czasem zaprzestać oferować „stare” przewody kominowe?

 

Artur Sławiński: Obecnie około 70% to sprzedaż systemów izostatycznych, natomiast 30% to sprzedaż kominów plastycznych. Przewidujemy, że w następnych latach udział kominów plastycznych będzie malał. Wówczas podejmiemy decyzję o zaprzestaniu produkcji kominów plastycznych.

 

 

koper: do tej pory przychody eksportowe stanowią marginalny poziom. W tym roku zamierzacie znacznie podnieść tę pozycję. Na czym będzie opierał się eksport?

 

Artur Sławiński: Eksport w tym roku będzie opierał się na czterech nowych rynkach, na których zostały podpisane nowe umowy eksportowe. Informację na ten temat publikowaliśmy w raporcie bieżącym w tym miesiącu.

 

 

lewy_78: mają Państwo zamiar wejść na rynek niemiecki, w którym udział produktów izostatycznych wynosi 40%. Czym zamierzają Państwo konkurować na tym rynku z firmami, które już tam działają i mają ugruntowaną pozycję?

 

Artur Sławiński: Uważam, że rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem dla naszych kominów izostatycznych. Obecnie na tym rynku sprzedaje się około 40% takich systemów kominowych i ich udział będzie wzrastał. Dodatkowo jest to rynek o bardzo dużych marżach. Dlatego uważam, że pomimo kosztów wejścia warto o ten rynek powalczyć. Nasze produkty będą konkurencyjne jakościowo i cenowo w stosunku do obecnych na tym rynku konkurentów.

 

 

123: Panie Prezesie, z tego co widzę, spółka prowadzi obecnie prace rozwojowe związane z trzema nowymi rozwiązaniami w zakresie systemów kominowych. Kiedy prace będą ukończone i uzyskamy więcej informacji?

 

Artur Sławiński: Wprowadzamy również nowe systemy kominowe, stalowo-ceramiczne, które są hybrydą kominów stalowych i posiadają zalety obu systemów. Myślę, że sprzedaż tych systemów będziemy rozwijać w 2015 roku. Jest to przyszłość w systemach kominowych. Trudno jest wykonać takie systemy z tradycyjną rurą plastyczną. Dopiero rura izostatyczna umożliwia stworzenie takiego systemu.

 

 

piotr: zamierzacie powiększać swoją pozycję na rynku polskim? Czy plany związane z ekspansją wpłyną na większe skupienie się na kontraktach zagranicznych?

 

Artur Sławiński: Zamierzamy rozwijać zarówno rynek polski jak i rynki eksportowe. Na razie wykorzystanie naszych mocy sięga 10%.

 

 

nc_inwestor: w jednej z wypowiedzi Pan Janus wspominał, że mocno liczycie na nowe normy kominowe wprowadzone przez UE. Ma to już zaprocentować w 2014 r. Może Pan Prezes coś więcej powiedzieć w tym temacie.

 

Artur Sławiński: Nowe normy, wprowadzone w ubiegłym roku, podzieliły kominy na dwa segmenty: kominów do pracy w systemie suchym i mokrym. W systemie mokrym wydziela się kondensat nawet do kilku litrów na dobę. Wymaga to dużo lepszej jakościowo rury izostatycznej. Dlatego nasz produkt będzie wypierał tradycyjne rury plastyczne.

 

 

Robert: Jak wygląda strategia wchodzenia na nowe rynki - obecnie jest koncentracja na Europie, a w dłuższej perspektywie?

 

Artur Sławiński: Wejscie na rynki poza Europą wymaga zbudowania zakładu zlokalizowanego na danym kontynencie. W dalszej perspektywie możemy rozważać podjęcie decyzji o budowie nowego zakładu poza Europą. Wymaga to szczegółowych analiz.

 

 

investor1: Jak przedstawia się konkurencja na rynku dla spółki?

 

Artur Sławiński: Rynek systemów kominowych jest bardzo duży. Jesteśmy skupieni na tym, aby osiągać w nim coraz większy udział, a naszym długoterminowym celem jest osiągnięcie udziału w wysokości 10%. Nowe normy unijne będą sprzyjały osiągnięciu tego celu. Obecnie jest niewielu producentów, którzy opanowali tę technologię. Opanowanie podobnej technologii zajmuje około 5ciu lat.

 

 

alexander: jak oceniacie wprowadzenie NCIndex30? Czy wpływa to pozytywnie na zainteresowanie inwestorów? Zarówno tych instytucjonalnych jak i indywidualnych. Prawda wygląda niestety tak, że wartościowych spółek na nc trzeba szukać dość długo…

 

Artur Sławiński: Jesteśmy zadowoleni, że spółka została wyróżniona i włączona do indeksu. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i fundusze są zainteresowani naszą spółką. Fundamentem naszej spółki jest technologia izostatyczna, a korzyści z tej technologii będą jeszcze przez wiele lat wpływać na nasz biznes. Dla przykłądu, rura plastyczna została wprowadzona w latach 70tych, natomiast rura izostatyczna została wprowadzona na początku XXI wieku.

 

 

codziennie przeglądam raporty: gdzieś czytałem, że zastanawiacie się nad wypłaceniem dywidendy. Czy decyzja będzie analizowana na WZ czy może zamierzacie opublikować stałą politykę dywidendową?

 

Artur Sławiński: Na razie spółka nie planuje wypłacania dywidendy ze względu na dynamiczny wzrost i zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.

 

 

inclusive: Jaki udział w kosztach mają koszty stałe?

 

Artur Sławiński: Udział kosztów stałych to około 30%. Pozostałe koszty to koszty zmienne: zakup surowca, koszt gazu i energii.

 

 

obligacyjny: Dlaczego akurat obligacje a nie kredyt bankowy?

 

Artur Sławiński: Chcemy budować długoterminowe relacje z inwestorami indywidualnymi w celu dywersyfikowania kapitału. Dodatkowo, publiczna emisja obligacji pozwoli na zwiększenie zainteresowania naszą spółką i rynkiem nowych inwestorów, którzy jeszcze nie znają LZMO.

 

 

press: Czy zamierzana jest przeprowadzka na parkiet główny?

 

Artur Sławiński: To jest decyzja, jaką podejmiemy z naszym strategicznym akcjonariuszem, w najbardziej dogodnym dla spółki terminie. Spółka jest w segmencie NC Lead, który grupuje emitentów najbardziej płynnych, transparentnych oraz takich, którzy mają największe szanse przejścia na rynek główny.

 

 

giełdowy: co z 15 mln sztuk akcji Baltic Ceramics? Zamierzacie je sprzedać?

 

Artur Sławiński: Jest to inwestycja strategiczna. LZMO działa w ramach grupy IndygoTech Minerals i razem kontrolujemy Baltic Ceramics Investments. Zwracam uwagę, że akcje Baltic Ceramics w LZMO są wycenione po ok. 1 zł, a ich kurs wynosi ok. 4 zł.

 

 

investor1: Jakie są przewagi konkurencyjne spółki?

 

Artur Sławiński: Przewagi konkurencyjne to przede wszystkim technologia izostatyczna, dobra lokalizacja na mapie Europy, wydajność oraz oczywiście wysoka jakość naszych systemów kominowych.

 

 

indywidualny: Spółka w 2013 roku wypracowała zysk na co wpłynął zysk ze zbycia inwestycji w wysokości ponad 7 mln zł. Co to za transakcja?

 

Artur Sławiński: Jest to transakcja związana z objęciem akcji Baltic Ceramics Investments. Ma charakter jednorazowy.

 

 

Polak: chciałbym zapytać czy system hybrydowy został już wprowadzony do Państwa oferty?

 

Artur Sławiński: System hybrydowy został wprowadzony do oferty LZMO, jednak potrzebne są nakłady na działania marketingowe z tym związane.

 

 

olek: Dlaczego spółka z własnej woli nie publikuje bardziej szczegółowego bilansu czy rachunku zysków i strat?

 

Artur Sławiński: Spółka należy do najbardziej transparentnych na rynku NewConnect. W pełni wskazujemy informacje wymagane przez obowiązujące regulacje. Część informacji nie jest publikowana ze względu na konkurencję.

 

 

golden: jakie przychody prognozują Państwo na 2014 rok? Czy możliwe jest utrzymanie dynamiki przychodów i ponowne podwojenie przychodów?

 

Artur Sławiński: Spółka konsekwentnie dąży do osiągnięcia celów założonych w strategii opublikowanej jesienią 2013 roku. Obecnie nie publikujemy prognoz.

 

 

raport: W raporcie można przeczytać, że działalność spółki jest mocno zależna od sytuacji w budownictwie mieszkaniowym oraz kurczącym, się rynku kominowym w Polsce. już trochę dziś Pan o tym pisał... co ciekawe pomimo ciężkiej sytuacji w tej branży, spółka odnotowała świetne wyniki za 2013 rok.Co mnie interesuje - jakie działania podejmuje spółka aby przeciwdziałać trudnej sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz rynku kominowym?

 

Artur Sławiński: Przede wszystkim budujemy sieć sprzedaży, opartą na doradcach techniczno-handlowych, którzy zwiększają sprzedaż nowych produktów. Podejmujemy działania marketingowe, zwiększające rozpoznawalność marki LZMO IZOSTAR i rozwijamy sprzedaż na stabilnych rynkach eksportowych.

 

 

młody: jeszcze nie mam rachunku w biurze maklerskim, zaczynam dopiero przygodę z inwestowaniem z tego względu bezpiecznie będzie rozpocząć od obligacji... gdzie znajdzie jakiś link z biurami, w których można składać zapisy?

 

Artur Sławiński: Zapisy na obligacje są przyjmowane w biurze INVISTA Dom Maklerski oraz u członków konsorcjum: DM BOŚ, DM Millennium. Przed złożeniem zapisu niezbędne jest złożenie rachunku inwestycyjnego w dowolnym biurze maklerskim. Zapisy można złożyć również telefonicznie: 22 647 50 70 oraz drogą mailową: biuro@invistadm.pl Zapisy przyjmowane są do 20 maja. Więcej informacji o emisji znajdują się na stronie www.lzmo.pl/obligacje/ oraz www.invistadm.pl

 

 

Michał: Czy spółka rozliczyła już wszelkie kwestie odnośnie dotacji?

 

Artur Sławiński: Spółka realizuje wszelkie zobowiązania dotacyjne i na koniec 2014 roku dotacja zostanie rozliczona, oraz przejdzie na kapitały własne.

 

 

długi: Panie Prezesie, jakie są główne czynniki ryzyka dla rentowności spółki?

 

Artur Sławiński: Głównym czynnikiem ryzyka dla rentowności są wahania kursu walutowego, ze względu na import surowca. Wzrost eksportu będzie zmniejszał to ryzyko.

 

 

blast: Wyglądacie naprawdę solidnie. Jak instytucjonalni oceniają LZMO? Prowadzicie dużo spotkań z inwestorami?

 

Artur Sławiński: Spółka ma swój akcjonariat funduszowy, z którym regularnie się kontaktujemy. Jest to akcjonariat stabilny. LZMO jest dobrze rozpoznawalna jako jeden z niewielu podmiotów, który skutecznie wprowadziły wysokie technologie przemysłowe oraz mogą odnieść długoterminowe korzyści.

 

 

sii_fb: Jakie wystąpiły zdarzenia jednorazowe w 2013 r.?

 

Artur Sławiński: W roku 2013 jednorazowym zdarzeniem była zamiana akcji Baltic Ceramics na Baltic Ceramics Investments.

 

 

zapisy: ilu partnerów dystrybucyjnych macie zakontraktowanych na rynek krajów bałtyckich?

 

Artur Sławiński: Umowa została podpisana z partnerem, który posiada szeroką sieć sprzedaży w tych krajach.

 

 

SII_inwestor: oraz jakie są planowane nakłady na 2014 rok? Czy planują już Państwo nakłady na kolejne lata? Może jakieś wstępne, przybliżone szacunki?

 

Artur Sławiński: Nie planujemy dużych nakładów inwestycyjnych w tym roku. Będą to kwoty rzędu 300 tys. zł.

 

 

Robert@: Na jakie jeszcze rynki zagraniczne zamierzają Państwo wejść w najbliższym czasie? Na jakie patrząc długoterminowo? Z wypowiediz powyżej widzę, że niemiecki to priorytet

 

Artur Sławiński: Podpisaliśmy umowy na eksport do czterech krajów ościennych. Potencjał tych rynków jest duży, zatem skupiamy się na realizacji obowiązujących umów. Pragnę podkreślić, że dobra lokalizacja daje szansę dobrej komunikacji z najważniejszymi rynkami.

 

Artur Sławiński: Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za uczestnictwo na czacie i zadawane pytania. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami publicznej emisji obligacji na stronach www.invistadm.pl oraz www.lzmo.pl/obligacje/

 

Artur Sławiński: Pragnę poinformować, że LZMO będzie obecne na konferencji WallStreet. Zachęcam do odwiedzenia naszego stoiska na Targach Akcjonariatu.

 

Moderator: Dziękujemy za udział w spotkaniu.

 


LZMO S.A. jest jedynym w Polsce producentem ceramicznych systemów kominowych, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii produkcji metodą izostatyczną oraz tradycyjnych wkładów wykonywanych metodą plastyczną.

 

Spółka, jako jedyna w Polsce i regionie, a także jedna z kilku w całej Europie stosuje unikalną technologię formowania izostatycznego. Przewody kominowe wytwarzane w tej technologii cechuje bardzo wysoka jakość, trwałość oraz precyzja wykonania. LZMO uruchomiło w 2011 r. w Lubsku (woj. lubuskie) najnowocześniejszy na świecie zakład do produkcji systemów kominowych w technologii izostatycznej.

 

Spółka prowadzi obecnie publiczną emisję obligacji trwającą od 6 do 20 maja 2014 r. LZMO oferuje do 7.000 obligacji serii B na okaziciela, o nominalnej jednostkowej wartości 1.000 zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 8,75% w skali roku, a odsetki będą wypłacane kwartalnie. Okres zapadalności papierów dłużnych wynosi 30 miesięcy. Oferującym jest INVISTA Dom Maklerski S.A., natomiast doradcą ds. oferty publicznej jest Cellica sp. z o.o.

 

Akcje spółki są notowane na rynku NewConnect od 2011 r. (nazwa skrócona LZMO, ticker LZM). Obecnie spółka wchodzi w skład indeksu najbardziej płynnych 30 spółek NCIndex30 oraz prestiżowego segmentu NewConnect Lead.


 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie