Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy indywidualni zarobili na PKP Cargo, nie wolno tego potencjału zmarnować

Skomentuj artykuł
© Minerva Studio - fotolia.pl

Zysk w wysokości 18-20% na debiucie to rzecz, która nie jest zbyt często obserwowana na polskiej giełdzie. Żadna z trzech mega-prywatyzacji z 2010 roku (PZU, Tauron, GPW) nie przyniosła już w pierwszym dniu notowań tak sowitej stopy zwrotu jaką teraz dały akcje PKP Cargo.

Przykład Cargo pokazuje jak wielka ukryta siła drzemie w inwestorach indywidualnych.

Z pewnością wszyscy odetchnęli po tym debiucie. Po pierwsze była to ulga dla inwestorów, którzy w końcu zarobili solidne pieniądze. Po latach kiedy to wszystkie debiuty przebiegały w cieniu wszechobecnego, mitycznego kryzysu, wreszcie wszystko zagrało tak jak trzeba. Dobra oferta zbiegła się w czasie ze znakomitą koniunkturą giełdową. Inwestorzy indywidualni, którzy dopisali przy ofercie zbierają teraz zasłużoną nagrodę.

 

Odetchnęli także oferujący, czyli PKP i pośrednio właściciel, czyli MSP. Tak udany debiut PKP Cargo, który trzeba przyznać, wprost fantastycznie wstrzelił się w hossę na giełdzie, otwiera drogę do dalszych udanych IPO, np. do oferty kolejnej spółki energetycznej ze stajni Skarbu Państwa – Energa.

 

Ten przykład Cargo pokazuje jak wielka ukryta siła drzemie w inwestorach indywidualnych. Nam potrzeba dobrej oferty, dobrej koniunktury i porządnej poprawnej komunikacji ze strony emitentów, abyśmy stanowili realną i ponadprzeciętną siłę na giełdzie. Nie należy się absolutnie przejmować danymi Giełdy, które pokazują, że udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami jest najniższy w historii i wynosi aktualnie 14-15%. Ta grupa inwestorów jak żadna inna, jest wrażliwa na koniunkturę giełdową, a ponieważ dla większości osób inwestowanie nie jest podstawowym zajęciem, więc w sposób naturalny ich aktywność spada w okresach dekoniunktury.

 

Rolą włodarzy rynku kapitałowego jest teraz przekucie tego choćby chwilowego zainteresowania osób, które przy takich okazjach jak debiut PKP Cargo zostają często przypadkowymi „graczami” w realne zwiększenie liczby aktywnych inwestorów indywidualnych. Należy mieć na uwadze, że takie działania jak kolejne duże i spektakularne IPO znanych podmiotów nie mogą trwać do nieskończoności. A przykłady, zarówno polskie jak i zagraniczne, pokazują, że to jest właśnie najlepszy sposób na zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie osób, którego do tej pory miały z rynkiem kapitałowym niewiele wspólnego. Ponieważ jednak potencjał tego typu działań w sposób naturalny jest ograniczony, trzeba to zainteresowanie inwestorów podtrzymywać na inne sposoby.

 

Istnieją dwa sposoby, które też będą popularyzowały rynek kapitałowy w Polsce. Po pierwsze jest to edukacja ekonomiczna wskazująca giełdę jako alternatywną formę oszczędzania długoterminowego, na przykład w kontekście emerytalnym. A po drugie są to działania popularyzujące poprawną komunikację z inwestorami indywidualnymi przez spółki giełdowe. To bardzo ważne, żeby ta aktywność, którą spółki przejawiają podczas procesu upublicznienia nie zanikła już po debiucie. Obydwa te sposoby to niestety żmudna i trudna droga do rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Ale wydaje się, że niezbędna i konieczna jeżeli chcemy mieć kiedyś dojrzały, w pełni rozwinięty rynek kapitałowy, z liczącą się grupą inwestorów indywidualnych.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie