Chat with us, powered by LiveChat

Zapis czata inwestorskego - wyniki finansowe spółki Pharmena S.A. po I kwartale 2013 r.

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników za I kwartał 2013 roku

 15 maja, środa

godz. 12:00

Pharmena

 

Opis Spółki:

 

PHARMENA SA to dynamicznie rozwijająca się, publiczna spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. Działalność Spółki koncentruje się w obszarach dotyczących prowadzenia badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym, produkcji innowacyjnych dermokosmetyków i wdrożeniu na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych w profilaktyce miażdżycy.

 

Konrad PalkaPrelegent:

 

Konrad Palka - Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Pharmeny od początku powstania Spółki. Posiada wykształcenie ekonomiczne i wieloletnie doświadczenie na rynku kapitałowym. W latach 1994-2003 pełnił szereg funkcji związanych ze sprzedażą i marketingiem na szczeblu dyrektorskim m.in. w Banku Austria Creditanstalt, PTE DOM, PTE Skarbiec-Emerytura.

 


Zapraszamy do zapoznania się
z zapisem czata inwestorskiego
z Prezem Zarządu Pharmena S.A. - Konradem Palka

 

Moderator: Witam serdecznie na czacie z Konradem Palka, Prezesem Zarządu Pharmena S.A. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

moj: Z jakiego względu spółka celowa Cortria Corporation działa na terenie USA i Kanady?

 

Konrad Palka: Spółka Cortria Corporation została utworzona w celu prowadzenia badań klinicznych na terytorium Kanady i USA.

 

 

Jarento: Witam Panie Prezesie. Podczas profesjonalnego inwestora wspominał Pan o nowej emisji akcji. Kiedy poznamy terminy zapisów? Emisja odbędzie się w IIQ?

 

Konrad Palka: Obecnie Spółka jest w trakcie postępowania przed Komisja Nadzoru Finansowego. Postępowanie to trwa od grudnia 2012 roku. Spółka chciałaby przeprowadzić emisję jeszcze w II kwartale 2013.

 

 

Investor: Dzień dobry Panie Prezesie, przy pobieżnej analizie raportu rzuca się w oczy znaczący skok w zakresie przychodów i zysków. Co było powodem takiej dynamiki rozwoju?

 

Konrad Palka: Największy wpływ na wzrost przychodów i rentowności miało poszerzenie oferty asortymentowej produktów, niższe koszty wytworzenia w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku, utrzymanie kosztów ogólnego zarządu na poziomie I kwartału 2012 oraz utrzymanie udziału kosztów sprzedaży w przychodach ogółem na poziomie I kwartału 2012.

 

 

Forumowicz: Dzień dobry, nie jestem jeszcze akcjonariuszem spółki, jednak bardzo interesuje mnie kwestia prowadzonych przez Państwa badań nad nowym lekiem, kiedy będzie wiadomo coś więcej? Jak postępują prace?

 

Konrad Palka: Obecnie Spółka zakończyła badania biodostępności nad lekiem 1-MNA. Badania wykazały, ze lek był bezpieczny i dobrze tolerowany. Zakończenie analizy biodostępności spodziewane jest na koniec maja br. Badania biodostępności są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia II fazy badan klinicznych. Spółka zamierza złożyć wniosek do Health Canada na wydanie zgody niezwłocznie po przeprowadzeniu emisji akcji serii D. Jednocześnie Spółka w ubiegłym roku zawarła juz umowę na przeprowadzenie tych badan z Montreal Heart Institute. Badania rozpoczną sie niezwłocznie po otrzymaniu zgody z Health Canada.

 

 

inwestoman: Zakup akcji spółki to poniekąd zakup opcji na sukces komercjalizacji leków 1-mna, jakie inne asy w rękawie posiada zarząd?

 

Konrad Palka: Spółka swoja działalność opiera przede wszystkim na badaniach nad nowym lekiem oraz jednocześnie zwiększa sprzedaż gotowych produktów opartych o 1-MNA w części dermokosmetycznej - w I kwartale br. wzrost sprzedaży wynosił ponad 50% w stosunku do I kwartału ubr. Spółka również podjęła działania w kierunku wprowadzenia na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy na rynku europejskim. Zarząd czyni starania aby pierwsza sprzedaż na tym produkcie pojawiła się sie juz w IV kwartale br.

 

 

Macha_W: z czego bierze się innowacyjność waszych dermokosmetyków? Czym różnią się od tych, które istnieją już na rynku?

 

Konrad Palka: Dermokosmetyki Spółki zawierające w składzie innowacyjna substancje aktywna chroniona prawem patentowym na 15 kluczowych rynkach europejskich. Oznacza to, ze Spółka do 2020 roku może korzystać z wyłączności na sprzedaż dermokosmetykow w wysokomarzowej formule. Substancja ta oferuje unikalne właściwości terapeutyczne, działa przeciwzapalnie, jest bardzo dobrze tolerowana przez skore.

 

 

patentowy: Jakie są koszty rejestracji patentu? czy trzeba tego dokonywać na wszystkich planowanych rynkach zbytu?

 

Konrad Palka: Możliwe jest dokonanie wyboru na jakich rynkach ochrona patentowa bedzie utrzymana. Koszty rejestracji, postępowania przed Urzędami Patentowymi i utrzymania patentów są niewątpliwie wysokie. Grupa Kapitałowa ponosi koszty w wysokości kilkuset tysięcy złotych rocznie.

 

 

Maciek: Dlaczego większość spółek prowadzi badania kliniczne za granicą? Czy ośrodki w Polsce nie dysponują wystarczającym zapleczem technicznym?

 

Konrad Palka: Rejestracja leków poprzez amerykańską agencje FDA jest najbardziej wymagająca. Dlatego też Spółka podjęła decyzje o prowadzeniu badan na rynku amerykańskim, w USA i Kanadzie.

 

 

gracz: jakie nakłady finansowe przeznaczacie w sektor badań i rozwoju? Ilu pracowników tych działów posiada spółka?

 

Konrad Palka: Działalność badawczo-rozwojowa koordynowana jest przez Spółkę a prowadzona jest w oparciu o jednostki zewnętrzne. Spółka nie posiada własnego zaplecza laboratoryjnego i całość prowadzonych badan realizowana jest w renomowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych. Finansowanie badan Spółka prowadzi z nowych emisji akcji - serii B, C, D. Finansowanie badan związane jest z innowacyjnym lekiem 1-MNA oraz z przygotowaniem pełnej dokumentacji zgłoszeniowej dla suplementu diety.

 

 

Adam: Jak Zarząd Spółki zapatruje się na sprzedaż dermokosmetyków na innych niż Polska rynkach europejskich? Jeżeli w najbliższym czasie zamierza wejść ze swoją ofertą na nowe rynki to jakie działania zamierza podjąć by ten cel osiągnąć?

 

Konrad Palka: Spółka zainteresowana jest jak najszybsza sprzedażą produktów na rynkach zagranicznych. W związku z tym prowadzi aktywne działania w kierunku pozyskania strategicznych partnerów na rynkach zagranicznych w zakresie dystrybucji i licencjonowania produktów

 

 

speed: Jak ocenia Pan obecny kurs Pharmeny?

 

Konrad Palka: Zgodnie z raportami analitycznymi aktualny kurs nie odzwierciedla pełnej wyceny Spółki. W mojej ocenie aktualny kurs nie uwzględnia projektu leku przeciwmiażdżycowego.

 

 

inwestor: jakie czynniki wpłynęły na tak znaczną poprawę sprzedaży dermokosmetyków w kwietniu z zestawieniem do kwietnia 2012?

 

Konrad Palka: Istotny wzrost przychodów był miedzy innymi wynikiem przeprowadzonej akcji promocyjnej szamponu Dermena oraz sprzedaż nowych produktów wprowadzonych w ubiegłym roku na rynek. Udział tych produktów w kwietniowej sprzedaży wynosił ponad 20%.

 

 

makler: Myślicie nad przenosinami na rynek główny?

 

Konrad Palka: Zgodnie z podjęta uchwala NWZ w ubiegłym roku akcjonariusze udzielili Radzie Nadzorczej plenipotencji w zakresie podjęcia decyzji o przejściu na główny rynek.

 

 

mariusz: Dlaczego tak dynamicznie rozwijająca się spółka planuje wypłatę dywidendy? Czy nalegał na to główny udziałowiec?

 

Konrad Palka: Od debiutu giełdowego Spółka corocznie dzieliła sie z akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w części dermokosmetycznej. Dlatego tez Rada Nadzorcza jednomyślnie zarekomendowała utrzymanie tej polityki i zaproponowała wyplatę dywidendy za 2012 rok.

 

 

Moro_88: wasza branża jest bardzo specyficzna i nie ukrywam, że przedmiot działalności jest dość niszowy. Dla przeciętnego „małego” inwestora informacje dot. badań klinicznych itp. przesyłane w raportach mogą być skomplikowane, zatem czym zamierzacie przekonać inwestorów indywidualnych do inwestycji w waszą spółkę?

 

Konrad Palka: Przyznaję, że projekt może być skomplikowany dla inwestorów. Ale w przypadku powodzenia może zapewnić ponadprzeciętne zyski z inwestycji. Spółka daje możliwość inwestorom uczestnictwa w polskim przedsięwzięciu biotechnologicznym, a bieżąca działalność Spółki jest buforem bezpieczeństwa tej inwestycji.

 

 

Investor: Czyli podsumowując dbacie Państwo o dyscyplinę kosztową? To musi być trudne zwłaszcza biorąc pod uwagę waszą działalność w USA i Kanadzie. Czy w tym planie jest jakaś kolejna faza? Co zamierzacie zrobić w tym roku abyśmy mogli zobaczyć tak dobre wyniki w kolejnych raportach? :)

 

Konrad Palka: Ze względu na rosnącą skalę działalności w części dermokosmetycznej i przy obecnej strukturze prowadzonego biznesu (outsourcing) Spółka realizuje sukcesywnie wzrost marz na sprzedaży. Natomiast w zakresie prowadzonych badan klinicznych w Kanadzie, badania zostały tak zaprojektowane aby uzyskany efekt badan osiągnąć jak najmniejszymi nakładami finansowymi. W tym roku Spółka zamierza kontynuować wzrost przychodów.

 

 

DJ: Który z filarów działalności spółki jest dla Was najistotniejszy?

 

Konrad Palka: Wszystkie trzy płaszczyzny są tak samo istotne dla Spółki a Zarząd równolegle aktywnie działa w każdym z tych obszarów. Projekt leku niesie ze sobą największe perspektywy uzyskania przychodów, niemniej jednak bieżąca działalność dermokosmetyczna oraz w zakresie suplementu diety zapewnia juz generowanie przychodów ze sprzedaży produktów opartych o 1-MNA. Priorytem Spółki jest jak najszybsza i najszersza komercjalizacja preparatów opartych o 1-MNA.

 

Moderator: Dziękuję wszystkim za udział w czacie. Zapraszamy do udziału w kolejnych czatach.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie