Chat with us, powered by LiveChat

INI 28.02: Konsolidacja w okolicach wsparcia technicznego rodzi obawy wśród inwestorów

Skomentuj artykuł

Wszyscy, którzy spodziewali się szybkiego odbicia od poziomu wsparcia dla indeksu blue-chipów byli w błędzie. Najważniejszy indeks warszawskiego parkietu, którego spółki portfelowe stanowią blisko 70% udziału w indeksie szerokiego rynku WIG, konsoliduje się w okolicach wsparcia 2420-2450 pkt. Spadki na GPW w ostatnich dwóch miesiącach były większe niż na zachodnich giełdach, na co wpływ miała po części mocno hamująca polska gospodarka oraz nadpodaż akcji (spowodowana m.in. sprzedażą pakietów PKO BP i PEKAO oraz słabymi wynikami TPSA, Boryszewa i PGE). Kluczowymi wydarzeniami w skali makro w ostatnim tygodniu były wybory parlamentarne we Włoszech. Sondaże mówiące o osiągnięciu stabilnej władzy wywołały początkowo euforię na rynkach. Jednak już wstępne wyniki pokazały pat – w Sejmie wygrał faworyt rynków (centrolewica) a w Senacie dobry wynik uzyskała centroprawica S. Berlusconiego – na co rynki zareagowały wyprzedażą. Bardzo nerwowo zareagowały rynki amerykańskie. Pomogły dopiero słowa szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke. Rozwiał on obawy o szybkie wygaszanie programu QE3, mówiąc że korzyści z programu skupu aktywów dla wzrostu gospodarczego i rynku pracy przewyższają potencjalne koszty. Dane makro publikowane w mijającym tygodniu pokazują możliwe odbicie w gospodarce – lepsze od poprzednich wskaźniki PMI za luty oraz Ifo w Niemczech. W piątek rano GUS podał również wstępne dane o dynamice PKB Polski w IV kwartale 2012 r. Wynik +1,1% w skali roku okazał się lepszy od prognoz mówiących o wzroście 0,8% r/r. Nie zapominajmy również, że początek marca to klif fiskalny w USA, czyli automatyczne cięcia w budżecie.

 

 

Za nami mieszany tydzień, jeśli chodzi o wydarzenia rynkowe. Początek był trudny dla byków ze względu na pat we Włoszech, jednak później koło ratunkowe rynkom rzucił szef Fed. Coraz bardziej niepewne zakończenie korekty i brak oznak siły byków wzmocniły obóz niedźwiedzi. Ich udział wzrósł do poziomu 26,7%, czyli najwięcej od połowy listopada (3,5 miesiąca). Od początku roku odsetek osób, które oczekują odwrócenia wzrostowej tendencji i powrotu bessy na warszawski parkiet, wzrósł o 10,2 pkt. proc. Do poziomów skrajnego marazmu jest jeszcze daleko, ale raczej ich nie osiągniemy bo one miały miejsce w zupełnie innym otoczeniu makro. Czy oznacza to zbliżający się punkt zwrotny i zakończenie korekty? Pokażą najbliższe tygodnie.

 

 

Na Wall Street udziały poszczególnych grup inwestorów wskazują na coraz to większe obawy inwestorów o kontynuację trendu wzrostowego. Udział byków spadł w ostatnich dwóch tygodniach o blisko 14 pkt. proc. Jednocześnie wzrósł odsetek inwestorów oczekujących trendu bocznego (35%) oraz niedźwiedzi (36,6%).

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Obecnie dla polskiej gospodarki, a tym samym rynku akcji, kluczowe mogą być kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Być może zmiana perspektywy ratingu Polski skłoni RPP do dalszych obniżek, tym bardziej, że inflacja istotnie spada w rytm malejącej konsumpcji. Jesteśmy obecnie w kluczowym momencie na rynkach. Malejąca przewaga byków nad niedźwiedziami (23,1 pkt. proc.), choć nadal jest znacząca, odbiega od poziomów blisko 50 pkt. proc. na początku roku. Być może jesteśmy w przededniu kontynuacji zwyżek?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie