Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Grupy Enea. „Realizujemy strategię dywersyfikacji aktywów wytwórczych”

Skomentuj artykuł

O wynikach za pierwszy kwartał 2026 roku, inwestycjach, perspektywach i rynku energetycznym w Polsce rozmawiano podczas czatu inwestorskiego Grupy Enea, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał Marek Lelątko, członek zarządu ds. finansowych Grupy Enea. 

 

Członek zarządu poproszony o ocenę wyników pierwszego kwartału 2026 roku Grupy Enea odpowiedział: Oceniam ten kwartał jako solidny operacyjnie i finansowo. W I kwartale 2026 osiągnęliśmy 1,55 mld zł EBITDA, jednocześnie sam niższy zysk netto trzeba oceniać szerzej, w kontekście coraz trudniejszego otoczenia rynkowego. Przypominam, że w Q1 2025 mieliśmy także dwa zdarzenia jednorazowe (odszkodowanie w segmencie wydobycia i taryfa w sprzedaży w 2025 roku, pokrywająca stratę 2H 2024).

 

Pytano również, jak mocno wynik pierwszego kwartału obciążyły koszty uprawnień do emisji CO2.

 

- W 1Q 2026 koszty z tytułu emisji CO2 wyniosły 1,5 mld zł - odpowiedziano.

 

Następnie pytano, jaka część energii produkowanej przez spółkę w 1Q26 i w 2025 roku pochodziła z odnawialnych źródeł energii.

 

- W 2025 roku ze źródeł odnawialnych pochodziło około 10,4% produkcji energii netto Grupy - 2,11 TWh z OZE przy 20,4 TWh całkowitej produkcji netto. Dla I kwartału 2026 produkcja energii netto z OZE wyniosła ok. 8% - 0,47 TWh z 5,9 TWh. Wliczamy tutaj również energię produkowaną z biomasy - podała Enea.

Strategia

Jedno z pytań dotyczyło również strategii spółki. Pytano czy zarząd przewiduje jej aktualizację.

 

- Nie widzimy aktualnie istotnych przesłanek do aktualizacji strategii Grupy. Z uwagą śledzimy rynek i oczywiście nie wykluczamy aktualizacji naszej strategii, ale jest kilka ważnych informacji (warunków brzegowych), które chcielibyśmy poznać przed taką ewentualną zmianą. Są to m.in.: wyniki przeglądu systemu EU ETS przez Komisję Europejską, uzgodnienie na poziomie rządowym z Komisją Europejską mechanizmów wynagradzania za moc dla źródeł wytwórczych po roku 2030, uzgodnienie ewentualnych mechanizmów wynagradzania za moc po zakończeniu derogacji Rynku Mocy w obecnym kształcie po roku 2028 czy też wdrożenie EU ETS2 - mówił Marek Lelątko.

Inwestycje

Sporo uwagi poświęcono inwestycjom Enei. Pytano, ile spółka zamierza wydać w kolejnych latach na ten cel.

 

- W 2026 roku planujemy około 9,1 mld zł nakładów inwestycyjnych. W samym segmencie dystrybucji przewidujemy około 3,3 mld zł, w wytwarzaniu konwencjonalnym około 4,1 mld zł (w tym budowa bloków gazowych w Kozienicach 3 mld zł), a w wydobyciu około 0,8 mld zł (na utrzymanie produkcji węgla w kolejnych latach). W kolejnych latach zakładamy utrzymanie wysokiego poziomu CAPEX w Dystrybucji w związku z realizacją planu rozwoju i karty efektywnej transformacji. Kolejną dużą pozycją podobnie jak w 2026 będą wydatki związane z budową bloków gazowo-parowych w Kozienicach. W OZE tak jak podkreślaliśmy na konferencji będziemy stawiać na rozwój projektów magazynowych i PV. Zgodnie ze strategią i zakładanym poziomem zapotrzebowania na węgiel będziemy kontynuować wydatki na nowe wyrobiska i modernizację istniejących w Wydobyciu. W zakresie jednostek konwencjonalnych skupiamy się na wydatkach modernizacyjnych, zwiększających elastyczność pracy. W obszarze Ciepła kontynuujemy plany dekarbonizacji - podał członek zarządu.

 

Z kolei na temat samych inwestycji w OZE dodano: Konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikacji aktywów wytwórczych ENEA. W tym roku zamierzamy wydać na OZE 543 mln zł. W tym na dokończenie akwizycji wiatrowych 180 mln zł, plus ewentualny earn-out dotyczący akwizycji na jednym z projektów z roku 2025. Rozwój magazynów 248 mln zł. Rozwój PV 53 mln. W kolejnym roku będziemy koncentrować się na realizacji projektów magazynowych i programu PV (PV + magazyny).

 

- Czy OZE w Pana ocenie to dobry fundament, na którym można postawić finanse spółki po 2035 roku - pytał jeden z inwestorów.

 

- Fundamentem będzie zrównoważony portfel aktywów wytwórczych ENEA. OZE będzie po 2035 roku jednym z fundamentów, ale nie jedynym. Budujemy portfel OZE składający się z FW, PV i magazynów energii, uzupełniony o aktywa gazowe. Będziemy też potencjalnie dysponować jednostkami spalającymi biomasę oraz aktywami węglowymi. Kluczowa będzie również dystrybucja - mówił Lelątko.

KPO

Na pytanie, na co spółka przeznaczy środki z KPO odpowiedziano: Pozyskane środki w dystrybucji zostaną przeznaczone na przyłączanie odbiorców i źródeł energii do sieci elektroenergetycznej, rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej oraz rozbudowę systemów łączności i rozwiązań teleinformatycznych wspierających funkcjonowanie sieci. Celem inwestycji jest umożliwienie przyłączania kolejnych źródeł wytwarzania OZE, zwiększenie elastyczności pracy sieci, automatyzacja i cyfryzacja. W obszarze OZE, preferencyjne finansowanie zostanie przeznaczone na rozwój instalacji PV (268MW).

 

Na temat terminów realizacji dodano: Ostateczny termin realizacji całego programu w umowie z BGK to Q1 2029. Poszczególne projekty będą energetyzowane w 2027 (c.a. 30% mocy), 2028 (c.a. 70% mocy)

Akwizycje

Pytano także o plany akwizycyjne Enei na ten rok.

 

- Kończymy projekty akwizycji z zeszłego roku (przejmujemy ostanie farmy o łącznej mocy 23,2MW). Koncentrujemy się na optymalizacji wykorzystania posiadanych aktywów i procesów zarządzania źródłami OZE. Obserwujemy rynek i analizujemy różne projekty akwizycyjne. Ewentualna decyzja inwestycyjna będzie uzależniona od oczekiwanych wyników biznesowych projektu. Koncertujemy się na selekcji najlepszych i najlepiej dopasowanych do strategii Enea inwestycji. Na ten moment nie planujemy konkretnych transakcji. Naszym priorytetem na ten rok jest realizacja portfela projektów PV i portfel projektów magazynowych. W ostatnich dniach otrzymaliśmy preferencyjne finansowanie z KPO na rozwój projektów PV - odpowiedziano.

Rynek energetyczny w Polsce

Pytano także, czy duży udział OZE w produkcji energii elektrycznej jest bezpieczny.

 

- Duży udział OZE będzie bezpieczny, pod warunkiem równoległego rozwoju sieci, magazynów energii i mocy dyspozycyjnych. Skala przyłączeń OZE rośnie bardzo szybko, dlatego bezpieczeństwo systemu zależy dziś nie tylko od samej generacji odnawialnej, ale przede wszystkim od elastyczności infrastruktury i zdolności bilansowania systemu - mówił przedstawiciel zarządu Enea.

 

Pytano także czy w Polsce elektrownie węglowe pełnią rolę stabilizatora systemu.

 

- Tak. W obecnych realiach polskiego systemu elektrownie węglowe nadal pełnią istotną rolę stabilizującą, bo zapewniają dyspozycyjną moc i wspierają bezpieczeństwo pracy systemu - dodano.

 

- Jakie są prognozy spółki w kwestii zapotrzebowania na energię do gospodarstw domowych w Polsce i czy da się to w ogóle prognozować, czy to ściśle zależne od pogody - pytał inwestor.

 

- Tak, takie zapotrzebowanie jak najbardziej da się prognozować, choć jest to bardzo złożone i skomplikowane. Na popyt w gospodarstwach domowych wpływają temperatura i sezonowość oraz zmiany zachowań odbiorców. Należy mieć na uwadze, że w ramach segmentu gospodarstw domowych zawiera się szczególna grupa odbiorców- prosumentów. W ostatnich latach rozwój tego segmentu był niezwykle dynamiczny jako efekt systemów wsparcia, co ma duży wpływ na zapotrzebowanie. W kolejnych latach duży wpływ będą miały magazyny energii, które będą instalowane przez prosumentów - podała Enea.

 

Na temat wpływu wojny na Bliskim Wschodzie na bieżącą sytuację Enei, członek zarządu ds. finansowych mówił: Wpływ konfliktu na Bliskim Wschodzie postrzegamy przede wszystkim przez pryzmat otoczenia rynkowego - zwłaszcza potencjalnej zmienności cen paliw i energii oraz wzrostu niepewności geopolitycznej. Na dziś nie widzimy bezpośredniego, operacyjnego wpływu na funkcjonowanie Grupy, natomiast pozostajemy uważni na pośrednie skutki rynkowe, które mogą oddziaływać na koszty i zmienność cen energii.

Luka mocowa

- Wspominał pan niedawno o luce mocowej w Polsce. Ile ona może wynieść i w jaki sposób można ją zminimalizować - pytano podczas czatu.

 

- Luka mocowa to realne wyzwanie dla polskiego systemu w kolejnych latach, dlatego kluczowe jest szybkie uruchamianie nowych, dyspozycyjnych mocy oraz zwiększanie elastyczności systemu. Z naszej perspektywy lukę mocową można ograniczać przede wszystkim przez rozwój bloków gazowo-parowych, inwestycje w magazyny energii, dalszą rozbudowę sieci i lepszą integrację OZE z systemem. Okresowo luka może zostać także wypełniona dłuższym pozostawieniem aktywów węglowych pracujących w rezerwie, w czym Grupa Enea może odpowiedzialnie uczestniczyć - mówił Lelątko.

 

Z kolei na pytanie jak duże jest ryzyko blackoutu w Polsce dodano: System stoi przed realnymi wyzwaniami związanymi z luką mocową po 2028 roku, coraz większym rozproszeniem systemu, w związku z rosnącym udziałem OZE. Wymaga to dalszej modernizacji sieci, inwestycji w moce dyspozycyjne, magazyny energii i bezpieczeństwo infrastruktury.

Dostawy węgla

- Bogdanka której kluczowym właścicielem jest Enea to jedna z najbardziej efektywnych kopalni w Europie. Mimo tego niskie ceny węgla znacząco uszczupliły jej wynik w 2025 roku. Czy macie Państwo jakieś mechanizmy chroniące czasowo tego kluczowego dostawcę węgla w przypadku gwałtownych spadków cen tego surowca na rynku - pytał inwestor.

 

- Mechanizmy opierają się przede wszystkim na długoterminowej współpracy handlowej i bieżącym dostosowywaniu warunków kontraktowych do sytuacji rynkowej, czego przykładem są aneksy dotyczące wolumenów, terminów płatności i ceny w 2025 roku. Jednocześnie podchodzimy do tego odpowiedzialnie - wspieramy stabilność kluczowego dostawcy, ale z zachowaniem dyscypliny ekonomicznej i interesu całej Grupy, bo otoczenie rynkowe wymaga elastyczności po obu stronach - odpowiedział zarząd.

 

Pytano także, czy kopalnie w Polsce powinny być wygaszane tak, aby równocześnie zaspokoić energetyki na węgiel.

 

- Wygaszanie kopalń powinno być rozłożone w czasie i ściśle skoordynowane z tempem transformacji całego sektora, tak aby nie dopuścić do luki paliwowej i ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego. W okresie przejściowym potrzebne jest utrzymanie stabilnych dostaw węgla dla energetyki, równolegle z inwestycjami w moce gazowo-parowe, „zazielenianie” części aktywów węglowych i rozwój OZE, tak aby odchodzenie od węgla było procesem uporządkowanym. Jednocześnie z perspektywy kosztów istotne będzie konsekwentne stawianie tylko na najbardziej efektywne kopalnie - odpowiedziano.

ESG

- W jaki sposób i w jakich obszarach spółka współpracuje z samorządami i lokalną społecznością w ramach działalności operacyjnej jak i ESG - pytano.

 

- Współpracujemy z samorządami i lokalnymi społecznościami zarówno operacyjnie, jak i w obszarze ESG przede wszystkim poprzez rozwój infrastruktury energetycznej, dialog przy realizacji inwestycji oraz projekty społeczne, edukacyjne i środowiskowe. Nasze działania są dziś bardziej uporządkowane systemowo. W 2025 roku zrealizowaliśmy blisko 100 projektów sponsoringowych i społecznych, wspierających lokalne społeczności w całym kraju. Współuczestniczymy w działaniach zmierzających do rozwoju regionów objętych transformacją energetyczną - odpowiedziano.

Perspektywy

Pytano także o perspektywy spółki na drugi kwartał. 

 

- Wpływ na wyniki Grupy w pierwszym kwartale 2026 miała wyjątkowo mroźna i długa zima (ostatnio była taka kilkanaście lat temu). Miało to wpływ na wyniki Grupy, pozytywny w obszarze wytwarzania konwencjonalnego i dystrybucji, negatywny w obszarze sprzedaży i OZE. Należy to brać pod uwagę prognozując wyniki roczne. Cena węgla kształtowana jest w kontraktach długoterminowych, czasowe zmiany nie powinny mieć istotnego wpływu na wyniki 2026 - podsumował Marek Lelątko.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie