Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Grupy Tauron. „Przyszłość spółki to konsekwentna transformacja”

Skomentuj artykuł

Tematem czatu inwestorskiego Tauronu były wyniki grupy za 2025 rok. Rozmawiano także o wpływie sytuacji na Bliskim Wschodzie na spółkę, jej finansowaniu, dywidendzie, inwestycjach i perspektywach. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron. 

 

Zysk netto Tauronu wzrósł w 2025 roku do 3 mld złotych, wobec 585 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody spadły rok do roku o 3 procent. Podczas czatu inwestorskiego pytano z czego wynika taki stan rzeczy i co na niego wpłynęło w największym stopniu.

 

- Wzrost zysku netto Grupy w 2025 roku, mimo spadku przychodów rok do roku, wynika przede wszystkim z istotnej poprawy wyników operacyjnych (koszty spadły bardziej niż przychody - o 11%) oraz braku istotnych zdarzeń jednorazowych, które obciążały wynik w roku poprzednim. W poprzednich latach wynik obciążały znaczące odpisy aktualizacyjne aktywów trwałych oraz istotne obciążenie podatkiem odroczonym w segmencie Wytwarzanie - odpowiedział Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów

Sytuacja na Bliskim Wschodzie

W kontekście bieżącej sytuacji politycznej na świecie pytano o wpływ wojny na Bliskim Wschodzie na działalność i sytuację finansową spółki.

 

- Nie widzimy istotnego wpływu na wyniki 2026 roku, ze względu na poziom hedgingu wszystkich naszych portfeli handlowych. Obecnie notujemy wzrosty cen ropy naftowej, a także dynamiczne zwyżki na rynkach gazu oraz w mniejszym stopniu węgla. Silniejsze wzrosty cen gazu w stosunku do węgla poprawiają konkurencyjność jednostek węglowych względem źródeł gazowych. Od wybuchu wojny zauważalny jest ponadto wzrost eksportu energii elektrycznej z Polski do krajów ościennych, szczególnie w kierunku Niemiec oraz za południową granicę. Grupa ma w pełni zabezpieczone finansowanie. Zgodnie z przyjęta polityką przewidywana luka finansowa jest pokryta przynajmniej z 12 miesięcznym wyprzedzeniem - wyjaśnił członek zarządu Tauronu.

Finansowanie

W kwestii finansowania spółki, pytano jaki będzie WACC w 2026 roku i kolejnych latach.

 

- W 2026 roku WACC w segmencie Dystrybucja będzie wynosił 9,49%. W kolejnych latach poziom WACC będzie ustalany przez Prezesa URE. Natomiast zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami prezes URE komunikował, że WACC w latach do 2028 będzie na poziomie 7,5% plus co najmniej 1% premii za reinwestycje - podano podczas czatu.

 

- Spółka dobrze radzi sobie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej, w tym KPO. Jakie kwoty zostały do tej pory pozyskane i na jakie projekty zostały przeznaczone? Czy proces pozyskiwania w ten sposób funduszy będzie kontynuowany, a jeśli tak to na jakie kwoty liczycie - pytał jeden z inwestorów.

 

- Do końca 2025 roku Grupa TAURON pozyskała w ramach funduszy dotacyjnych i preferencyjnych kwotę 18 mld zł. Zdecydowana większość tych środków (ponad 90%) przeznaczona jest na segment Dystrybucji. Dodatkowo Spółka pozyskała ponad 500 mln dotacji na budowę magazynów i blisko 300 mln na segment OZE. Poza tym pozyskała szereg innych dotacji w tym na budowę elektrolizera, internet szerokopasmowy oraz innych inwestycji. Grupa nadal aktywnie poszukuje możliwości finansowania swoich wydatków inwestycyjnych poprzez środki bezzwrotne i preferencyjne. W Strategii Grupy TAURON na lata 2024 – 2035 założono 20-30% pokrycia capex właśnie przez dotacje i preferencyjne pożyczki - podano podczas czatu.

Inwestycje w OZE

Kontynuując temat OZE pytano, jakie źródła wytwórcze OZE zostały otwarte w 2025 roku i jakie są w tym względzie plany na 2026 i 2027 rok.

 

- W 2025 roku uruchomiliśmy PV Postomino, PV Bałków, FW Nowa Brzeźnica, FW Sieradz oraz BME Dąbie i Przewóz. Na rok 2026 planowane jest uruchomienie nowych mocy wytwórczych w obszarze OZE, obejmujących: 210,4 MW w energetyce wiatrowej, w tym: 190,8 MW z Farmy Wiatrowej Miejska Górka (od lipca 2026 r.), 19,6 MW z Farmy Wiatrowej Nowa Brzeźnica (od stycznia 2026 r.) oraz 54 MW w energetyce słonecznej z instalacji PV Bałków (od stycznia 2026 r.). W roku 2027 przewidujemy sukcesywne oddawanie do eksploatacji kolejnych źródeł OZE - odpowiedział Krzysztof Surma.

 

Z kolei w kwestii inwestycji w magazyny energii na ten rok przedstawiciel Tauronu mówił: W tym roku planujemy przekazanie do eksploatacji BME Proszówek i BME Kuźnia Raciborska oraz ogłoszenie postępowań na wybór wykonawców kolejnych magazynów o łącznej mocy powyżej 500 MW.

Elektromobilność

Pytano także o rozwój sieci ładowarek samochodów elektrycznych. Dotyczyło ono ilości nowych urządzeń oraz oceny funkcjonowania dotychczasowych.

 

- Obecnie jesteśmy na etapie repoweringu (zwiększania mocy) sieci ładowania. Dodatkowo planujemy zwiększenie budowy stacji ogólnodostępnych. W miksie planujemy głównie stacje DC (szybkie i ultraszybkie plus HUB’y). Obszar ten jest aktualnie w fazie rozwoju i aktualnie rynek jest we wczesnej fazie rozwoju, a każdorazowe zwiększenie pojazdów elektrycznych na drogach będzie skutkowało zwiększeniem utylizacji stacji ładowania, co przełoży się na zwiększenie zyskowności biznesu - mówił Krzysztof Surma.

Rynek mocy i ceny energii

Na pytanie czy w 2026 planowane są aukcje mocy oraz czy spółka w nich wystartuje odpowiedziano: Zakładamy że w roku 2026 zostanie zorganizowana aukcja uzupełniająca na rok 2027 i że Grupa TAURON zgłosi do niej bloki węglowe, które nie mają zawartego wieloletniego kontraktu mocowego. Dodatkowo rozważamy uczestnictwo w aukcji dla innych jednostek (w tym BME) które potencjalnie mogłyby uczestniczyć w aukcji - jednak ostateczna decyzja będzie podjęta w oparciu o opublikowane parametry aukcji.

 

Natomiast na pytanie o przewidywane ceny energii w 2026 roku dodano: Obserwujemy przede wszystkim silny wzrost cen gazu (i ropy) w związku z trwającym konfliktem USA-Iran. Polski miks energetyczny wydaje się relatywnie odporny, mamy dynamiczny rozwój OZE i ciągle duży udział węgla, którego ceny dotychczas nie odnotowują znaczących wzrostów tak jak w przypadku ropy i gazu. Notujemy wyższe ceny energii na rynku SPOT w Europie, co częściowo przekłada się na wzrost najbliższych kontraktach terminowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że kontrakt roczny (BASE) nie wzrósł znacząco r/r – rynek na tę chwilę wycenia konflikt jako wydarzenie raczej krótko i średnioterminowe.

Wymiana liczników

Inwestorzy podczas czatu pytali także, jaki procent liczników energii w Grupie Tauron ma obecnie możliwość zdalnego odczytu oraz o perspektywy dotyczące dalszej ich wymiany.

 

- Na dzień 31 grudnia 2025 r. TD posiadała zainstalowanych ponad 2,5 mln liczników zdalnego odczytu, co stanowi ok. 42,75% PPE u odbiorców końcowych. TD planuje terminowo wypełnić wymogi wynikające z ustawy Prawo Energetyczne tj. 80% zainstalowanych liczników w roku 2028 i 100% w 2031 roku - odpowiedział Tauron.

 

- Jak wpływają na spółkę zmiany w taryfie G. Czy konsumenci chętnie korzystają z różnego rodzaju taryf uwzględniających różne ceny w różnej porze dnia - pytał inwestor podczas czatu.

 

- Taryfa w roku 2026 nie pokrywa w pełni kosztów zakupu energii elektrycznej dla grupy Gospodarstw domowych. Tauron wprowadził innowacyjną ofertę (między innymi taryfę strefową Tanie Godziny) pozwalającą na ograniczenie kosztów zakupu energii przez klientów z grupy gospodarstw domowych. Oferta cieszy się sporym zainteresowaniem. Obecnie ten produkt wybrało już ponad 25 tys. klientów - skomentował Surma.

Dywidenda

Pytano czy decyzja o wypłacie dywidendy jest jednorazowa, czy można się spodziewać regularnych wypłat w następnych latach.

 

- Za rekomendacją zarządu w przedmiocie wypłaty dywidendy za rok 2025 stoją bardzo dobre wyniki finansowe, wysoki poziom osiągniętego zysku netto, stabilne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej oraz dobra płynność finansowa spółki. Mamy ambicje, aby dywidenda nie była zdarzeniem jednorazowym, ale stała się stałym elementem polityki spółki w kolejnych latach. Jednak na ostateczną decyzję każdorazowo będzie miała wpływ sytuacja finansowa Grupy - wyjaśnił wiceprezes. 

Perspektywy

Na pytanie, które segmenty działalności w 2026 roku będą sobie radzić gorzej odpowiedziano: Zgodnie z informacjami przedstawionymi podczas wczorajszej prezentacji, po rekordowym 2025 roku zakładamy, że rok 2026 będzie okresem niższych wyników, co wynika z utrzymującej się presji czynników rynkowych - w szczególności niższe ceny energii elektrycznej w segmencie Wytwarzania, poziom taryfy G nie pokrywający kosztów w segmencie Sprzedaży, niższy poziom WACC oraz negatywne saldo konta regulacyjnego w segmencie Dystrybucja.

 

Poruszono również temat przyszłości spółki, w kontekście transformacji energetycznej.

 

- Przyszłość Tauron-a to konsekwentna transformacja w stronę modelu niskoemisyjnego. Nasza nowa strategia opiera się na dwóch filarach: dynamicznym rozwoju źródeł odnawialnych oraz budowie nowoczesnej infrastruktury sieciowej i magazynów energii. Czy to możliwe z punktu widzenia stabilności systemu? Tak, ale pod jednym warunkiem: ewolucyjnego podejścia. OZE i magazyny to fundament, jednak w perspektywie najbliższych lat kluczową rolę w bilansowaniu systemu i zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii dla naszych klientów odegrają elastyczne jednostki wytwórcze oraz modernizacja sieci dystrybucyjnych. Naszym celem jest budowa systemu stabilnego, a przy tym atrakcyjnego kosztowo dla odbiorców końcowych - odpowiedział członek zarządu Tauronu.

ESG

- Jakie działania w ramach ESG w zakresie wspomagania sportu i kultury były realizowane w 2025 roku i jakie są plany w tym zakresie w 2026 roku - pytano podczas czatu.

 

- W kategorii sport najważniejszym projektem pozostawała współpraca z Polską Ligą Siatkówki, realizowana od 2020 r. W 2025 r. Tauron został także sponsorem Polskiej Hokej Ligi na trzy kolejne lata. Spółka podjęła również decyzję o kontynuowaniu współpracy jako sponsor tytularny z klubem koszykarskim GTK Gliwice, wspierając działalność sportową wszystkich grup wiekowych oraz inicjatywy lokalne skierowane do dzieci i młodzieży. W zakresie kultury i obiektów kultury najważniejsze projekty to: współpraca z TAURON Arena Kraków – największa hala widowiskowo sportowa w Polsce, współpraca z Teatrem Śląskim oraz mecenas Zamku Książ. Kontynuowano także współpracę przy organizacji festiwalu TAURON Nowa Muzyka, TAURON wspierał również wydarzenie muzyczne On Music On Air Music Awards oraz Festiwal w Opolu. W obszarze kultury filmowej, dwa nowe festiwale: TAURON Młode Horyzonty, TAURON American Film Festival. Spółka planuje kontynuować powyższe projekty w 2026 roku - opisywał wiceprezes podczas czatu inwestorskiego.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie