Tematem czatu inwestorskiego Tauronu były wyniki grupy za 2025 rok. Rozmawiano także o wpływie sytuacji na Bliskim Wschodzie na spółkę, jej finansowaniu, dywidendzie, inwestycjach i perspektywach. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron.
Zysk netto Tauronu wzrósł w 2025 roku do 3 mld złotych, wobec 585 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody spadły rok do roku o 3 procent. Podczas czatu inwestorskiego pytano z czego wynika taki stan rzeczy i co na niego wpłynęło w największym stopniu.
- Wzrost zysku netto Grupy w 2025 roku, mimo spadku przychodów rok do roku, wynika przede wszystkim z istotnej poprawy wyników operacyjnych (koszty spadły bardziej niż przychody - o 11%) oraz braku istotnych zdarzeń jednorazowych, które obciążały wynik w roku poprzednim. W poprzednich latach wynik obciążały znaczące odpisy aktualizacyjne aktywów trwałych oraz istotne obciążenie podatkiem odroczonym w segmencie Wytwarzanie - odpowiedział Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów
Sytuacja na Bliskim Wschodzie
W kontekście bieżącej sytuacji politycznej na świecie pytano o wpływ wojny na Bliskim Wschodzie na działalność i sytuację finansową spółki.
- Nie widzimy istotnego wpływu na wyniki 2026 roku, ze względu na poziom hedgingu wszystkich naszych portfeli handlowych. Obecnie notujemy wzrosty cen ropy naftowej, a także dynamiczne zwyżki na rynkach gazu oraz w mniejszym stopniu węgla. Silniejsze wzrosty cen gazu w stosunku do węgla poprawiają konkurencyjność jednostek węglowych względem źródeł gazowych. Od wybuchu wojny zauważalny jest ponadto wzrost eksportu energii elektrycznej z Polski do krajów ościennych, szczególnie w kierunku Niemiec oraz za południową granicę. Grupa ma w pełni zabezpieczone finansowanie. Zgodnie z przyjęta polityką przewidywana luka finansowa jest pokryta przynajmniej z 12 miesięcznym wyprzedzeniem - wyjaśnił członek zarządu Tauronu.
Finansowanie
W kwestii finansowania spółki, pytano jaki będzie WACC w 2026 roku i kolejnych latach.
- W 2026 roku WACC w segmencie Dystrybucja będzie wynosił 9,49%. W kolejnych latach poziom WACC będzie ustalany przez Prezesa URE. Natomiast zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami prezes URE komunikował, że WACC w latach do 2028 będzie na poziomie 7,5% plus co najmniej 1% premii za reinwestycje - podano podczas czatu.
- Spółka dobrze radzi sobie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej, w tym KPO. Jakie kwoty zostały do tej pory pozyskane i na jakie projekty zostały przeznaczone? Czy proces pozyskiwania w ten sposób funduszy będzie kontynuowany, a jeśli tak to na jakie kwoty liczycie - pytał jeden z inwestorów.
- Do końca 2025 roku Grupa TAURON pozyskała w ramach funduszy dotacyjnych i preferencyjnych kwotę 18 mld zł. Zdecydowana większość tych środków (ponad 90%) przeznaczona jest na segment Dystrybucji. Dodatkowo Spółka pozyskała ponad 500 mln dotacji na budowę magazynów i blisko 300 mln na segment OZE. Poza tym pozyskała szereg innych dotacji w tym na budowę elektrolizera, internet szerokopasmowy oraz innych inwestycji. Grupa nadal aktywnie poszukuje możliwości finansowania swoich wydatków inwestycyjnych poprzez środki bezzwrotne i preferencyjne. W Strategii Grupy TAURON na lata 2024 – 2035 założono 20-30% pokrycia capex właśnie przez dotacje i preferencyjne pożyczki - podano podczas czatu.
Inwestycje w OZE
Kontynuując temat OZE pytano, jakie źródła wytwórcze OZE zostały otwarte w 2025 roku i jakie są w tym względzie plany na 2026 i 2027 rok.
- W 2025 roku uruchomiliśmy PV Postomino, PV Bałków, FW Nowa Brzeźnica, FW Sieradz oraz BME Dąbie i Przewóz. Na rok 2026 planowane jest uruchomienie nowych mocy wytwórczych w obszarze OZE, obejmujących: 210,4 MW w energetyce wiatrowej, w tym: 190,8 MW z Farmy Wiatrowej Miejska Górka (od lipca 2026 r.), 19,6 MW z Farmy Wiatrowej Nowa Brzeźnica (od stycznia 2026 r.) oraz 54 MW w energetyce słonecznej z instalacji PV Bałków (od stycznia 2026 r.). W roku 2027 przewidujemy sukcesywne oddawanie do eksploatacji kolejnych źródeł OZE - odpowiedział Krzysztof Surma.
Z kolei w kwestii inwestycji w magazyny energii na ten rok przedstawiciel Tauronu mówił: W tym roku planujemy przekazanie do eksploatacji BME Proszówek i BME Kuźnia Raciborska oraz ogłoszenie postępowań na wybór wykonawców kolejnych magazynów o łącznej mocy powyżej 500 MW.
Elektromobilność
Pytano także o rozwój sieci ładowarek samochodów elektrycznych. Dotyczyło ono ilości nowych urządzeń oraz oceny funkcjonowania dotychczasowych.
- Obecnie jesteśmy na etapie repoweringu (zwiększania mocy) sieci ładowania. Dodatkowo planujemy zwiększenie budowy stacji ogólnodostępnych. W miksie planujemy głównie stacje DC (szybkie i ultraszybkie plus HUB’y). Obszar ten jest aktualnie w fazie rozwoju i aktualnie rynek jest we wczesnej fazie rozwoju, a każdorazowe zwiększenie pojazdów elektrycznych na drogach będzie skutkowało zwiększeniem utylizacji stacji ładowania, co przełoży się na zwiększenie zyskowności biznesu - mówił Krzysztof Surma.
Rynek mocy i ceny energii
Na pytanie czy w 2026 planowane są aukcje mocy oraz czy spółka w nich wystartuje odpowiedziano: Zakładamy że w roku 2026 zostanie zorganizowana aukcja uzupełniająca na rok 2027 i że Grupa TAURON zgłosi do niej bloki węglowe, które nie mają zawartego wieloletniego kontraktu mocowego. Dodatkowo rozważamy uczestnictwo w aukcji dla innych jednostek (w tym BME) które potencjalnie mogłyby uczestniczyć w aukcji - jednak ostateczna decyzja będzie podjęta w oparciu o opublikowane parametry aukcji.
Natomiast na pytanie o przewidywane ceny energii w 2026 roku dodano: Obserwujemy przede wszystkim silny wzrost cen gazu (i ropy) w związku z trwającym konfliktem USA-Iran. Polski miks energetyczny wydaje się relatywnie odporny, mamy dynamiczny rozwój OZE i ciągle duży udział węgla, którego ceny dotychczas nie odnotowują znaczących wzrostów tak jak w przypadku ropy i gazu. Notujemy wyższe ceny energii na rynku SPOT w Europie, co częściowo przekłada się na wzrost najbliższych kontraktach terminowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że kontrakt roczny (BASE) nie wzrósł znacząco r/r – rynek na tę chwilę wycenia konflikt jako wydarzenie raczej krótko i średnioterminowe.
Wymiana liczników
Inwestorzy podczas czatu pytali także, jaki procent liczników energii w Grupie Tauron ma obecnie możliwość zdalnego odczytu oraz o perspektywy dotyczące dalszej ich wymiany.
- Na dzień 31 grudnia 2025 r. TD posiadała zainstalowanych ponad 2,5 mln liczników zdalnego odczytu, co stanowi ok. 42,75% PPE u odbiorców końcowych. TD planuje terminowo wypełnić wymogi wynikające z ustawy Prawo Energetyczne tj. 80% zainstalowanych liczników w roku 2028 i 100% w 2031 roku - odpowiedział Tauron.
- Jak wpływają na spółkę zmiany w taryfie G. Czy konsumenci chętnie korzystają z różnego rodzaju taryf uwzględniających różne ceny w różnej porze dnia - pytał inwestor podczas czatu.
- Taryfa w roku 2026 nie pokrywa w pełni kosztów zakupu energii elektrycznej dla grupy Gospodarstw domowych. Tauron wprowadził innowacyjną ofertę (między innymi taryfę strefową Tanie Godziny) pozwalającą na ograniczenie kosztów zakupu energii przez klientów z grupy gospodarstw domowych. Oferta cieszy się sporym zainteresowaniem. Obecnie ten produkt wybrało już ponad 25 tys. klientów - skomentował Surma.
Dywidenda
Pytano czy decyzja o wypłacie dywidendy jest jednorazowa, czy można się spodziewać regularnych wypłat w następnych latach.
- Za rekomendacją zarządu w przedmiocie wypłaty dywidendy za rok 2025 stoją bardzo dobre wyniki finansowe, wysoki poziom osiągniętego zysku netto, stabilne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej oraz dobra płynność finansowa spółki. Mamy ambicje, aby dywidenda nie była zdarzeniem jednorazowym, ale stała się stałym elementem polityki spółki w kolejnych latach. Jednak na ostateczną decyzję każdorazowo będzie miała wpływ sytuacja finansowa Grupy - wyjaśnił wiceprezes.
Perspektywy
Na pytanie, które segmenty działalności w 2026 roku będą sobie radzić gorzej odpowiedziano: Zgodnie z informacjami przedstawionymi podczas wczorajszej prezentacji, po rekordowym 2025 roku zakładamy, że rok 2026 będzie okresem niższych wyników, co wynika z utrzymującej się presji czynników rynkowych - w szczególności niższe ceny energii elektrycznej w segmencie Wytwarzania, poziom taryfy G nie pokrywający kosztów w segmencie Sprzedaży, niższy poziom WACC oraz negatywne saldo konta regulacyjnego w segmencie Dystrybucja.
Poruszono również temat przyszłości spółki, w kontekście transformacji energetycznej.
- Przyszłość Tauron-a to konsekwentna transformacja w stronę modelu niskoemisyjnego. Nasza nowa strategia opiera się na dwóch filarach: dynamicznym rozwoju źródeł odnawialnych oraz budowie nowoczesnej infrastruktury sieciowej i magazynów energii. Czy to możliwe z punktu widzenia stabilności systemu? Tak, ale pod jednym warunkiem: ewolucyjnego podejścia. OZE i magazyny to fundament, jednak w perspektywie najbliższych lat kluczową rolę w bilansowaniu systemu i zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii dla naszych klientów odegrają elastyczne jednostki wytwórcze oraz modernizacja sieci dystrybucyjnych. Naszym celem jest budowa systemu stabilnego, a przy tym atrakcyjnego kosztowo dla odbiorców końcowych - odpowiedział członek zarządu Tauronu.
ESG
- Jakie działania w ramach ESG w zakresie wspomagania sportu i kultury były realizowane w 2025 roku i jakie są plany w tym zakresie w 2026 roku - pytano podczas czatu.
- W kategorii sport najważniejszym projektem pozostawała współpraca z Polską Ligą Siatkówki, realizowana od 2020 r. W 2025 r. Tauron został także sponsorem Polskiej Hokej Ligi na trzy kolejne lata. Spółka podjęła również decyzję o kontynuowaniu współpracy jako sponsor tytularny z klubem koszykarskim GTK Gliwice, wspierając działalność sportową wszystkich grup wiekowych oraz inicjatywy lokalne skierowane do dzieci i młodzieży. W zakresie kultury i obiektów kultury najważniejsze projekty to: współpraca z TAURON Arena Kraków – największa hala widowiskowo sportowa w Polsce, współpraca z Teatrem Śląskim oraz mecenas Zamku Książ. Kontynuowano także współpracę przy organizacji festiwalu TAURON Nowa Muzyka, TAURON wspierał również wydarzenie muzyczne On Music On Air Music Awards oraz Festiwal w Opolu. W obszarze kultury filmowej, dwa nowe festiwale: TAURON Młode Horyzonty, TAURON American Film Festival. Spółka planuje kontynuować powyższe projekty w 2026 roku - opisywał wiceprezes podczas czatu inwestorskiego.