Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Grupy Tauron. To są najwyższe wyniki w historii

Skomentuj artykuł

Na temat wyników za pierwsze półrocze 2025 roku, inwestycji, OZE, rynku mocy i dywidendy, rozmawiano podczas czatu inwestorskiego Grupy Tauron, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników dyskusji odpowiadał Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron. 

 

Na pytanie o ocenę wyników spółki za pierwsze półrocze 2025 roku wiceprezes Surma odpowiedział: Wyniki oceniamy jako bardzo dobre, były najwyższe w dotychczasowej historii Grupy Tauron. Jeszcze w roku 2022 EBITDA na poziomie ok. 4 mld zł była osiągana w skali roku, a teraz osiągnęliśmy taki wynik za jedno półrocze.

 

- Grupa z roku na rok stara się poprawiać swoją rentowność. W pierwszym półroczu tego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Dodatkowo w zeszłym roku Grupa dokonała odpisów z tytułu utraty wartości węglowych aktywów wytwórczych. Odpisy te zostały rozpoznane w wyniku przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2024 roku testów na utratę wartości. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyniku finansowego w 2024 r. była zmiana wartości odroczonego podatku dochodowego, będąca konsekwencją ograniczonych możliwości generowania zysków w energetyce węglowej - dodał wiceprezes ds. finansów.

 

Z kolei na pytanie o strategię odpowiedział: zarząd Tauronu podtrzymuje realizację strategii ogłoszonej w grudniu 2024 roku.

Inwestycje

- Jakie inwestycje planujecie w tym roku - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.

 

- Kluczowym obszarem działalności Grupy jest Dystrybucja i w związku z tym planujemy w tym segmencie najwyższe nakłady inwestycyjne istotnie przekraczające 3 mld zł. Inwestycje dotyczą przede wszystkim przyłączania nowych klientów i modernizacji sieci dystrybucyjnej. W drugim kluczowym pod kątem nakładów segmencie - OZE obecnie kontynuujemy rozpoczęte inwestycje. Aktualnie w trakcie realizacji są trzy farmy wiatrowe (Nowa Brzeźnica, Sieradz, Miejska Górka) o łącznej mocy 234,2 MW, dwie farmy PV (Bałków, Postomino) o łącznej mocy 144 MW i cztery bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 24,4 MW. Ponadto mamy 3,6 GW mocy w dewelopmencie własnym na różnych etapach rozwoju jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, które z nich będą realizowane. Łącznie w tych dwóch segmentach planujemy przeznaczyć blisko 90 procent naszego capexu - omówiono podczas czatu.

 

Dodatkowo na pytanie, na jakie projekty inwestycyjne Tauron obecnie stawia dodano: Chcemy zająć silną i trwałą pozycję strategiczną w obszarze magazynowania energii, gdzie własnymi zasobami rozwinęliśmy projekty o mocy 277 MW, które wygrały aukcję rynku mocy w 2024. W Obszarze Ciepłownictwa przygotowujemy kompleksowy program dekarbonizacji, który umożliwi nam zastąpienie mocy opartych na węglu w perspektywie 2030 roku. Przygotowujemy również strategiczne opcje inwestycyjne. Pozyskaliśmy warunki przyłączenia dla jednostek szczytowych OCGT o mocy 1,4 GW, rozpoczęliśmy analizy lokalizacyjne dla budowy jednostki SMR, a także pozyskaliśmy dofinansowanie na uruchomienie instalacji wytwarzania wodoru w Jaworznie.

 

Wśród realizowanych inwestycji z zakresu magazynów energii wymieniono następujące inwestycje: Dąbie (4 MW), Przewóz (4 MW), Kuźnia Raciborska (6,9 MW) i Proszówek (9,5 MW). Wszystkie te projekty planujemy zakończyć w pierwszym kwartale 2026 roku.

 

Pytano także o środki na inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy.

 

- W ramach KPO Tauron pozyskał przede wszystkim 15,9 mld zł z przeznaczeniem na modernizację i transformację sieci energetycznych oraz 310 mln zł na finansowanie kosztów cyfrowej transformacji Tauron Dystrybucji. Dodatkowo w ramach KPO Grupa Tauron pozyskała 128 mln zł dotacji z KPO na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru, a także 95 mln zł na zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu - mówił Krzysztof Surma.

OZE

- Całkowita moc zainstalowana w OZE wynosi 874 GW co stanowi 16,5 proc. łącznej mocy zainstalowanej w Grupie TAURON. W drugim półroczu planujemy oddanie do eksploatacji ok. 190 MW OZE. W pierwszym półroczu 2025 roku. Grupa TAURON wygenerowała 0,92 TWh z OZE, co stanowiło 15 proc. łącznego wolumenu wyprodukowanej energii - mówił na temat OZE wiceprezes.

Rynek mocy 

W kwestii rynku mocy pytano, jakich przychodów z tego tytułu spodziewa się Tauron w całym bieżącym roku.

 

- W 2025 roku Grupa TAURON spodziewa się łącznie ok. 950 mln zł przychodów z tytułu rynku mocy - podał Krzysztof Surma.

 

Pytano także, jakich przygotowań jednostek wytwórczych ze strony spółki wymaga rynek mocy.

 

- Jednostka rynku mocy która posiada zobowiązanie mocowe na dany okres wymaga typowych działań wynikających z planowanych lub nieplanowanych remontów, prac serwisowych i eksploatacyjnych, które powodują utrzymanie odpowiedniej dyspozycyjności w okresie świadczenia usługi mocowej. Uzyskanie przychodów z rynku mocy w pierwszej kolejności wymaga certyfikacji ogólnej, a następnie certyfikacji do aukcji i wniesienia zabezpieczenia. Na samym końcu udział w aukcji z odpowiednią strategia cenową - dodano.

Dywidenda

Czy spółka planuje powrót do wypłaty dywidendy?

 

- Na dzisiaj aktualna jest nasza polityka dywidendowa ogłoszona w strategii Tauron Nowa Energia przewidująca wypłatę dywidendy nie później niż w 2029. Tym niemniej wsłuchując się w oczekiwania naszych akcjonariuszy, a także biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe Grupy TAURON osiągnięte w pierwszym półroczu, po zakończeniu 2025 roku przeprowadzimy analizy dotyczące możliwości wcześniejszej wypłaty dywidendy, uwzględniające perspektywy wyników finansowych na lata 2026 i kolejne. Chcielibyśmy, aby wypłata dywidendy nie była „jednorazowym” wydarzeniem ponieważ naszą intencją jest regularna wypłata dywidendy w każdym roku - podał wiceprezes spółki.

Ceny węgla i ceny energii

Pytano, jakich zmian cen węgla w drugiej połowie 2025 roku oraz w 2026 roku spodziewa się Tauron.

 

- Na rynkach światowych ceny węgla są stabilne, nie przewiduje się, że w 2026 roku sytuacja znacząco się nie zmieni. W Polsce w 2025 doszło do zrównania cen krajowego węgla energetycznego z notowaniami w portach ARA w okolicach 15-16 zł/GJ. Spodziewamy się, że wysoki stan zapasów węgla na rynku krajowym na koniec półrocza kształtujący się na poziomie ok. 10 mln ton, będzie stanowił jeden z powodów do dalszej stabilizacji rynku i prawdopodobnie nieznacznych spadków cen w perspektywie II połowy 2025 oraz 2026 roku - podano podczas czatu.

 

Z kolei w kwestii cen energii pytano o ofertę “Tanie Godziny” i zasadność mrożenia cen energii.

 

- Oferta "Tanie Godziny" cieszy się dużą popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 12 tys. naszych Klientów. Dzięki własnemu zaangażowaniu i wykorzystaniu energii w okresie kiedy energia na rynku jest tania, Klienci są w stanie realnie obniżyć swoje rachunki poniżej cen wynikających z zamrożonej taryfy dla gospodarstw domowych - podsumowano.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie