Na temat wyników za pierwsze półrocze 2025 roku, inwestycji, OZE, rynku mocy i dywidendy, rozmawiano podczas czatu inwestorskiego Grupy Tauron, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników dyskusji odpowiadał Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron.
Na pytanie o ocenę wyników spółki za pierwsze półrocze 2025 roku wiceprezes Surma odpowiedział: Wyniki oceniamy jako bardzo dobre, były najwyższe w dotychczasowej historii Grupy Tauron. Jeszcze w roku 2022 EBITDA na poziomie ok. 4 mld zł była osiągana w skali roku, a teraz osiągnęliśmy taki wynik za jedno półrocze.
- Grupa z roku na rok stara się poprawiać swoją rentowność. W pierwszym półroczu tego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Dodatkowo w zeszłym roku Grupa dokonała odpisów z tytułu utraty wartości węglowych aktywów wytwórczych. Odpisy te zostały rozpoznane w wyniku przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2024 roku testów na utratę wartości. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyniku finansowego w 2024 r. była zmiana wartości odroczonego podatku dochodowego, będąca konsekwencją ograniczonych możliwości generowania zysków w energetyce węglowej - dodał wiceprezes ds. finansów.
Z kolei na pytanie o strategię odpowiedział: zarząd Tauronu podtrzymuje realizację strategii ogłoszonej w grudniu 2024 roku.
Inwestycje
- Jakie inwestycje planujecie w tym roku - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.
- Kluczowym obszarem działalności Grupy jest Dystrybucja i w związku z tym planujemy w tym segmencie najwyższe nakłady inwestycyjne istotnie przekraczające 3 mld zł. Inwestycje dotyczą przede wszystkim przyłączania nowych klientów i modernizacji sieci dystrybucyjnej. W drugim kluczowym pod kątem nakładów segmencie - OZE obecnie kontynuujemy rozpoczęte inwestycje. Aktualnie w trakcie realizacji są trzy farmy wiatrowe (Nowa Brzeźnica, Sieradz, Miejska Górka) o łącznej mocy 234,2 MW, dwie farmy PV (Bałków, Postomino) o łącznej mocy 144 MW i cztery bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 24,4 MW. Ponadto mamy 3,6 GW mocy w dewelopmencie własnym na różnych etapach rozwoju jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, które z nich będą realizowane. Łącznie w tych dwóch segmentach planujemy przeznaczyć blisko 90 procent naszego capexu - omówiono podczas czatu.
Dodatkowo na pytanie, na jakie projekty inwestycyjne Tauron obecnie stawia dodano: Chcemy zająć silną i trwałą pozycję strategiczną w obszarze magazynowania energii, gdzie własnymi zasobami rozwinęliśmy projekty o mocy 277 MW, które wygrały aukcję rynku mocy w 2024. W Obszarze Ciepłownictwa przygotowujemy kompleksowy program dekarbonizacji, który umożliwi nam zastąpienie mocy opartych na węglu w perspektywie 2030 roku. Przygotowujemy również strategiczne opcje inwestycyjne. Pozyskaliśmy warunki przyłączenia dla jednostek szczytowych OCGT o mocy 1,4 GW, rozpoczęliśmy analizy lokalizacyjne dla budowy jednostki SMR, a także pozyskaliśmy dofinansowanie na uruchomienie instalacji wytwarzania wodoru w Jaworznie.
Wśród realizowanych inwestycji z zakresu magazynów energii wymieniono następujące inwestycje: Dąbie (4 MW), Przewóz (4 MW), Kuźnia Raciborska (6,9 MW) i Proszówek (9,5 MW). Wszystkie te projekty planujemy zakończyć w pierwszym kwartale 2026 roku.
Pytano także o środki na inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy.
- W ramach KPO Tauron pozyskał przede wszystkim 15,9 mld zł z przeznaczeniem na modernizację i transformację sieci energetycznych oraz 310 mln zł na finansowanie kosztów cyfrowej transformacji Tauron Dystrybucji. Dodatkowo w ramach KPO Grupa Tauron pozyskała 128 mln zł dotacji z KPO na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru, a także 95 mln zł na zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu - mówił Krzysztof Surma.
OZE
- Całkowita moc zainstalowana w OZE wynosi 874 GW co stanowi 16,5 proc. łącznej mocy zainstalowanej w Grupie TAURON. W drugim półroczu planujemy oddanie do eksploatacji ok. 190 MW OZE. W pierwszym półroczu 2025 roku. Grupa TAURON wygenerowała 0,92 TWh z OZE, co stanowiło 15 proc. łącznego wolumenu wyprodukowanej energii - mówił na temat OZE wiceprezes.
Rynek mocy
W kwestii rynku mocy pytano, jakich przychodów z tego tytułu spodziewa się Tauron w całym bieżącym roku.
- W 2025 roku Grupa TAURON spodziewa się łącznie ok. 950 mln zł przychodów z tytułu rynku mocy - podał Krzysztof Surma.
Pytano także, jakich przygotowań jednostek wytwórczych ze strony spółki wymaga rynek mocy.
- Jednostka rynku mocy która posiada zobowiązanie mocowe na dany okres wymaga typowych działań wynikających z planowanych lub nieplanowanych remontów, prac serwisowych i eksploatacyjnych, które powodują utrzymanie odpowiedniej dyspozycyjności w okresie świadczenia usługi mocowej. Uzyskanie przychodów z rynku mocy w pierwszej kolejności wymaga certyfikacji ogólnej, a następnie certyfikacji do aukcji i wniesienia zabezpieczenia. Na samym końcu udział w aukcji z odpowiednią strategia cenową - dodano.
Dywidenda
Czy spółka planuje powrót do wypłaty dywidendy?
- Na dzisiaj aktualna jest nasza polityka dywidendowa ogłoszona w strategii Tauron Nowa Energia przewidująca wypłatę dywidendy nie później niż w 2029. Tym niemniej wsłuchując się w oczekiwania naszych akcjonariuszy, a także biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe Grupy TAURON osiągnięte w pierwszym półroczu, po zakończeniu 2025 roku przeprowadzimy analizy dotyczące możliwości wcześniejszej wypłaty dywidendy, uwzględniające perspektywy wyników finansowych na lata 2026 i kolejne. Chcielibyśmy, aby wypłata dywidendy nie była „jednorazowym” wydarzeniem ponieważ naszą intencją jest regularna wypłata dywidendy w każdym roku - podał wiceprezes spółki.
Ceny węgla i ceny energii
Pytano, jakich zmian cen węgla w drugiej połowie 2025 roku oraz w 2026 roku spodziewa się Tauron.
- Na rynkach światowych ceny węgla są stabilne, nie przewiduje się, że w 2026 roku sytuacja znacząco się nie zmieni. W Polsce w 2025 doszło do zrównania cen krajowego węgla energetycznego z notowaniami w portach ARA w okolicach 15-16 zł/GJ. Spodziewamy się, że wysoki stan zapasów węgla na rynku krajowym na koniec półrocza kształtujący się na poziomie ok. 10 mln ton, będzie stanowił jeden z powodów do dalszej stabilizacji rynku i prawdopodobnie nieznacznych spadków cen w perspektywie II połowy 2025 oraz 2026 roku - podano podczas czatu.
Z kolei w kwestii cen energii pytano o ofertę “Tanie Godziny” i zasadność mrożenia cen energii.
- Oferta "Tanie Godziny" cieszy się dużą popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 12 tys. naszych Klientów. Dzięki własnemu zaangażowaniu i wykorzystaniu energii w okresie kiedy energia na rynku jest tania, Klienci są w stanie realnie obniżyć swoje rachunki poniżej cen wynikających z zamrożonej taryfy dla gospodarstw domowych - podsumowano.