Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzanych transakcji na akcjach Energi, tuż przed ogłoszeniem zamiarów Orlenu. Trwa także postępowanie wyjaśniające dotyczące ujawnienia i wykorzystania informacji poufnej.
17 grudnia 2025 r. na stronie KNF ukazał się komunikat informujący o podjętych działaniach w związku z budzącymi kontrowersje transakcjami na akcjach Energi. Całą sprawę szczegółowo opisaliśmy w artykule z 27 listopada „Orlen chce resztę Energi. Akcje podrożały dużo wcześniej, KNF reaguje”.
Oto treść komunikatu:
|
Działania podjęte przez KNF w zw. z transakcjami w obrocie akcjami Energa SA
|
O działaniach KNF dowiadujemy się dzięki podjęciu na dzisiejszym posiedzeniu Komisji decyzji o przekazaniu tej informacji opinii publicznej.
– Komisja jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przekazania do publicznej wiadomości informacji o środkach prawnych podjętych w celu przeciwdziałania naruszeniu przepisów Rozporządzenia 596/2014 w związku z transakcjami zawartymi w obrocie akcjami Energa SA – czytamy w opisie posiedzenia.
Podejrzane transakcje i reakcja KNF
Warto zwrócić uwagę na daty: 26 listopada po sesji Orlen przedstawił zamiary wobec Energi, zapraszając akcjonariuszy mniejszościowych do sprzedaży posiadanych przez nich akcji po cenie 18,87 zł.
Wykres Energi wyraźnie pokazywał jednak, że wyraźny wzrost kursu nastąpił dużo wcześniej, bo już 10 listopada. Tamtą sesję Energa zakończyła zwyżką o 15,37% przy podwyższonych obrotach. Dzień później wzrosty były kontynuowane (+5,71%), a cena doszła do 18,88 zł, a więc niemal w punkt do poziomu oferowanego przez Orlen w zaproszeniu do sprzedaży akcji, które na rynek trafiło ponad dwa tygodnie później. Istnieje więc poważne podejrzenie wykorzystania informacji poufnej.
Dzień po komunikacie Orlenu, 27 listopada, KNF wszczęła postępowanie wyjaśniające. Już dzień później, 28 listopada, nadzór złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z „uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa” dotyczącym wykorzystania informacji poufnej. Tego samego dnia KNF zażądała od firm inwestycyjnych blokady rachunków należących do osób, „których transakcje wskazują na potencjalne wykorzystanie informacji poufnej”.
W tym momencie pozostaje czekać na kolejne komunikaty UKNF i organów ścigania. Nie ulega wątpliwości, że sprawa transakcji na akcjach Energi może być jednym z najgłośniejszych w ostatnich latach przypadków wykorzystania informacji poufnej, na co wpływ ma również kontekst polityczny i kontrola Skarbu Państwa nad Energą i Orlenem.
Warto dodać, że zwalczanie insider tradingu znalazło się na liście na liście priorytetów nadzorczych UKNF na 2026 r.
Z kolei w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o działaniach KNF ws. wykorzystania informacji poufnej na akcjach STS - w sprawie tej zawiadomienie w 2023 r. składało SII. Więcej na ten temat w artykule: Podejrzenie wykorzystania informacji poufnej na akcjach STS Holding. KNF zawiadomiła organy ścigania.
