Mo-BRUK podał wyniki za 2024 rok, które rozczarowały inwestorów. Powodem była m.in. spadająca marża operacyjna IV kwartale, która mimo że była solidna, to jednak znacząco odbiegała od wartości w ostatnich kwartałach.
🟢 Przeczytaj także - 5 spółek do obserwacji w maju. Grupa Pracuj, Wirtualna Polska i inne pod lupą analityka
🟢 Przeczytaj także - Zapis webinaru fundamentalnego – omówienie ciekawych i obserwowanych spółek z GPW + Q&A (30.04.2025)
Na początek przyjrzyjmy się poszczególnym segmentom, co rzuci nam nieco więcej światła na wynik.
Segment spalania odpadów przemysłowych i medycznych
W segmencie spalania, sprzedaż w IV kw. 2024 roku wyniosła 36,53 mln PLN, co oznacza wzrost r/r o 3,31 mln PLN tj. o 10,0% r/r. Głównym powodem wzrostu był większy przerób, który wyniósł aż o 9,5 tys. ton (+3 tys. ton r/r tj. +37,7% r/r). Wzrost przerobu pokrył z nawiązką spadek cen. Średnia cena na tonę w IV kw. 2024 roku wyniosła 3 845 zł, czyli spadła aż o 20,1% r/r (tj. o 969 zł/tonę). Warto jednak zauważyć, że w poprzednim roku ceny były bardzo wysokie i znacznie odbiegały od wartości z innych kwartałów.
Jeśli spojrzymy na wyniki za cały 2024 rok, to widać wzrost sprzedaży o 23% r/r. Spółka tłumaczyła to m.in:
Wzrost sprzedaży o 23% w segmencie spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych wynikający z wyższych średnich cen za odpady przyjmowane do termicznego przekształcenia oraz z realizacji kontraktu na unieszkodliwienie „bomby ekologicznej” zlokalizowanej na terenie Gminy Miasta Częstochowa
Zarząd Mo-BRUK uważa, że w kolejnych okresach roku można spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży w segmencie spalania:
Kolejnym segmentem w którym Grupa spodziewa się znaczących wzrostów sprzedaży w przyszłych okresach to segment spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych. W lipcu bieżącego roku ukończono, dofinansowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, modernizację instalacji termicznego przetwarzania odpadów niebezpiecznych w Karsach, której wydajność wzrosła z 15 tys. Mg/rok do 25 tys. Mg/rok. Zwiększone moce produkcyjne spalarni odpadów w Karsach powinny w istotny sposób wpłynąć na przychody uzyskiwane z tego segmentu.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki
Segment zestalania i stabilizacji odpadów
Drugim najważniejszym segmentem jest zestalanie i stabilizacja odpadów niebezpiecznych. W IV kw. 2024 roku grupa Mo-BRUK zaraportowała sprzedaż na poziomie 28,19 mln PLN. Wzrost przychodów r/r był symboliczny i wyniósł 0,9% r/r tj. 241 tys. PLN. Powodem tak słabego wzrostu było nałożenie się na siebie dwóch czynników, które się neutralizowały. Z jednej strony wolumen wzrósł o 18,6% r/r do poziomu 52,3 tys. ton, z drugiej strony cena za tonę spadła z 634 PLN do 539 PLN (-15,0% r/r). Co ważne k/k cena za tonę ustabilizowała się, co jest pozytywnym aspektem, jeśli spojrzymy na okres od I kw. 2023 do II kw. 2024 roku.
W całym 2024 roku sprzedaż wzrosła o 10% r/r, co jest głównie spowodowane efektem przejęcia:
Wzrost sprzedaży o 10% w segmencie zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych, na który znacząco wpłynął wzrost wolumenu przyjętych odpadów spowodowany stopniowym wykorzystywaniem mocy produkcyjnych nowoprzyjętej do Grupy spółki EL-KAJO.
Zarząd jest optymistycznie nastawiony do przyszłych wyników wspomnianego segmentu:
W kolejnych okresach Grupa spodziewa się znaczących wzrostów przychodów w segmencie zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych, ze względu na coraz większe wypełnienie mocy produkcyjnych przejętej w listopadzie 2023 roku spółki EL-KAJO. W 2024 roku nie odnotowano jeszcze pełnego efektu przejęcia nowej spółki z powodu fazy rozruchu nowo uruchomionej linii do zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych oraz przesunięciem dostaw odpadów z nowo wybudowanej na Pomorzu elektrociepłowni i spalarni odpadów komunalnych, z którą spółka EL-KAJO ma podpisany kontrakt długoterminowy na zagospodarowanie odpadów.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki