Chat with us, powered by LiveChat

Mo-BRUK rozczarował w IV kw. 2024 r., ale zarząd nie traci optymizmu [Analiza]

Skomentuj artykuł
Źródło: mobruk.pl

Mo-BRUK podał wyniki za 2024 rok, które rozczarowały inwestorów. Powodem była m.in. spadająca marża operacyjna IV kwartale, która mimo że była solidna, to jednak znacząco odbiegała od wartości w ostatnich kwartałach.

 

🟢 Przeczytaj także - 5 spółek do obserwacji w maju. Grupa Pracuj, Wirtualna Polska i inne pod lupą analityka

 

 🟢 Przeczytaj także - Zapis webinaru fundamentalnego – omówienie ciekawych i obserwowanych spółek z GPW + Q&A (30.04.2025)


Na początek przyjrzyjmy się poszczególnym segmentom, co rzuci nam nieco więcej światła na wynik.

Segment spalania odpadów przemysłowych i medycznych

W segmencie spalania, sprzedaż w IV kw. 2024 roku wyniosła 36,53 mln PLN, co oznacza wzrost r/r o 3,31 mln PLN tj. o 10,0% r/r. Głównym powodem wzrostu był większy przerób, który wyniósł aż o 9,5 tys. ton (+3 tys. ton r/r tj. +37,7% r/r). Wzrost przerobu pokrył z nawiązką spadek cen. Średnia cena na tonę w IV kw. 2024 roku wyniosła 3 845 zł, czyli spadła aż o 20,1% r/r (tj. o 969 zł/tonę). Warto jednak zauważyć, że w poprzednim roku ceny były bardzo wysokie i znacznie odbiegały od wartości z innych kwartałów.

 

Jeśli spojrzymy na wyniki za cały 2024 rok, to widać wzrost sprzedaży o 23% r/r. Spółka tłumaczyła to m.in:

 

Wzrost sprzedaży o 23% w segmencie spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych wynikający z wyższych średnich cen za odpady przyjmowane do termicznego przekształcenia oraz z realizacji kontraktu na unieszkodliwienie „bomby ekologicznej” zlokalizowanej na terenie Gminy Miasta Częstochowa

 

Zarząd Mo-BRUK uważa, że w kolejnych okresach roku można spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży w segmencie spalania:

 

Kolejnym segmentem w którym Grupa spodziewa się znaczących wzrostów sprzedaży w przyszłych okresach to segment spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych. W lipcu bieżącego roku ukończono, dofinansowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, modernizację instalacji termicznego przetwarzania odpadów niebezpiecznych w Karsach, której wydajność wzrosła z 15 tys. Mg/rok do 25 tys. Mg/rok. Zwiększone moce produkcyjne spalarni odpadów w Karsach powinny w istotny sposób wpłynąć na przychody uzyskiwane z tego segmentu.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki

Segment zestalania i stabilizacji odpadów

Drugim najważniejszym segmentem jest zestalanie i stabilizacja odpadów niebezpiecznych. W IV kw. 2024 roku grupa Mo-BRUK zaraportowała sprzedaż na poziomie 28,19 mln PLN. Wzrost przychodów r/r był symboliczny i wyniósł 0,9% r/r tj. 241 tys. PLN. Powodem tak słabego wzrostu było nałożenie się na siebie dwóch czynników, które się neutralizowały. Z jednej strony wolumen wzrósł o 18,6% r/r do poziomu 52,3 tys. ton, z drugiej strony cena za tonę spadła z 634 PLN do 539 PLN (-15,0% r/r). Co ważne k/k cena za tonę ustabilizowała się, co jest pozytywnym aspektem, jeśli spojrzymy na okres od I kw. 2023 do II kw. 2024 roku.

 

W całym 2024 roku sprzedaż wzrosła o 10% r/r, co jest głównie spowodowane efektem przejęcia:

 

Wzrost sprzedaży o 10% w segmencie zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych, na który znacząco wpłynął wzrost wolumenu przyjętych odpadów spowodowany stopniowym wykorzystywaniem mocy produkcyjnych nowoprzyjętej do Grupy spółki EL-KAJO.

 

Zarząd jest optymistycznie nastawiony do przyszłych wyników wspomnianego segmentu:

 

W kolejnych okresach Grupa spodziewa się znaczących wzrostów przychodów w segmencie zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych, ze względu na coraz większe wypełnienie mocy produkcyjnych przejętej w listopadzie 2023 roku spółki EL-KAJO. W 2024 roku nie odnotowano jeszcze pełnego efektu przejęcia nowej spółki z powodu fazy rozruchu nowo uruchomionej linii do zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych oraz przesunięciem dostaw odpadów z nowo wybudowanej na Pomorzu elektrociepłowni i spalarni odpadów komunalnych, z którą spółka EL-KAJO ma podpisany kontrakt długoterminowy na zagospodarowanie odpadów.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Aleksander Borzęcki, Analityk rynku akcji SII Aleksander Borzęcki, Analityk rynku akcji SII

Zwolennik inwestowania w wartość. Przez kilka lat zatrudniony w funduszu inwestycyjnym na stanowisku Analityka Inwestycyjnego. Uważa, że przy inwestowaniu nie należy kierować się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem. Pasjonat piłki nożnej i rynków finansowych.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie