Chat with us, powered by LiveChat

Debiuty na GPW w 2025 r. Te spółki mogą wejść na giełdę

Skomentuj artykuł
CURIOS/AdobeStock

Plany wejścia na giełdę w 2025 r. kreśliło przynajmniej kilkanaście spółek. Co z tych zamiarów wyjdzie to osobna sprawa, zwłaszcza, że rynek IPO ostatnio dostarcza inwestorom sporo rozczarowań. Warto jednak znać kandydatów do debiutu na głównym rynku GPW i NewConnect.

 

Powiedzieć, że 2024 r. rozczarował pod względem debiutów na GPW to jak nic nie powiedzieć. Można wręcz stwierdzić, że los obszedł się z entuzjastami IPO jeszcze okrutniej niż w latach ubiegłych, kiedy na polskim rynku panowała pod tym względem (niemal) całkowita susza. Tym razem doczekaliśmy się dużego debiutu, jednak Żabka – przynajmniej do tej pory – nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Wystarczy rzut oka na kurs.

 

 

Mało tego, nawet mające stanowić dowód „pożabkowego” ożywienia zapowiedziane relatywnie duże oferty, takie jak TTMS i Studenac, zostawały odwołane. Spółki te dołączyły do grona innych podmiotów, które na ostatniej prostej w ostatnich latach wycofały się z planów zaistnienia na giełdzie – podobny scenariusz rozegrał się w przypadku Dr Ireny Eris (2023), Desa Unicum (2022) czy Canal+ (2021).

 

Na tym tle jeszcze bardziej przykro patrzy się na statystyki dotyczące liczby debiutów oraz spółek notowanych na GPW i NewConnect, w porównaniu do lat poprzednich. Na horyzoncie rysują się nieliczni kandydaci do debiutu giełdowego, ale do systemowego przełomu potrzeba będzie istotnych reform polskiego, a nawet europejskiego rynku kapitałowego.

Pechowa trzynastka NewConnectu

W 2024 r. na głównym rynku GPW pojawiło się 9 nowych spółek. Aż 8 z nich było wcześniej notowanych na NewConnect. Ostatnią spółką, która 18 grudnia przeszła z małego na duży parkiet był Neptis. Był to jednocześnie setny transfer w historii NewConnect, który pod koniec sierpnia obchodził 17. urodziny.

 

Na samym NewConnect liczba debiutów wyniosła 13. To jednocześnie najgorszy wynik w historii tego rynku. Dla porównania, w 2011 r. na mały parkiet trafiły 172 spółki. Kwestia kryteriów, które wówczas stosowano to temat na odrębną analizę, ale fakt pozostaje faktem – debiuty na NewConnect to coraz rzadszy widok.

 

Równocześnie, gdyby nie spółki z NC, to na palcach jednej ręki można policzyć debiuty na dużym rynku GPW. W 2022 r. nie było żadnego debiutu niebędącego przejściem z NewConnect, zaś w 2023 r. jedyną taką ofertę przeprowadził Murapol. Ostatnim względnie wyróżniającym się rokiem był 2021 r., gdy na giełdę trafiły spółki takie jak Answear.com, Captor Therapeutics, Vercom, Pepco, Shoper czy STS, którego na GPW już nie ma.

 

 

Co więcej, słaby napływ spółek na giełdę zbiega się z ich odpływem. W efekcie w 2024 r. liczba spółek notowanych na obu rynkach GPW ponownie spadła.

 

 

Debiuty na GPW w 2025 r.

Mimo dość minorowych nastrojów na GPW oraz związanego z nim „niesatysfakcjonującego poziomu wycen”, na horyzoncie widać grupę kandydatów do debiutu na polskiej giełdzie.

 

Poniżej publikujemy wybrane spółki, o których można w sieci znaleźć wzmianki związane z planami debiutu w 2025 r. Niektóre z tych doniesień są nowsze, inne starsze, zaś w obecnych warunkach rynkowych trudno być pewnym czegokolwiek, z perspektywami debiutów na czele. Mimo to, lista taka może pomóc śledzenie potencjalnych debiutantów.

 

MediSensonic, spółka medtech tworząca urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne klasy klinicznej. W 2025 r. planuje ubiegać się o zatwierdzenie prospektu emisyjnego i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku regulowanym GPW w Warszawie. (więcej w PAP Biznes; zobacz także webinar ze spółką na SII.org.pl)

 

Do debiutu na GPW przygotowuje się Diagnostyka – Fundusz Mid Europa Partners myśli o sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych. (stooq.pl na podstawie PAP Biznes)

 

Orle Pióro, wydawca tygodnika „Do Rzeczy”, prowadzi prace nad wymaganą dokumentacją oraz przygotowaniem do wymagań rynku kapitałowego i debiutu na NewConnect. M.in. w tym celu do spółki dołączył Grzegorz Olszewski, były prezes Alior Banku. (wirtualnemedia.pl)

 

Escola, spółka technologiczna tworząca aplikacje mobilne i webowe, chce zadebiutować na rynku NewConnect w 2025 roku, poinformował prezes Krzysztof Wojewodzic. Spółka miała plany debiutu już wcześniej (w 2022 r., 2023 r. ). (stockwatch.pl na podstawie ISB)

 

Thorium Space Technology, firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, podtrzymuje plany giełdowe. Debiut może odbyć się w 2025 r. (stockwatch.pl na podstawie ISB)

 

SatRev, firma z portfela JRH ASI działająca w branży technologii kosmicznych, planuje debiut na NewConnect. Spółka od kilku lat wymieniana jest w gronie kandydatów do wejścia na giełdę (wprost lub tylnymi drzwiami), jednak do tej pory prowadziła emisje pozagiełdowe (w ostatniej zebrała 15 mln zł przy redukcji 86%). (PAP Biznes)

 

Green Lanes, producent substytutu drewna tworzonego na bazie roślin jednorocznych, planuje debiut na NewConnect w pierwszej połowie 2025 r. Środki mają sfinansować budowę fabryki. (PAP Biznes)

 

SpiceSolutions, spółka zajmująca się cyfryzacją usług księgowych, przygotowuje się do debiutu na NewConnect połączonego z ofertą publiczną akcji. (mambiznes.pl)

 

CStore, dostawca oprogramowania dla platform hurtowych B2B, planuje debiut na NewConnect. (PAP Biznes)

 

Signus, spółka oferująca rozwiązania w zakresie podpisywania dokumentów podpisem elektronicznym, wybiera się na NewConnect. (mambiznes.pl)

 

Medical Inventi, spółka biotechnologiczna zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce oraz ochronie zdrowia, rozważa wejście na NewConnect. (stockwatch.pl)

 

Spirit Games Studio – spółka gamingowa powstała z połączenia czterech podmiotów: Golden Eggs Studio, Glob Games Studio, West Wind Games oraz Revenge Studio – przygotowuje się do debiutu na NewConnect (forsal.pl na podstawie ISB)

 

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP), hub R&D dla przemysłu i zarządzający funduszem VC Link, planuje złożyć wniosek ws. debiutu na NewConnect (inwestycje.pl na podstawie ISB)

 

Kolejkowo spodziewa się, że debiut na NewConnect może nastąpić w pierwszej połowie 2025 r. (stockwatch.pl)

 

Powyższa lista nie jest oczywiście kompletna. W 2025 r. na GPW mogą pojawić się spółki, które jeszcze publicznie o takich planach nie komunikowały. To możliwe zwłaszcza w sytuacji, w której – na co miejmy nadzieję – wyceny na polskim rynku akcji uległyby wyraźnej i szybkiej poprawie.

 

Plany debiutu do końca doprowadzić mogą też podmioty, które pojawiły się w podobnych zestawieniach kandydatów do debiutu na GPW/NewConnect publikowanych na SII.org.pl na początku lat 2022, 2023 i 2024.

 

Z pewnością będą też spółki, które zmienią NewConnect na rynek regulowany GPW. Kandydatami do takiego transferu są m.in. gamingowa spółka One More Level czy działający w sektorze kosmicznym Scanway.

 

Debiuty nie ruszą bez wycen i reform

Oczywistym jest, że wyższe wyceny pomogłyby przekonywać spółki do debiutowania na giełdzie. Na to jednak szybki i bezpośredni wpływ kogokolwiek jest ograniczony, zwłaszcza w tak niespokojnych czasach, z wojną tuż za granicami. Inaczej rzecz ma się z reformami, które można – a nawet trzeba – wprowadzić na polskim rynku kapitałowym, a które docelowo przełożą się na większy napływ kapitału na giełdę.

 

Problem został już zauważony – pakiet rozwiązań dla polskiego rynku w 2025 r. ma przedstawić Ministerstwo Finansów. Pozostaje mieć nadzieję, że resortowi pójdzie z tym lepiej niż ze zmianą podatku Belki, na którą inwestorzy wciąż czekają (nowy termin to 2026 r.), a która pomogłaby nakłonić Polaków do inwestowania na giełdzie (a nie np. w nieruchomości, które obecnie są preferencyjnie opodatkowane, zarówno w obszarze najmu, jak i sprzedaży).

 

🟢 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uczestniczyło w pracach nad kierunkami zmian na polskim rynku kapitałowym oraz zgłosiło swoje postulaty. W najbliższym czasie przedstawimy więcej informacji na ten temat.

 

Działania mające pobudzić rynek IPO w Polsce znalazły się także w zaktualizowanej strategii GPW do 2027 r., którą w listopadzie ogłosił nowy zarząd z prezesem Tomaszem Bardziłowskim na czele. Wśród zapowiedzi znalazły się m.in.:

  • Aktywna współpraca na linii potencjalny emitent – firma inwestycyjna – inwestor: promocja oraz wsparcie finansowania poprzez rynek kapitałowy
  • Łączenie potencjalnych emitentów, z domami maklerskimi i potencjalnymi inwestorami: GPW IPO Bridge
  • Rozszerzenie oferty edukacyjnej dla spółek rozważających debiut na GPW: powołanie GPW IPO Academy
  • Ułatwienia dla MŚP w pozyskiwaniu kapitału poprzez rewitalizację rynku NewConnect
  • Wsparcie emitentów w komunikacji z inwestorami: organizacja konferencji i spotkań inwestorskich w nowoczesnych formatach
  • Ułatwienia i wsparcie w zakresie realizacji wymogów regulacyjnych, w tym stworzenie centrum kompetencyjnego ESG

 

🟢 Więcej na temat strategii GPW w artykule Strategia GPW 2025-2027. Dwutorowy plan giełdy: rozwój rynku kapitałowego i dochodowy biznes.

 

Przyciąganie spółek na giełdę ma także wymiar paneuropejski. W słynnym już raporcie Mario Draghiego rynkowi kapitałowemu poświęcono całkiem sporo miejsca – głównym wnioskiem było to, że Europejczycy choć mają pieniądze, to w niedostatecznej mierze inwestują je na rynku kapitałowym, co jest jednym z powodów słabości europejskich giełd i spółek, zwłaszcza w porównaniu do gigantów z USA. Dość powiedzieć, że relacja kapitalizacji giełd do PKB w UE wynosi 67% (w Polsce 25%), zaś w USA 196%.

 

 

Dodatkowo, Polska charakteryzuje się jednym z najwyższych udziałów gotówki i depozytów bankowych w aktywach gospodarstw domowych, a krajowy sektor inwestorów instytucjonalnych również nie jest tak silny jak na Zachodzie.

 

 

W kontekście ożywienia europejskiego rynku IPO warto podkreślić także nadzieje wiązane z Listing Act, nową unijną regulacją dotyczącą ofert publicznych, która m.in. wprowadza szereg wyjątków pozwalających na brak sporządzania prospektu. Część przepisów weszłą w życie już w grudniu, inne zaczną obowiązywać od 2026 r.

 

Listing Act wprowadza istotne zmiany w regulacjach dotyczących ofert publicznych papierów wartościowych, znosząc dotychczasowy próg kwotowy i wprowadzając nowe limity oraz wyjątki prospektowe. Nowe regulacje mają na celu uproszczenie procedur i obniżenie kosztów, jednak nie wszystkie zmiany mogą przynieść oczekiwane efekty w praktyce. Rozszerzenie definicji informacji poufnych oraz zmiany w zasadach raportowania transakcji insiderów i badania rynku mają na celu zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa na rynkach kapitałowych wyjaśnia EY w opracowaniu dotyczącym Listing Act.

 

Okazją do podkreślenia potrzeby wprowadzenia reform rynku kapitałowego na poziomie unijnym będzie polska prezydencja w UE, która trwać będzie przez pierwszą połowę 2025 r. W tym celu zostały już poczynione pewne kroki – SII obok 9 innych organizacji polskiego rynku wzięło udział w opracowaniu rekomendacji dla europejskiego rynku kapitałowego.

 

🟢 Więcej na ten temat w artykule Rozwój europejskich rynków kapitałowych. SII wzięło udział w pracach nad rekomendacjami

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie