Chat with us, powered by LiveChat

Debiuty na GPW – co przyniesie 2022 r.

Skomentuj artykuł
© MOZCO Mat Szymanski - stock.adobe.com

Pierwszy tegoroczny giełdowy debiut na polskim rynku za nami. Póki co nie ma powodów do euforii, ale na Road Studio lista tegorocznych debiutantów z pewnością się nie kończy. W poczekalni do wejścia na duży i mały parkiet GPW czeka wiele ciekawych spółek.

 

W 2021 r. na GPW odbyło się 48 debiutów: 16 na głównym rynku oraz 32 na NewConnect. Na dużym parkiecie pojawiło się najwięcej spółek od 2016 r., na małym najwięcej od 2013 r.

 

Największymi debiutami były: Grupa Pepco (3,7 mld zł), Huuuge Inc. (1,67 mld zł) oraz Grupa Pracuj (1,12 mld zł). Łączna wartość IPO na GPW przekroczyła 9 mld zł. Szczegółowe wyliczenia na ten temat publikował ostatnio FXMAG.

 

 

Pierwszym polskim debiutantem w 2022 r. była spółka Road Studio. Producent gier (trwają prace nad „Alaskan Truck Simulator”) w IPO wyceniony został na 50 zł za akcję. Pierwszy dzień na NewConnect otworzył się notowaniami na poziomie 40,01 zł, a zakończył na pułapie 38,98 zł. Drugi dzień też przyniósł spadki, choć znacznie mniejsze.

 

- Ambicje GPW na przyszły rok, w kontekście wzrostu liczby debiutów, są jeszcze większe. Warszawskiej giełdzie zależy przede wszystkim na innowacyjnych spółkach - również zagranicznych - z branży nowych technologii, biotechnologii, energetyki, e-commerce i gamedev – można było przeczytać w komunikacie, w którym GPW opisywała swoje cele na 2022 r.

Giełdowa poczekalnia

W „poczekalni do wejścia na giełdę” czyli w gronie podmiotów, których prospekty emisyjne figurują na liście zamieszczonej na stronie KNF znajduje się kilkanaście spółek.

 

Event Horizon

 

Producent gier z Gdyni, w branży od 2016 r. Specjalizuje się w produkcji złożonych gier z bogatą warstwą narracyjną z segmentu AA i AA+. W 2017 r. wypuściła grę RPG „Tower of Time”, która sprzedała się w ponad 200 000 egzemplarzach. Obecnie Event Horizon pracuje nad grą „Dark Envoy”, której premiera planowana jest na II lub III kwartał 2022 r. Według obecnych planów, debiut spółki na głównym parkiecie ma nastąpić w pierwszej połowie bieżącego roku.

 

Transition Technologies MS

 

Dostawca outsourcingu IT, należący do grupy Transition Technologies. Spółka specjalizuje się w kompleksowych usługach (tzw. usługach zarządzanych) dla globalnych korporacji. Działa w sektorach: farmaceutycznym, medycznym, przemysłowym, edukacyjnym oraz w branży zbrojeniowej i kosmicznej. TTMS posiada oddziały w największych polskich miastach, a w 2017 r. założyła spółkę-córkę w Malezji. Spółka jest też obecna w Dolinie Krzemowej i Londynie.

 

Desa Unicum

 

Największy w Polsce dom aukcyjny, mający ponad 50% udziałów w krajowym rynku, plasuje się w pierwszej dziesiątce największych tego typu firm w Europie. Zmierzająca na główny parkiet Desa Unicum w 2021 r. zorganizowała 202 aukcje (w tym 102 stacjonarnie), na których sprzedano 7441 obiektów – wśród nich znalazł ustanawiający rekord polskiego rynku sztuki obraz Andrzeja Wróblewskiego „Dwie mężatki” sprzedany za 13,44 mln zł. Sprzedano też pierwsze dzieło w formacie NFT (praca Pawła Kowalewskiego "Dlaczego jest raczej coś niż nic?" za cenę 552 000 zł), a tego typu obiekty mają wejść na stałe do oferty aukcyjnej spółk.

 

Oferteo

 

Spółka z branży e-commerce, a konkretnie usług oferowanych online na żądanie (online on-demand services). Za pośrednictwem rozwijanej od 2008 r. własnej platformy internetowej, Oferteo kojarzy osoby i firmy zainteresowane zakupem różnorodnych usług i towarów z producentami, dostawcami i wykonawcami. Na stronie znajdziemy ponad 1000 kategorii - najwięcej związanych z usługami budowlano-remontowymi, choć spółka planuje ekspansję na kolejne obszary.

 

3LP

 

Spółka należąca do Grupy TIM, wywodząca się wprost z działu logistyki TIM SA. Operuje jednym z największych centrów logistycznych w Polsce mieszczącym się w podwrocławskich Siechnicach. Z usług 3LP korzystają m.in. Ikea, Oponeo czy sam TIM. Spółka przejmuje od klienta cały proces obsługi zamówień online: magazynowanie, pakowanie, wysyłkę, obsługę zwrotów itp.

 

Vortex Energy

 

Spółka od 2004 r. działająca w branży OZE, rozwijająca projekty wiatrowe oraz solarne. Szczecińska spółka ma w swoim portfolio 425 MW zrealizowanych projektów na terenie Polski i Niemiec. Celująca w debiut na głównym rynku Vortex Energy oferuje usługi z zakresu planowania, budowy, zarządzania oraz serwisowania projektów OZE, a także skupuje projekty zewnętrzne będące na różnym etapie zaawansowania.

 

Metalkas

 

Producent regałów, drabin, mebli metalowych i sejfów. Rodzinna firma z Bydgoszczy obecna na rynku od ponad 60 lat swoje produkty sprzedaje zarówno hurtowo, jak i detalicznie, w tym przez własne sklepy internetowe. W Austrii i Niemczech e-sklepy prowadzone są wspólnie z Oponeo. Poza debiutem na GPW, w planach jest ekspansja na kolejne rynki europejskie oraz zwiększenie udziału e-commerce w strukturze przychodów spółki.

 

Mazurska Manufaktura

 

Na NewConnect zmierza natomiast Mazurska Manufaktura, producent mocnych alkoholi kraftowych. Spółka ma za sobą dwie kampanie equity crowdfundingowe – w 2019 r. na Beesfund zebrała 2,5 mln zł, rok później na Crowdconnect pozyskała 4,38 mln zł. Debiut na małym parkiecie (bez emisji akcji) ma odbyć się jeszcze w pierwszym kwartale roku.

 

Sunday Energy

 

Dostawca rozwiązań dla rynku OZE na NewConnect pojawić chce się wiosną. Działalność spółki opiera się na imporcie i sprzedaży klientom profesjonalnym paneli fotowoltaicznych oraz innych komponentów OZE (m.in. inwertery, pompy ciepła, magazyny energii). Spółka kieruje swoją ofertę również do klientów indywidualnych poprzez sklep internetowy.

 

Eco5Tech

 

Spółka zajmująca się projektowaniem i implementacją projek rozwiązań z sektora PropTech (Property Technology). Akutalnie pracuje nad systemem zarządzania budynkiem w czasie pandemii, a także urządzeniem do analizy danych z różnych urządzeń, które mogą posłużyć do analizy energooszczędności budynku.

Przejścia z NewConnect nie ustają

Przepływ między oboma rynkami prowadzonymi przez GPW (oczywiście jednostronny, choć w drugą stronę – z głównego rynku na NC – wciąż chce się przenieść KCI) przełożył się w 2021 r. na 4 przejścia z NewConnect na parkiet główny (Photon Energy, Creepy Jar, Brand24, Bio Planet), o 2 więcej niż rok wcześniej (Pure Biologics, Medinice). W 2022 r. podobnych historii nie zabraknie – KNF już zatwierdziła prospekty BioMaximy czy Spyrosoftu.

 

Zamiary awansu do „wyższej ligi” zgłaszały także: Creotech, SimFabric, ScopeFluidics, Excellence, PointPack, Genomtec, Hub.Tech czy MedApp.

 

Na koniec warto przypomnieć o oczekiwanych debiutach, które nie doszły do skutku. Pod koniec listopada Murapol odwołał IPO, argumentując to „zwiększoną niepewnością rynkową”. Deweloper zastrzegł sobie możliwość powrotu do tematu debiutu, gdy warunki będą bardziej sprzyjające. Rok wcześniej z debiutu zrezygnował Canal+ Polska – temat nie wrócił, mimo plotek krążących na początku 2021 r. Gaśnie też nadzieja na obecność na GPW Emitela. Właściciel infrastruktury telekomunikacyjnej dostarczający sygnał naziemnej telewizji zmienił ostatnio właściciela – za 2 mld zł przejął go brytyjski fundusz Cordiant.

 

Niezależnie od wzrostu liczby debiutów, na GPW wciąż jest mniej spółek niż przed laty. Rok 2021 skończyliśmy z 430 podmiotami na rynku głównym. To o 57 mniej niż w szczycie z lat 2015-2016. Pod koniec ubiegłego roku szczegółówą analizę exodusu z GPW napisał Michał Kubicki z Bankier.pl.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie