Chat with us, powered by LiveChat

Zmiany w indeksach GPW. Budimex po latach wraca do WIG20

Skomentuj artykuł
Źródło: media.budimex.pl / GPW

GPW Benchmark ogłosiła zestaw zmian w głównych indeksach warszawskiej giełdy. Do elity z WIG20 po latach wraca Budimex.

 

W ramach rewizji rocznej, zmiany w indeksach GPW wejdą w życie dopiero po sesji 15 marca, ale znamy je już teraz. Oto one:

 

1. W indeksach WIG20 oraz WIG20TR:

  • nowa spółka: BUDIMEX (z udziałem 2,8875%)
  • spółka opuszczająca indeks: ASSECOPOL

 

Udział spółki PKOBP w obu indeksach zostanie ograniczony do 15 proc.

 

 Lista rezerwowa do WIG20 oraz WIG20TR: Millennium, Tauron, CCC, Benefit, XTB, Asseco Poland, Enea

 

2. W indeksach mWIG40 oraz mWIG40TR:

 

  • nowe spółki: ABPL (1,2865%), ASSECOPOL (5,1789%), RAINBOW (0,7889%), SYNEKTIK (0,6406%)
  • spółki opuszczające indeks: BUDIMEX, BUMECH, SNTVERSE, ZEPAK

 

Udział spółki INGBSK w obu indeksach zostanie ograniczony do 10 proc.

 

Lista rezerwowa do mWIG40 oraz mWIG40TR: cyber_Folks, Lubawa, Mirbud, Ferro, Atal.

 

3. W indeksach sWIG80 oraz sWIG80TR:

 

  • nowe spółki: ASSECOSEE (4,7975%), BUMECH (0,3750%), SNTVERSE (0,6479%), ZEPAK (1,2524%)
  • spółki opuszczające indeks: ABPL, RAINBOW, RAWLPLUG, SYNEKTIK

 

Lista rezerwowa do sWIG80 oraz sWIG80TR: Artifex Mundi, PHN, Answear, Mercor, Quercus.

 

4. W indeksach WIG30 oraz WIG30TR:

 

  • nowa spółka: BENEFIT (1,5411%)
  • spółka opuszczająca indeks: BOGDANKA

 

Udział spółek PKOBP oraz PKNORLEN w obu indeksach zostanie ograniczony do 10 proc.

 

Lista rezerwowa do WIG30 oraz WIG30TR: 11bit, Asbis, GPW, CI Games, TenSquare Games.

 

Ranking indeksów, na podstawie którego dokonano powyższych zmian, został sporządzony po sesji 16 lutego 2024 r. Pełne zestawienie z nowymi udziałami w indeksach znaleźć można na stronie GPW Benchmark.

 

– W rankingu uwzględniono obroty akcjami oraz miesięczny wskaźnik obrotu (MWO) za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu. Wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 14 lutego 2024 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie – informuje GPW Benchmark.

 

8 marca poznamy zmiany w portfelach indeksów WIG, WIG140, WIG-ESG, WIGtech, WIGtechTR, WIG-Poland, WIG-Ukraine, WIG-CEE, WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN, WIG.GAMES5, indeksów sektorowych. Kolejna planowana rewizja głównych indeksów GPW ogłoszoan zostanie natomiast 6 czerwca 2024 r.

 

Komentuje Kamil Sochanek z działu analiz i relacji inwestorskich Budimex SA

 

Wejście Budimeksu do indeksu WIG20 jest wyrazem uznania dla naszych dotychczasowych osiągnięć oraz długoterminowej strategii rozwoju. Przypomnijmy, że Budimex zadebiutował w 1995 roku na giełdzie i w początkowych latach należał do grona blue chipów (przyp. do 2004 roku). Później w następstwie rozwoju rynku kapitałowego i zwiększenia liczby emitentów na giełdzie, spółka należała do mniejszych krajowych indeksów. Nie przestaliśmy jednak skalować swojej działalności i wraz z rozwojem gospodarczym kraju,rozwijał się również Budimex. Od 15 lat regularnie dzielimy się zyskiem z akcjonariuszami, charakteryzujemy się wieloletnią rentownością i stabilnym biznesem. Dziękujemy akcjonariuszom, partnerom biznesowym za zaufanie i wsparcie, które były motorem napędowym naszego rozwoju.

Powrót po 20 latach przerwy do WIG20 stanowi potwierdzenie pozycji na krajowym rynku giełdowym. Dołączenie do grona blue chipów to nie tylko prestiż, ale także nowe wyzwania i możliwości. Jesteśmy przekonani, że obecność w indeksie WIG20 zyskamy dodatkową widoczność inwestorów krajowych oraz zagranicznych.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie