Chat with us, powered by LiveChat

Janusz Palikot w opałach. UOKiK wziął się za „Skarbiec Palikota”

Skomentuj artykuł
Źródło: skarbiecpalikota.pl, © MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko firmie Polskie Destylarnie, która organizowała kampanię pożyczkową „Skarbiec Palikota”. Lista zarzutów wobec kontrowersyjnego przedsięwzięcia jest długa.

 

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko spółce Polskie Destylarnie z Lublina. Sprawa dotyczy praktyk stosowanych w kampanii pożyczkowej „Skarbiec Palikota”.

 

– Od maja do końca czerwca ubiegłego roku spółka oferowała konsumentom możliwość udzielenia jej oprocentowanej pożyczki na pozornie wyjątkowo korzystnych warunkach, w tym z możliwością partycypowania w przyszłym zysku spółki oraz wzięcia udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Jednocześnie  sugerowała, w sposób nieuprawniony, że działa na zasadzie uregulowanego przepisami finansowania społecznościowego (crowdfunding pożyczkowy) gromadząc środki na cele inwestycyjne – przypomina UOKiK. Warto dodać, że sprawą zajmuje się także UKNF.

 

🟢 Zobacz też: UKNF o crowdfundingu pożyczkowym. W tle Skarbiec Palikota i nie tylko

 

– Zarzuty postawiono spółce Polskie Destylarnie, a także osobie zarządzającej spółką odpowiedzialnej za te praktyki. Sprawie zaczęliśmy się przyglądać w maju ubiegłego roku, to jest w momencie uruchomienia akcji „Skarbiec Palikota”. Działania podjęliśmy w oparciu o własną analizę rynku, w tym przegląd informacji dostępnych w mediach społecznościowych. Uzupełnieniem prowadzonych działań były sygnały od konsumentów oraz materiał zebrany podczas kontroli przeprowadzonej przy współudziale Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w siedzibie przedsiębiorcy. W tej sprawie zawiadomiliśmy również prokuraturę w związku z możliwością popełnienia przestępstwa – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

W komunikacie Urzędu czytamy, że Polskie Destylarnie w nieuprawniony sposób posługiwały się w materiałach reklamowych nagrodami dla marek nienależących do spółki. Dodatkowo, spółka przeznaczyła pozyskane środki na spłatę długu, choć wcześniej zobowiązała się, że środki zostaną przeznaczone na rozwój.

 

– Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że już w ciągu kilku tygodni od startu akcji, przedsiębiorca  przestał wykonywać  terminowo zawarte z konsumentami pożyczki – dodaje UOKiK.

 

Tak reklamował się Skarbiec Palikota

 

„Skarbiec Palikota” to kampania pożyczkowa, w ramach której Janusz Palikot zachęcał do udzielenia pożyczki spółce Polskie Destylarnie. Odsetki od pożyczki miały być wypłacane co miesiąc, zaś ich wielkość została powiązana z roczną dynamiką inflacji oraz marżą, zależną od pożyczonej kwoty. Pożyczki udzielane są na 10-lat, zainwestować można było już od 500 zł. Oto jak brzmiał przekaz marketingowy spółki:

 

W tym czasie wpłacone środki pracują na wspólną korzyść - Ty otrzymujesz cykliczne odsetki, a Janusz Palikot (przedsiębiorca z ogromnym doświadczeniem w branży) może rozwijać swoje marki alkoholowe, również na rynkach zagranicznych. Na wzroście wartości spółek Janusza skorzystasz również Ty - nawet 50% zysku, jaki Skarbiec Palikota wygeneruje po piątym roku działalności trafi do uczestników. Dodatkowo, biorąc udział w projekcie zyskujesz szansę na wygranie oryginalnych nagród w tym egzotycznych wycieczek, możliwości zjedzenia kolacji w najlepszych restauracjach świata czy samochodu marki Rolls-Royce!

 

Inny zarzut wobec organizatora kampanii pożyczkowej dotyczy konkursu, w którym do wygrania rzekomo były wycieczki m.in. do Marrakeszu, Nowego Yorku i Paryża, a także luksusowy samochód osobowy marki Rolls Royce Ghost (dla osób, które wpłaciły minimum 499 zł). Jak ustalił UOKiK, samochód był w leasingu, zaś konkursu nigdy nie rozstrzygnięto.

 

– Polskim Destylarniom grozi kara do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary za każdą z sześciu praktyk. Konsekwencje finansowe może ponieść także osoba zarządzająca, której za umyślne dopuszczenie do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 2 mln zł – informuje UOKiK.

Manufaktura Palikota też z problemami

Na „Skarbcu Palikota” nie kończą się problemy byłego polityka. Manufaktura Wódki i Wina od miesięcy znajduje się w restrukturyzacji i zalega z płatnościami. Na początku bieżącego roku od biznesu Palikota publicznie odciął się Kuba Wojewódzki, od ratowania spółki odstąpił inwestor Marek Maślanka, zaś sąd odrzucił wniosek spółki o układ z wierzycielami.

Więcej na ten temat pisał wczoraj Michał Misiura z Bankier.pl w artykule Janusz Palikot w kolejnych tarapatach. Sąd odrzucił układ z wierzycielami Manufaktury”.

 

Aktualizacja: Komentarz Janusza Palikota

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie