Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce ponownie w dół. Listopad kluczowy dla RPP

Skomentuj artykuł
© Grand Warszawski - stock.adobe.com

Inflacja w październiku kontynuowała spadek, do czego przyczyniły się m.in. spadki cen paliw. Przed Radą Polityki Pieniężnej ważne decyzje, w których pomoże nowy zestaw projekcji dotyczących inflacji.

 

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku 2023 r. inflacja w Polsce sięgnęła 6,5% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 6,6%, więc można uznać, że dane okazały się lepsze od oczekiwań. We wrześniu ostateczna wartość wskaźnika inflacji wyniosła 8,2% wobec 10,1% w sierpniu.

 

 

Październikowa inflacja na poziomie 6,5% to jej najniższy poziom od września 2021 r. (5,9%). Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach inflacja dalej będzie spadać, choć ekonomiści nie są zgodni co do tempa tego spadku.

 

W najnowszym raporcie GUS-u uwagę przyciąga także odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Wyniosła ona 0,2% wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 0,3%.

 

 

Tym samym w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła po raz pierwszy od kwietnia tego roku. Maj, czerwiec i sierpień zamknęły się na zero, a lipiec i wrzesień przyniosły przeciętny spadek cen o odpowiednio 0,2% i 0,4% m/m. Faktem tym chwalił się Narodowy Bank Polski w niedawno opublikowanym spocie.

 

Ceny paliw nadal w centrum uwagi

Dzisiejszy komunikat stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji, które poznamy je dopiero w połowie listopada (15.11.2023 o 10:00).

 

W centrum uwagi wciąż pozostają ceny paliw, o których głośno było w związku z ich spadkami w Polsce przy jednoczesnym wzroście cen ropy na światowych rynkach oraz osłabieniem złotego względem dolara.

 

W efekcie we wrześniu GUS wykazał, że paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 7% rok do roku i 3,1% miesiąc do miesiąca. W październiku skala spadku cen paliw była jeszcze większa.

 

Inflacja w Polsce w październiku 2023 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 6,5% r/r oraz 0,2% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 7,9% r/r oraz 0,4% m/m
  • Nośniki energii: 8,3% r/r oraz 0,2% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -14,4% r/r oraz 4,2% m/m

 

W ostatecznych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu 2023 r., po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.

 

Inflacja w październiku 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP zajrzy w przyszłość

Dzisiejsze dane o inflacji są pierwszym raportem o tempie wzrostu cen, który trafił na rynek po wyborach parlamentarnych z 15 października. Jednocześnie jest to ostatni odczyt przed listopadowym zestawem projekcji dotyczących inflacji i PKB, które na zlecenie RPP przygotuje Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.

 

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 7-8 listopada (wtorek-środa), a więc jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji, które odbędzie się 13 listopada. W komunikacie po listopadowym posiedzeniu zawarte będą główne elementy nowych projekcji.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Na kształtowanie się inflacji w najbliższych miesiącach będzie miało wpływ m.in. ewentualne przedłużenie lub zniesienie tarcz antyinflacyjnych czy choćby częściowe urealnienie zamrożonych cen energii. Te i inne decyzje należały będą już do nowego rządu.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie