Chat with us, powered by LiveChat

Wzrost obronności Polski: Możliwości inwestycyjne od VanEck

Skomentuj artykuł

W czasach naznaczonych niepewnością geopolityczną, inwestycje w obronność wysunęły się na pierwszy plan wśród inwestorów. Zmieniający się krajobraz wydatków na obronność odzwierciedla zmieniające się nastroje, a tradycyjna wrażliwość w krajach rozwiniętych ustępuje miejsca nowej rzeczywistości. VanEck zapewnia strategiczną możliwość poruszania się po tym zmieniającym się krajobrazie.

Globalne odrodzenie militarne

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, globalne wydatki wojskowe osiągnęły w 2022 r. rekordowy poziom 2 240 mld USD, co oznacza wzrost o 3,7%1. Chociaż trend ten ma wpływ na wiele krajów, zaangażowanie Polski w obronność wyróżnia się. Najnowsza prognoza NATO pokazuje, że Polska znajduje się obecnie w czołówce pod względem wydatków na obronność, przeznaczając na cele wojskowe imponujące 3,9% swojego PKB, czyli niemal dwukrotnie więcej niż cel NATO wynoszący 2%. Ten znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem podkreśla determinację Polski do wzmacniania swojego bezpieczeństwa w obliczu globalnej niepewności.

Zmieniający się krajobraz

Tradycyjnie, inwestycje w obronność były drażliwym tematem w krajach rozwiniętych. Po upadku muru berlińskiego i ZSRR wydatki obronne UE spadły poniżej 2% i z trudem odrabiały straty. Jednak ostatnie konflikty geopolityczne i obawy o globalne bezpieczeństwo spowodowały zmianę podejścia. Rządy państw Europy Zachodniej, często naruszające zasadę 2% wydatków wojskowych NATO, ogłosiły znaczące inwestycje w infrastrukturę obronną, zapasy i zobowiązanie do przestrzegania zasady 2% w przyszłości (Źródło: Reuters). Trwająca na Ukrainie wojna uwypukliła braki w zdolnościach związanych z amunicją i zwróciła uwagę na chroniczne niedoinwestowanie jej utrzymania.

 

Warte uwagi przykłady obejmują Niemcy, Holandię i Szwecję. W maju 2022 r. niemiecki rząd przyjął ustawę przeznaczającą 100 mld euro na specjalny fundusz zbrojeniowy, sygnalizując znaczącą zmianę w wieloletniej polityce obronnej. Niemcy ogłosiły również zamiar zwiększenia rocznych wydatków na obronność o 10 mld euro w 2023 roku1.

 

Przykładowo, Saab AB, znany z produkcji szwedzkich myśliwców Gripen, odnotował ponowny wzrost zainteresowania inwestorów. Ceny akcji spółek z sektora obronnego, w tym Saab, wzrosły, odzwierciedlając rosnącą atrakcyjność naszego funduszu ETF. Inwestorzy powracają, a popyt rośnie.

Historia innowacji

Firmy z sektora obronnego mają za sobą historię dużych inwestycji w badania i rozwój, co prowadzi do powstania najnowocześniejszych technologii o szerszym zastosowaniu. Innowacje w dziedzinie obronności często przekładają się na inne obszary poza zastosowaniami wojskowymi. Na przykład silniki odrzutowe, pierwotnie opracowane dla wojskowych myśliwców odrzutowych w latach czterdziestych XX wieku, przekształciły lotnictwo komercyjne, rewolucjonizując podróże lotnicze. Podobnie technologie takie jak GPS, Internet i kuchenki mikrofalowe mają swoje korzenie w badaniach i rozwoju w dziedzinie obronności.

Strategia Obronna od VanEck

Wzrost strategicznych inwestycji obronnych w Polsce, w obliczu globalnej niepewności, podkreśla ogromne znaczenie bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie. Inwestorzy powinni rozważyć możliwości oferowane przez sektor obronny, zachowując jednocześnie czujność na związane z nim ryzyko.

 

Strategia Obronna od VanEck może być odpowiednia dla inwestorów, którzy chcą inwestować w globalne bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy globalne stosunki geopolityczne stają się coraz bardziej niepewne. Strategia ta zapewnia inwestorom przejrzysty dostęp do ponad 25 wiodących przedsiębiorstw przemysłu obronnego, dużych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem i istotnych podmiotów świadczących usługi na rzecz departamentów obrony państw NATO lub państw przyjaznych NATO.

 

Co ważne, nasza strategia wyklucza inwestycje w kontrowersyjne bronie. Ostatnie wydarzenia, takie jak wojna na Ukrainie i rezygnacja z propozycji UE, aby uznać obronność za społecznie szkodliwą, sygnalizują ponowne zainteresowanie inwestorów tym sektorem.

 

Wydarzenia ostatnich 2 lat pokazały, że przemysł obronny jest niezbędny i wymaga inwestycji.

 

Jeśli cenisz sobie treści związane z funduszami ETF, które informują Cię również o zmieniającej się globalnej dynamice, zapisz się do newslettera VanEck i otrzymuj comiesięczne aktualizacje pełne analiz ekspertów dotyczących funduszy ETF i rozwiązań inwestycyjnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą funduszy ETF na naszej stronie internetowej.

 

Autor

 

Paweł Kiełkowski, VanEckPaweł Kiełkowski, VanEck

Wspiera rozwój obecności VanEck na polskim rynku, zapewniając jednocześnie wsparcie dla inicjatyw produktowych i marketingowych firmy. Dołączył do biura VanEck we Frankfurcie w 2022 roku, wnosząc wcześniejsze doświadczenie jako analityk w branży funduszy w Warszawie. Posiada podwójny dyplom z finansów i zarządzania biznesem uzyskany na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uniwersytecie ISEG w Lizbonie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie