Chat with us, powered by LiveChat

Jarosław Dominiak Człowiekiem Corporate Governance 2023

Skomentuj artykuł

Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosław Dominiak został laureatem tytułu Człowiek Corporate Governance w Polsce. Wyróżnienie przyznano podczas XIII Konferencji Rada Nadzorcza, która odbyła się na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Tytuł Człowiek Roku Corporate Governance przyznano po raz dziewiąty. Ideą tego wyróżnienia jest nagradzanie osób, które „poprzez swoją pracę wnoszą ogromny wkład w budowę i rozwój ładu korporacyjnego w Polsce”. Poprzez osobę prezesa, wyróżnione zostało całe Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które od blisko ćwierć wieku walczy na wielu frontach o podnoszenie standardów obowiązujących na polskim rynku.

 

Wyróżnienie Corporate Governance 2023

 

Laureata nagrody wskazuje kapituła. W tym roku w jej skład weszli (w kolejności alfabetycznej): Zbigniew Błaszczyk, Raimondo Eggink, Agnieszka Gontarek, Monika Marcinkowska, Ilona Pieczyńska-Czerny, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki oraz Agnieszka Słomka-Gołębiowska.

 

– Cieszę się, że i w tym roku Kapituła Wyróżnienia podjęła jednomyślną decyzję, kogo wyróżnić tytułem Człowiek Corporate Governance 2023. Prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosława Dominiaka osobiście znam 20 lat, i w tym okresie, mimo wielu trudności jakie polski rynek kapitałowy przechodził i jak wielu kłód było i jest rzucanych pod nogi inwestorom i spółkom, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych niestrudzenie dba o pozycje inwestora indywidualnego również z perspektywy ładu korporacyjnego. Także w swoim imieniu bardzo gratuluję wyróżnionemu, licząc na to iż będzie on członkiem kapituły wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2024 – powiedział Piotr Rybicki – biegły rewident, praktyk w radach nadzorczych, inicjator Konferencji Rada Nadzorcza i wyróżnienia Człowiek Corporate Governance.

 

Dominiak-Rybicki

 

Wiesław Rozłucki, współtwórca współczesnego rynku kapitałowego w Polsce, pierwszy i wieloletni prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uzasadniając przyznany w tym roku tytuł Człowiek Corporate Governance 2023 podzielił się osobistą refleksją „poznałem Jarka Dominiaka, gdy był na początku organizowania Stowarzyszenia  Inwestorów Indywidualnych. Po wielu latach nadal kieruje tą organizacją, dla której dobre praktyki korporacyjne spółek giełdowych są podstawowym celem jej działalności. Jego osobiste zaangażowanie w ochronę praw mniejszościowych akcjonariuszy w pełni zasługuje na doroczną nagrodę Człowiek Corporate Governance”.

 

W opinii Raimondo Egginka, Członka Kapituły – tegoroczny laureat – Jarosław Dominiakod ponad 20 lat aktywnie broni praw inwestorów indywidualnych, m.in. w ich relacjach ze spółkami giełdowymi. Interwencje podejmowane przez Jarosława Dominiaka oraz zespół Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wielokrotnie dotyczyły wadliwego ładu korporacyjnego tych spółek. W relacjach z dużymi spółkami giełdowymi, inwestorzy indywidualni zwykle są stroną słabszą, dla której prawidłowy ład korporacyjny nabiera szczególnego znaczenia. Niektóre interwencje doprowadziły do wydania przełomowych wyroków sądowych, dotyczących m.in. prawa akcjonariuszy do dywidendy.

 


 

Jarosław DominiakKomentuje Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

Decyzję kapituły o przyznaniu wyróżnienia Człowiek Corporate Governance traktuję jako docenienie nie tyle osoby, organizacji ale całego środowiska polskich inwestorów giełdowych. To właśnie ta grupa uczestników rynku kapitałowego jest szczególnym beneficjentem dobrze funkcjonującego ładu korporacyjnego. A swoistym papierkiem lakmusowym dojrzałości rynku, jego jakości i atrakcyjności jest faktyczne stosowanie się spółek publicznych i ich organów do zapisów poszczególnych zasad dobrych praktyk i działanie w tym duchu.

 

Od samego początku prac nad corporate governance w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych, którym mam przyjemność kierować mieliśmy przekonanie jak ważne będzie to dla rynku. Pierwotnie mógłbym powiedzieć, że była to intuicja ale z każdym kolejnym rokiem gdzie zderzaliśmy to z konkretnymi sytuacjami rynkowymi znajdowaliśmy potwierdzenie na wpływ wysokiej jakości ładu korporacyjnego na zainteresowanie rynkiem giełdowym. Z biegiem lat rosła też świadomość i znaczenie corporate governance dla inwestorów. Początkowo postrzegany jako moda, domena dużych inwestorów instytucjonalnych ład korporacyjny stał się jednym z kryteriów decyzji inwestycyjnych. Jego niski poziom w niektórych podmiotach dyskwalifikował daną spółkę już nie tylko w oczach profesjonalnych inwestorów.

 

Jarosław Dominiak

 


XIII Konferencja Rada Nadzorcza

Konferencja Rada Nadzorcza to największe w Polsce wydarzenie związane z tematyką corporate governance. Trzynasta edycja już tego spotkania odbyła się z inicjatywy Piotra Rybickiego, biegłego rewidenta i praktyka w radach nadzorczych.

 

W trakcie tegorocznego spotkania rozmawiano m.in. o praktycznych aspektach sprawowania kontroli, nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych, w tym m.in.: ESG z perspektywy rad nadzorczych i biegłego rewidenta, czy adekwatności i skuteczności stosowanych w spółce systemów kontroli wewnętrznej, zarządzaniu ryzykiem, systemach zapewniania zgodności działalności z normami lub mającymi zastosowanie praktykami oraz audytu wewnętrznego.

 

Partnerzy XIII Konferencja Rada Nadzorcza: Fundacja GPW, ACCA, Chapter Zero Poland, Kancelaria Filipiak Babicz Legal, Moore Polska, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, oraz Agencja Komunikacji Medialnej multiAN.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie