Chat with us, powered by LiveChat

KNF nie stwierdziła manipulacji na akcjach EC Będzin. To jednak nie kończy sprawy

03.07.2023 15:10
Skomentuj artykuł
© Lexiconimages - stock.adobe.com

W ekspresowym tempie Komisja Nadzoru Finansowego, „zmotywowana” przez premiera, opublikowała raport na temat zachowania kursu Elektrociepłowni Będzin. Dokument potraktować można co najwyżej jako wstęp do dalszych ustaleń, co nie znaczy, że jego publikacja nie niesie za sobą istotnych wniosków.

 

🟢🎤🎧 Na temat sprawy Elektrociepłowni Będzin mówiliśmy także w ostatnim podcaście Echa Rynku.

 

W niedzielny wieczór rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski poinformował, że w poniedziałkowy poranek opublikowany zostanie komunikat ws. najważniejszych ustaleń „dotyczących dynamicznej zmiany ceny akcji Elektrociepłowni Będzin SA”.

 

Obietnica została zrealizowana i jeszcze przed rozpoczęciem sesji na GPW, na stronie knf.gov.pl pojawił się liczący 8 stron dokument (zachęcamy do zapoznania się z jego treścią).

Manipulacji akcjami EC Będzin nie było, ale to nie wszystko

Podstawowym mankamentem najnowszego komunikatu KNF jest to, że… nie wyjaśnia on całej sprawy. Rynkowy nadzorca wziął pod lupę tylko kwestię manipulacji kursem, ograniczoną do konkretnych technik („pump and dump”, „layering and spoofing”, „wash-trades”, „momentum ignition”) oraz manipulacji informacją, w tym rozpowszechnianiem w internecie fałszywych informacji. W przypadku zachowania kursu Elektrociełowni Będzin, KNF żadnej z tego typu nieprawidłowości nie znalazła.

 

– Analiza zleceń i transakcji, zawieranych na akcjach Spółki w okresie od 1.06. do 22.06.2023 r. w zakresie potencjalnej manipulacji kursem, nie potwierdziła podejrzenia manipulacji na rynku, zdefiniowanej w art. 12 Rozporządzenia MAR i odpowiadającej opisom praktyk zawartych w Załączniku I do Rozporządzenia MAR oraz w Załączniku II do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/522 z dnia 17.12.2015 r. – precyzuje swoje stanowisko urząd, dodając, że w związku z tym nie widzi podstaw do zawieszenia obrotu akcjami Będzina (dodajmy, że nie zawieszono ich także w trakcie prowadzenia dotychczasowego postępowania).

 

W tym miejscu dochodzimy do sedna spawy. Chociaż KNF nie dopatrzyła się żadnej z opisanych form manipulacji, to nadal prowadzone jest postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnej. Szkopuł w tym, że od początku to właśnie kwestia wykorzystywania niejawnych informacji dotyczących Elektrociepłowni Będzin stanowiła główny przedmiot kontrowersji.

 

Innymi słowy, rynek wciąż nie poznał odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące afery Elektrociepłowni Będzin, które same nasuwały się podczas lektury kalendarium tej sprawy. Mamy natomiast oficjalne stanowisko nadzoru na tematy poboczne (techniki manipulacji kursem, manipulacja poprzez wpisy na forach internetowych czy mediach społecznościowych).

Sprawa Elektrociepłowni Będzin wciąż czeka na wyjaśnienie i będziemy bacznie przyglądać się kolejnym działaniom w tym temacie.

Wnioski nieliczne, ale ważne

Chociaż nie mamy jeszcze pełnej wiedzy na temat tego, co spowodowało mocny wzrost kursu akcji Elektrociepłowni Będzin, to z faktu publikacji dzisiejszego komunikatu KNF płyną pewne istotne wnioski.

 

Po pierwsze, okazuje się, że da się szybko podjąć temat, który wywołuje oburzenie inwestorów. Trudno w tym wypadku nie łączyć tempa prac z publicznym poleceniem ze strony premiera Mateusza Morawieckiego.

Nawet bez szczegółowej analizy dotyczącej tego, jak długo rynek czekał na komunikaty dotyczące nieprawidłowości w poprzednich kontrowersyjnych sprawach (często były to raczej lata niż miesiące), jasnym jest, że tempo postępowania w sprawie EC Będzin było ekspresowe (od 22 czerwca do 3 lipca). Pozostaje mieć nadzieję, że rynkowy nadzór będzie działał równie sprawnie także w innych sprawach, a nie tylko wskazanych przez czołowych polityków.

 

Po drugie, ciałem stają się słowa przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, który zapowiedział większą otwartość w zakresie komunikacji z rynkiem.

 

– Dotychczas nadzór komunikował się w sposób konserwatywny, wynikający z ukształtowania naszych przepisów o tajemnicy zawodowej, natomiast wobec obecnych oczekiwań rynku, które ja rozumiem, uważam, że musimy wyjść poza ten schemat. Ustawa przewiduje pewne okoliczności wyjątkowe, gdzie za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego można informację stanowiącą tajemnicę zawodową przekazać w szerszym zakresie, jeśli jest to uzasadnione interesem publicznym – powiedział Jastrzębski 22 czerwca w rozmowie z PAP Biznes.

 

Im więcej jawności na rynku tym lepiej. Tyczy się to nie tylko działania spółek, ale i nadzoru. Miejmy zatem nadzieję, że i w innych sprawach KNF będzie odtąd działała z otwartą przyłbicą.

 

W sprawie EC Będzin pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejny komunikat, którego publikację UKNF już zapowiedział.

Na koniec warto też podkreślić komponent „edukacyjny” dzisiejszego komunikatu KNF. Wprawdzie rozpisane i zilustrowane przykładami typy rynkowych manipulacji znajdowały się już w dokumentach urzędu (np. komunikat z marca 2022 r. dotyczący transakcji na akcjach spółek związanych z rodziną Patrowiczów), to nie ma wątpliwości, że to komunikat na temat Elektrociepłowni Będzin będzie cieszył się największą popularnością. Dzięki temu nie tylko inwestorzy dowiedzą się, na jakie rodzaje manipulacji należy uważać, ale też i potencjalni przestępcy dowiedzą się, na jakie praktyki wyczulony jest nadzór.

 

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie