Chat with us, powered by LiveChat

WallStreet 27 za nami. Trzydniowe wielkie święto inwestorów [Podsumowanie]

To były trzy intensywne dni, w trakcie których uczestnicy WallStreet 27 pełnymi garściami czerpali z tego, co na tej konferencji najlepsze. Dużo wiedzy, dużo rozmów twarzą w twarz, dużo dobrej zabawy i dużo inspiracji na cały rok. Oto nasza relacja z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Od 26 do 28 maja Hotel Gołębiewski w Karpaczu stał się najważniejszym miejscem na inwestorskiej mapie Polski. 1511 uczestników – najwięcej w historii wszystkich konferencji WallStreet – przyjechało w Karkonosze, aby wziąć udział w największym spotkaniu inwestorów indywidualnych, przedstawicieli spółek oraz instytucji rynku kapitałowego w Polsce.

 

27 już edycja WallStreet przyniosła szereg nowości. Jedną z nich była silna reprezentacja przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem kapitałowym, którzy na konferencji pojawili się w wyniku współpracy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych z Klubem Przedsiębiorczości. Oczywiście na WallStreet 27 nie zabrakło też stałych bywalców, dla których doroczne spotkanie środowiska inwestorskiego jest już wpisane w kalendarz, a także osób, które postanowiły przenieść aktywność internetową (pozdrawiamy polski Fintwitt) do świata realnego i bezpośrednio poznać tych, z którymi na co dzień kontaktują się on-line.

 

W związku z rekordową liczbą gości, tym razem sale wykładowe rozlokowane były na dwóch, a nie jak do tej pory na jednym piętrze Hotelu Gołębiewski. Powrót konferencji do Karpacza to także powrót Targów Twoje Inwestycje – w ogromnej sali bankietowej rozstawiono stoiska ponad 50 wystawców – spółek, instytucji finansowych i innych podmiotów, które chciały pokazać się setkom inwestorów. Zainteresowanie było duże, o czym świadczą wyczyszczone zapasy materiałów reklamowych i gadżetów.

Plejada nazwisk i instytucji

Jednym z pierwszych punktów programu WallStreet 27 było spotkanie inwestorów indywidualnych z zarządem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spotkanie to odbyło się dzień po tym, jak GPW pokazała nową strategię na lata 2023-2027, więc nie brakowało tematów do rozmowy.

Prezes GPW dr Marek Dietl, który po raz czwarty był gościem konferencji WallStreet, zaprezentował aktualną perspektywę szefa polskiej giełdy. Z kolei ujęcie historyczne, wzbogacone przemyśleniami na temat obecnej sytuacji, zaprezentował uczestnikom Ludwik Sobolewski, prezes GPW w latach 2006-2013. Różnorodność widać było także wśród gości – poza wspomnianymi przedsiębiorcami czy doświadczonymi inwestorami, na WallStreet 27 stawiła się także spora grupa studentów, zaproszonych przez Stowarzyszenie Inwestorów  Indywidualnych. Wśród nich znaleźli się laureaci konkursu CFA Ethics Challenge, którego SII w tym roku było partnerem merytorycznym.

 

Giełda nie była jedyną istotną dla polskiego rynku instytucją reprezentowaną na WallStreet 27. W panelach dyskusyjnych oraz rozmowach kuluarowych brali udział też: Michał Stępniewski (wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych), Piotr Koziński (p.o. Dyrektora Zarządzającego Pionem Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym oraz Dyrektor Departamentu Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych) i Katarzyna Szwarc (Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego). Byli z nami także przedstawiciele instytucji branżowych, takich jak Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Izba Zarządzających Funduszami Aktywami, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Izba Domów Maklerskich czy CFA Society Poland.

Na WallStreet 27 stawiła się także silna reprezentacja biur maklerskich i spółek, których stoiska inwestorzy odwiedzali przez cały czas trwania konferencji.

 

 

Kluczowym elementem każdej konferencji WallStreet są wykładowcy i uczestnicy paneli dyskusyjnych. Do Karpacza zaprosiliśmy absolutną czołówkę. Byli z nami m.in. Michał Szafrański, Konrad Ryczko, Rafał Glinicki, dr Paweł Szczepanik, Mateusz Samołyk, dr Przemysław Kwiecień, Artur Wiśniewski, Robert Gwiazdowski, Radosław Chodkowski, Tomasz Jaroszek, Robert Stanilewicz, prof. Krzysztof Jajuga, Emil Łobodziński, Grzegorz Zalewski, Marek Zuber, Tomasz Prusek, Tomasz Narkun, Marcin Tuszkiewicz, Wojciech Białek, Sobiesław Kozłowski, Przemysław Barankiewicz… lista zdaje się nie mieć końca (w całości dostępna jest na stronie konferencji).

Z racji tego, że program konferencji był niezwykle bogaty i nie o wszystkim dało się porozmawiać w salach wykładowych, część dyskusji przenosiła się do kuluarów.

Na WallStreet27 w komplecie stawili się także stali pracownicy i współpracownicy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, których treści przez cały rok publikujemy na SII.org.pl, m.in. Adrian Mackiewicz, Piotr Cieślak, Janusz Grabowski, Tomasz Skolimowski, Bartosz Szyma, Michał Żuławiński.

 

Silą reprezentację przysłały też ogólnopolskie media zajmujące się tematyką finansową, w tym główni partnerzy medialni WallStreet 27: Bankier.pl, Parkiet, Stockwatch.pl, PAP Biznes i Biznes24.

Herosi Rynku Kapitałowego i dobra zabawa

Kulminacją pierwszego dnia konferencji była uroczysta gala, w trakcie której ogłoszone zostały wyniki plebiscytu Herosi Rynku Kapitałowego 2023. Lista laureatów wygląda następująco:

 

 • Dziennikarz ekonomiczny: Krzysztof Kolany, Bankier.pl
 • Bloger giełdowy: Mateusz Samołyk, Inwestomat.eu
 • Edukator giełdowy: Michał Szafrański, JakOszczedzacPieniadze.pl
 • Popularyzator idei oszczędzania długoterminowego: Finax
 • Analityk giełdowy: dr Przemysław Kwiecień, XTB
 • Dom maklerski: BM PKO BP, DM BOŚ, XTB (ex aequo, na podstawie OBI 2022)
 • Spółka giełdowa za najlepsze relacje inwestorskie (WIG20 i mWIG40): KGHM
 • Spółka giełdowa za najlepsze relacje inwestorskie (spoza WIG20 i mWIG40): Unimot
 • Spółka giełdowa dywidendowa (WIG20 i mWIG40): Grupa Kęty
 • Spółka giełdowa dywidendowa (spoza WIG20 i mWIG40): Ambra
 • Spółka giełdowa ESG (WIG20 i mWIG40): Budimex
 • Spółki giełdowa ESG (spoza WIG20 i mWIG40): Amica

 

Tegoroczną nowością była premiera statuetki Herosa Rynku Kapitałowego, która zostanie z nami na lata.

Sylwetka statuetki znalazła się także na koszulkach, które można było nabyć na stoisku SII (dochód był przeznaczony na cele społeczne, a nabywcy mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami).

Nie samym rynkiem człowiek żyje, więc po zakończeniu piątkowej gali kolację uświetniły koncerty Patrycji Markowskiej oraz AudioFeels. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Jednocześnie już o 07:00 rano w sobotę blisko setka uczestników konferencji stawiła się na starcie charytatywnego biegu, który tradycyjnie poprowadził Michał Masłowski, wiceprezes SII. Dzień później z kolei, w towarzystwie Marka Leśniewskiego i Andrzeja Sypytkowskiego (wicemistrzów olimpijskich z igrzysk w Seulu) oraz prezesa SII Jarosława Dominiaka, kilkudziesięciu uczestników wybrało się w coffe ride po karkonoskich trasach szosowych i MTB. Okazją do wypoczynku i integracji uczestników konferencji był także sobotni grill na świeżym powietrzu.

Wrażenia inwestorów z WallStreet27

Najważniejsi na każdej konferencji WallStreet są oczywiście inwestorzy indywidualni, dla których wydarzenia te są organizowane. Oto kilka opinii zamieszczonych w mediach społecznościowych – znacznie więcej wpisów można znaleźć na twitterowym hasztagu #WallStreet27.

W najbliższych dniach do uczestników WallStreet 27 wyślemy krótką ankietę pokonferencyjną. Z kolei na stronie SII.org.pl zamieścimy galerię zdjęć z konferencji

 

Trzy dni konferencji WallStreet 27 dostarczyły nam materiałów i inspiracji, z których korzystać będziemy przez najbliższe miesiące.

 

W najbliższych dniach i tygodniach na SII.org.pl pojawiać będą się zapisy video wybranych wykładów i paneli dyskusyjnych z WallStreet 27 (analogicznie, jak miało to miejsce po WallStreet 26). Zapisy merytorycznej części wszystkich ostatnich konferencji są bezpłatnie dostępne dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (materiał z WallStreet 27 również zostanie udostępniony, po dokonaniu jego obróbki).

Do zobaczenia w Warszawie oraz za rok

Konferencja WallStreet nie jest jedynym dużym wydarzeniem, które Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaplanowało na 2023 r. 24 i 25 listopada na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się druga edycja Forum Finansów i Inwestycji.

 

Wydarzenie, które wraca po pandemicznej przerwie, skierowane jest do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem własnymi finansami, również tych stawiających absolutnie pierwsze kroki. W programie Forum, którego szczegóły będziemy ogłaszać w najbliższych tygodniach i miesiącach, znajdą się między innymi następujące tematy:

 

 • finanse osobiste
 • edukacja finansowa
 • inwestycje na rynkach kapitałowych, na polskim i na rynkach zagranicznych
 • inwestycje w nieruchomości
 • wszelkiego rodzaju inwestycje alternatywne

 

 

Stawiamy nie na teoretyczną wiedzę, lecz na jej praktyczne zastosowanie. Dlatego tegoroczne wykłady i dyskusje mocno osadzone będą w obecnych realiach: inflacji, sytuacji na rynkach finansowych, kondycji polskiego rynku nieruchomości itp.

 

Udział w Forum Finansów i Inwestycji 2023 jest bezpłatny. Wszelkie szczegóły dostępne będą na stronie www.forumfinansow.pl.

 

Oczywiściej już teraz zapraszamy na konferencję WallStreet 28, która odbędzie się wiosną 2024 r. Dokładną datę i miejsce ogłosimy na początku przyszłego roku.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie