Chat with us, powered by LiveChat

Inwestowanie w sztuczną inteligencję – akcje i ETF-y zagraniczne

Skomentuj artykuł
© SCHRÖDER - stock.adobe.com

Doniesienia o nowych zastosowaniach sztuczniej inteligencji w gospodarce i nauce w ostatnich miesiącach dominują światowe media. Aby ułatwić inwestorom poszukiwanie odpowiedniego instrumentu do portfela, przedstawię kilka ciekawych spółek, które na co dzień wykorzystują AI w działaniach biznesowych oraz kilka ETFów, które koncentrują się na inwestycji w tego typu podmioty.

 

Zacznijmy od największych przedstawicieli spółek technologicznych. Ze względu na ich popularność oraz na to, że w ich przypadku działania oparte o AI są zaledwie małym fragmentem ich biznesu, omówię tylko co ciekawsze projekty sztucznej inteligencji, w które te podmioty się angażują. Celowo pominę również Microsoft, ponieważ ta konkretna spółka oraz jej inwestycja w ChatGPT jest już tak szeroko omawiana, że ciężko coś nowego dopowiedzieć.

 

🟢 Zobacz też: Rewolucja sztucznej inteligencji. AI coraz lepsza, ale to nie powód do obaw

Alphabet

 

Zacznijmy od właściciela GOOGLE. Wszyscy doświadczyliśmy potęgi technologii sztucznej inteligencji serwowanej przez Google, od dokładności naszych codziennych wyszukiwań po często niewiarygodną precyzję, z jaką organizuje nasze zdjęcia. Wykorzystanie AI przez Google mogłoby wypełnić książkę, ale wystarczy powiedzieć, że staje się coraz bardziej wszechobecne na ich platformach. Asystent Google to asystent głosowy oparty na sztucznej inteligencji. Mapy Google korzystają z aktualizacji wspieranych przez sztuczną inteligencję, aby wyświetlać na żywo informacje o tym, dokąd jedziemy i automatycznie korygować zmiany ruchu na trasie. Alphabet jest także właścicielem firmy wykorzystującej sztuczną inteligencję do odkrywania leków, mowa o DeepMind, której naukowcom właśnie przyznano nagrodę w wysokości 3 milionów dolarów za stworzenie systemu AI, który przewiduje, jak prawie każde białko składa się w swój kształt 3D. Naukowcy z DeepMind nauczyli również cyfrowe humanoidy, jak od podstaw grać w piłkę nożną. Więcej o zespole i jego pracach przeczytać można pod tym linkiem: https://www.deepmind.com/about

 

Nvidia

 

Następna na liście jest NVIDIA. Ten wysokiej klasy producent chipów jest odpowiedzialny za, „zasilanie” aplikacji AI. Firma oferuje rozwiązania AI dla różnych branż, od opieki zdrowotnej po szkolnictwo wyższe. Nvidia posiada oprogramowanie do rozpoznawania mowy, obrazowania medycznego, gier i poprawy zarządzania łańcuchem dostaw. Jednym z bardziej rozpoznawalnych projektów jest Omniverse Cloud Services dla przemysłowych aplikacji Metaverse. Pod tym linkiem można znaleźć kilka ciekawych rozwiązań w zakresie produkcji video, przy których wykorzystywana jest sztuczna intyeligencja: https://resources.nvidia.com/en-us-omniverse-creators/

 

Amazon

 

Kolejną spółka będzie Amazon, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostosowywania produktów, które widzą i polecają klienci. Wykorzystują również sztuczną inteligencję w niektórych centrach realizacji, z małymi robotami używanymi do przewożenia paczek po magazynie do pracowników. Poprzez narzędzia wbudowane w usługi chmurowe (AWS) amazon pozwala klientom zbudować m.in. centrum obsługi klienta oparte o chat i voice boty, upraszcza wyszukiwanie oraz zwiększa dopasowanie wyników do potrzeb klienta oraz pomaga przeciwdziałać oszustwom sieciowym. Asystent głosowy Alexa jest przykładem zastosowania sztucznej inteligencji w życiu codziennym.

 

Amazon Inc.: wykorzystanie AI na platformie AWS

Amazon Inc.: wykorzystanie AI na platformie AWS

 

Meta

 

Myślę, że nie ma osoby, która nie zna Meta Platforms (czyli właściciela Facebooka) - spółka wykorzystuje sztuczną inteligencję w swoich kanałach informacyjnych i algorytmach reklam na Facebooku. A to tylko najbardziej powierzchowne efekty tego, nad czym Meta pracuje. Firma jest właścicielem laboratorium Meta AI, które niedawno ogłosiło, że próbuje wykorzystać sztuczną inteligencję do dekodowania mowy z aktywności mózgu osób, które doznały traumatycznych uszkodzeń tego organu. Badania nie zostały jeszcze zweryfikowane i wciąż znajdują się na wczesnym etapie, ale pokazują ambicje Meta dotyczące przyszłości technologii sztucznej inteligencji. Patrząc na to, jak dobrze Facebook zna swoich użytkowników, może się wydawać, że spółka już czyta nam w myślach. Aż strach pomyśleć co będzie, gdy faktycznie będzie w stanie odczytywać nasze fale mózgowe. Ciekawym przykładem projektu, który wyszedł ze „stajni” Meta AI jest sztuczna inteligencja, która potrafi grać w planszową grę strategiczną Diplomacy na poziomie, jakiego nie powstydziłby się doświadczony gracz ludzki. Więcej szczegółów odnośnie do tego projektu można znaleźć tutaj: https://ai.facebook.com/research/cicero/

 

Ze względu na skalę działalności tych firm, AI stanowi zaledwie ułamek tego, czym one się zajmują. Przejdźmy do mniejszych podmiotów, które większość swoich działań opierają o sztuczną inteligencję.

 

Inwestowanie w sztuczną inteligencje. Mniejsze i mniej znane spółki

Lemonade

 

Pierwszym z omawianych „maluchów” jest Lemonade. Jest to zdecydowanie mniej znana spółka, a przede wszystkim to pierwsza firma ubezpieczeniowa w pełni obsługiwana przez sztuczną inteligencję. Lemonade używa bota opartego na sztucznej inteligencji, który nosi imię Maya, do obsługi całego procesu ubezpieczeniowego - od wyceny po obsługę roszczeń. Firma oferuje produkty ubezpieczeniowe takie, jak:

  • ubezpieczenia domów,
  • najemców,
  • zwierząt domowych,
  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenia samochodów.

 

W mojej ocenie szokujący jest fakt, iż Lemonade w zasadzie wywrócił branżę ubezpieczeniową do góry nogami, ponieważ sztuczna inteligencja obsługuje nawet… roszczenia. Gdybyśmy chcieli ubiegać się o ubezpieczenie majątkowe, nie musielibyśmy się martwić o telefon do agenta ubezpieczeniowego i utknięcie na linii, z czym wielu polskich ubezpieczycieli ma ogromny problem. Z Mayą da się załatwić wszystko online.

 

Ze względu na to, że jest to mniej znany podmiot, rzućmy okiem na jego finanse. Niestety te nie zachwycają. Rosną w zasadzie tylko te parametry, które akurat chcielibyśmy, aby spadały. Mamy solidny wzrost kosztów operacyjnych, wraz z nimi rosnące straty oraz liczbę akcji własnych, których sprzedaż przynajmniej chwilowo wydaje się jedynym sposobem na finansowanie spółki.  Przepływy finansowe wyglądają paskudnie – spółka przepala z roku na rok coraz więcej pieniędzy. Przepływy z działalności operacyjnej pochłonęły w ostatnim roku prawie 150 mln dolarów, a spółka zaciągnęła całkiem spory dług – ten od ub. r. wzrósł o prawie 100%. Bilans niestety wygląda równie kiepsko – jedynym cieszącym oko parametrem jest gotówka na ręce. Spółka obecnie dysponuje ok 270 mln dolarów, co powinno jej pozwolić przynajmniej przetrwać kolejny rok. Dramatycznie niestety wygląda zmiana gotówki w stosunku do roku ubiegłego – mamy spadek o prawie 53% (czyli ok 300 mln $).

 

 

Rysunek 1 Lemonade wybrane dane rachunku zysków i strat

Rysunek 1 Lemonade wybrane dane rachunku zysków i strat

 

Rysunek 2  Lemonade wybrane dane rachunku przepływów pieniężnych

Rysunek 2  Lemonade wybrane dane rachunku przepływów pieniężnych

 

Rysunek 3  Lemonade wybrane dane bilansowe

 

Pomimo bardzo interesującego modelu działania, trudno obecnie polecić tę spółkę komukolwiek.

 

Salesforce

 

Salesforce to oparta na chmurze platforma do zarządzania relacjami z klientami, która wykorzystuje swoje aplikacje do łączenia firm i klientów. Firma oferuje również informacje oparte na sztucznej inteligencji dla zespołów sprzedaży, marketingu i usług we wszystkich branżach. Oprogramowanie w chmurze pomaga firmom śledzić analizy klientów wraz ze sprzedażą i wydatkami. Salesforce Einstein to oficjalna technologia sztucznej inteligencji wykorzystywana w platformie sukcesu klienta.

 

Rysunek 4 Salesforce Inc.: Platforma Salesforce Einstein.

 

Rysunek 4 Salesforce Inc.: Platforma Salesforce Einstein.

 

Finanse spółki są dobre. Sprzedaż w ostatnim roku wzrosła o 25%, a spółka jest rentowna na poziomie zarówno operacyjnym, jak i netto. Niestety zysk operacyjny rośnie dość wolno, bo zaledwie o 9% za ostatnie 12 mcy. Na dodatek od 2018 zysk operacyjny urósł w sumie o nieco ponad 10%. Tradycyjnie w przypadku takich spółek rośnie liczba akcji w obiegu (za ostatni rok mamy blisko +5% akcji), a od 2018 roku liczba akcji wzrosła o blisko 30%. Dużym plusem jest stabilny wzrost gotówki z działalności operacyjnej – ta w ostatnich 12 miesiącach rośnie w podobnym tempie, jak sprzedaż, bo o blisko 25%. Pozycja gotówkowa jest dobra – łącznie gotówka i krótkoterminowe inwestycje to ponad 10 mld dolarów. Zadłużenie razem to z kolei ponad 21 mld. Dolarów. Wycena wskaźnikiem P/S jest przyzwoita i wynosi ok 5 punktów, natomiast wycena mnożnikiem P/E jest umiarkowanie wysoka na poziomie 26 punktów.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, z pewnością w cenie spółki jest doskonały performance w najbliższych 3-4 latach. Jeżeli spółka dowiezie prognozy, akcjonariusze będą zadowoleni, niestety większe potknięcia mogą zakończyć się przykrymi przecenami.

 

Rysunek 5 Salesforce Inc.: wybrane dane rachunku zysków i strat

Rysunek 5 Salesforce Inc.: wybrane dane rachunku zysków i strat

 

Rysunek 6 Salesforce Inc.: wybrane dane rachunku przepływów pieniężnych

Rysunek 6 Salesforce Inc.: wybrane dane rachunku przepływów pieniężnych

 

Rysunek 7 Salesforce Inc.: wybrane dane bilansowe

Rysunek 7 Salesforce Inc.: wybrane dane bilansowe

 

C3.AI

 

Ostatnia ze spółek, które będę chciał omówić, to C3.AI. C3 to firma, która stara się zastosować sztuczną inteligencję w szerokiej gamie problemów biznesowych. Spółka oferuje rozwiązania, które pomagają w wykrywaniu oszustw, monitorowaniu stanu sieci czujników, optymalizacji sieci dostaw, zarządzaniu energią, przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i budowaniu zaangażowania klientów, a to tylko część jej oferty. Spółka jest notowana pod wdzięcznym tickerem AI i ostatnie 4 miesiące są dla kursu jej akcji bardzo łaskawe. Jeżeli chodzi o finanse, to jest raczej OK – mamy rosnące przychody (+40% w ostatnim roku), niskie rozwodnienie akcji własnych (co akurat jest niezwykłe, jak na podmioty tego typu) – w ciągu ostatnich 4 lat, spółka wyemitowała ok 9% nowych akcji, z czego w ostatnim roku zaledwie 1%.

 

Negatywnym czynnikiem jest sporo szybszy wzrost kosztów operacyjnych niż przychodów (+84% za ostatnie 12 miesięcy), co przekłada się na stratę operacyjną w wysokości blisko 200 mln USD. Przepływy są klasyczne – ujemne z działalności operacyjnej i dodatnie z finansowej. Nieco niepokoi fakt, że ujemne przepływy z działalności operacyjnej wzrosły od 2019 roku o 250%. Atutem spółki jest solidna dodatnia i rosnąca pozycja gotówkowa, która w ostatnim roku wzrosła do blisko 1.4 mld USD. Pozwoli to C3 bezproblemowo kontynuować działalność w kolejnych latach, nawet gdyby banki były niechętne do udzielania finansowania. Bieżąca wycena wskaźnikiem Price to Sales wynosi ok 9 punktów i chociaż to w miarę wysoka wartość, to nie jest najgorzej. Osoby zainteresowane ekspozycją na sektor, powinny przyjrzeć się spółce bliżej.

 

Rysunek 8 C3Ai Inc.: wybrane dane rachunku zysków i strat

Rysunek 8 C3Ai Inc.: wybrane dane rachunku zysków i strat

 

Rysunek 9 C3Ai Inc.: wybrane dane rachunku przepływów pieniężnych

 

Rysunek 10 C3Ai Inc.: wybrane dane bilansowe

ETF-y na sztuczną inteligencję

W ostatniej części tego artykułu chciałbym przyjrzeć się bliżej ETFom, które oferują inwestorowi ekspozycję na sztuczną inteligencję. Wybrałem cztery fundusze i odpowiednio są to:

 

Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ)
ROBO Global Robotics and Automation Index ETF (ROBO)
iShares Robotics and Artificial Intelligence ETF (IRBO)
First Trust Nasdaq Artificial Intelligence ETF (ROBT)

 

Największy BOTZ, posiada ok 1,7 mld USD w aktywach, najmniejszy ROBT zaledwie 233 mln USD (ROBO posiada kapitalizację 1,34 mld USD, a IRBO 303 mln USD). Koszty zarządzania wahają się od 0,47% rocznie do 0,95%. Przyjrzyjmy się zatem stopie zwrotu, jaką można było osiągnąć od początku 2020 roku. Ta akurat nie zachwyca i tak poszczególne fundusze zarobiły średniorocznie:

 

  • BOTZ 2,99%
  • ROBO 6,06%
  • IROB 5,51%
  • ROBT 6,71%

 

Są to wyniki gorsze od szerokiego rynku. Przyjrzyjmy się jeszcze jakie akcje znajdziemy w portfelu poszczególnych ETFów.

BOTZ

I tak, najbardziej skoncentrowany jest BOTZ – 10 największych spółek to ok 64% portfela, a poszczególne pozycje przekraczają 10%.

 

Fundusz inwestuje głównie w spółki o dużej kapitalizacji, które stanowią 62% jego aktywów. Ponad połowa portfela zainwestowana jest w akcje spółek spoza USA (głównie Japonii). Wysoka koncentracja raczej zaszkodziła temu funduszowi, ponieważ osiągnął on najgorsze rezultaty spośród omawianych ETFów.

 

 

Tabela 1 BOTZ 10 największych pozycji w portfelu. Źródło: yahoofinance.com

Spółka

Symbol

% aktywów

Intuitive Surgical Inc

ISRG

10,01%

NVIDIA Corp

NVDA

9,05%

ABB Ltd

ABBN

8,21%

Keyence Corp

6861

7,91%

Fanuc Corp

6954

7,41%

OMRON Corp

6645

4,63%

Dynatrace Inc Ordinary Shares

DT

4,30%

YASKAWA Electric Corp

6506

4,30%

SMC Corp

6273

4,16%

Cognex Corp

CGNX

3,96%

 

Rysunek 3 BOTZ podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Rysunek 4 BOTZ podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 4 BOTZ podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

ROBO

ROBO to ETF, który koncentruje się głównie na spółkach spoza USA (58% portfela) oraz na spółkach o średniej wielkości, które stanowią 42% jego aktywów. 10 największych pozycji w portfelu „waży” ok 17,5%.

 

Tabela 2 ROBO 10 największych pozycji w portfelu. Źródło: yahoofinance.com

Spółka

Symbol

% aktywów

Intuitive Surgical Inc

ISRG

2,30%

Kardex Holding AG Registered Shares

KARN

1,98%

Azenta Inc

AZTA

1,70%

ServiceNow Inc

NOW

1,69%

Keyence Corp

6861

1,68%

iRhythm Technologies Inc

IRTC

1,66%

Cognex Corp

CGNX

1,64%

Fuji Corp

6134

1,64%

Novanta Inc

NOVT

1,63%

Fanuc Corp

6954

1,62%

 

 

Rysunek 5 ROBO podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 5 ROBO podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Rysunek 6 ROBO podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 6 ROBO podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

IRBO

IRBO przeważa nieco spółki amerykańskie (51% portfela) a podział pomiędzy małe, średnie i duże jest względnie wyrównany. 10 największych podmiotów odpowiada za 13,74% portfela funduszu.

 

Tabela 3 IRBO 10 największych pozycji w portfelu. Źródło: yahoofinance.com

Spółka

Symbol

% aktywów

Meta Platforms Inc Class A

META

1,61%

Meitu Inc Registered Shs Unitary 144A/Reg S

01357

1,58%

iQIYI Inc ADR

IQ

1,49%

Kingsoft Cloud Holdings Ltd ADR

KC

1,40%

Spotify Technology SA

SPOT

1,35%

NVIDIA Corp

NVDA

1,34%

MicroStrategy Inc Class A

MSTR

1,29%

Sumo Logic Inc Ordinary Shares

SUMO

1,25%

ZTE Corp Class H

00763

1,23%

Nemetschek SE

NEM

1,20%

 

 

Rysunek 7 IRBO podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 7 IRBO podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Rysunek 8 IRBO podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 8 IRBO podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

ROBT

Ostatni z funduszy posiada największy udział spółek z USA (52% aktywów) i przeważa nieco spółki średniej wielkości, które stanowią ok 38% portfela. Fundusz jest nieco bardziej skoncentrowany niż dwa poprzednie i udział 10 największych pozycji w portfelu to 21,19%

 

Tabela 4 ROBT 10 największych pozycji w portfelu. Źródło: yahoofinance.com

Spółka

Symbol

% aktywów

AeroVironment Inc

AVAV

2,28%

QinetiQ Group PLC

QQ.

2,22%

Halma PLC

HLMA

2,15%

Elbit Systems Ltd

ESLT

2,12%

Pros Holdings Inc

PRO

2,11%

Cadence Design Systems Inc

CDNS

2,11%

Topcon Corp

7732

2,10%

ServiceNow Inc

NOW

2,06%

Dassault Systemes SE

DSY

2,03%

Ansys Inc

ANSS

2,01%

 

Rysunek 9 ROBT podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 9 ROBT podział aktywów pod względem geograficznym. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Rysunek 10 ROBT podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 10 ROBT podział aktywów pod względem kapitalizacji. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Podsumowując, nie jestem wielkim zwolennikiem inwestowania obecnie w podmioty zajmujące się sztuczną inteligencją.

 

Myślę, że doskonałym przykładem tego, jak zachowuje się obecnie sektor jest kurs akcji C3.AI. Jak widać – od debiutu spółka przeceniła się o ponad 85% i to nawet pomimo tego, że od początku roku jej akcje poszły do góry o 82%.

 

Rysunek 11 C3.AI Inc.: zmiana kursu akcji od debiutu spółki w końcówce 2020 roku. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 11 C3.AI Inc.: zmiana kursu akcji od debiutu spółki w końcówce 2020 roku. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Spółki w tym sektorze mają problem z wycenami, co przekłada się na gorsze zwrotu niż te, które generuje szeroki indeks SP 500.

 
Rysunek 12 Podsumowanie stóp zwrotu ETFów inwestujących w AI oraz indeksu SP 500. Źródło: portfoliovisualizer.com

Rysunek 12 Podsumowanie stóp zwrotu ETFów inwestujących w AI oraz indeksu SP 500. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

 

Rysunek 13 Podsumowanie stóp zwrotu ETFów inwestujących w AI oraz indeksu SP 500. Źródło: portfoliovisualizer.comRysunek 13 Podsumowanie stóp zwrotu ETFów inwestujących w AI oraz indeksu SP 500. Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Można ewentualnie rozważyć dobór pojedynczych spółek – dość dobrze radził sobie ostatnio Palantir. Tym niemniej uważam, że sektor jest mocno przegrzany (głównie za sprawą „hajpu” na ChatGPT), większość spółek jest nierentownych i na dodatek ma problem ze skalowaniem biznesu (straty operacyjne rosną wprost proporcjonalnie do sprzedaży). Co powoduje, że niektóre z podmiotów mogą zacząć się borykać z problemami finansowymi. Osobiście, przynajmniej na razie, odradzałbym ten sektor.

 

🟢 Zobacz też pierwszą część artykułu: Rewolucja sztucznej inteligencji. AI coraz lepsza, ale to nie powód do obaw

 

Zastrzeżenie

Treść powyższego materiału analitycznego jest wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowi „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1 pkt 35) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U.UE.L.2014.173.1 z dnia 2014.06.12) ani „informacji rekomendującej” w rozumieniu ww. przepisów, jak również nie stanowi jakiejkolwiek oferty instrumentów finansowych. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości.

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie