Chat with us, powered by LiveChat

XTB umożliwi inwestowanie w akcje ułamkowe

© Kenishirotie - stock.adobe.com

XTB rozszerzy ofertę o możliwość inwestowania w „kawałki” instrumentów finansowych. Akcje i ETF-y ułamkowe mają trafić na platformę xStation na początku czerwca 2023 r.

 

Dziś w nocy klienci XTB znaleźli na swoich skrzynkach paczkę dokumentów informujących o szeregu zmian w obowiązujących ich regulaminach. Najważniejsze zmiany dotyczyły z planowanego wprowadzenia do oferty nowego produktu – akcji ułamkowych.

 

– Uruchomienie możliwości zawierania transakcji na Akcjach Ułamkowych w Platformie xStation planowane jest na początek czerwca 2023 r.  – informuje XTB w korespondencji do klientów.

 

Spółka nie informowała wcześniej o tej innowacji. Jak ustaliliśmy w biurze prasowym, oficjalna komunikacja planowana jest dopiero na kwiecień, gdy formalnie wejdą w życie zapowiadane dziś zmiany regulaminów. Akcje ułamkowe wchodzić mają w dwóch etapach – na początek obejmą instrumenty zagraniczne, w dalszym horyzoncie instrumenty polskie.

 

Jak wynika z dokumentów zawierających kluczowe informacje (KID), XTB wprowadzi do oferty możliwość kupowania nie tylko części akcji, ale także funduszy ETF. Jak wyjaśnia broker, taki krok umożliwi wyeliminowanie bariery w postaci wysokiej ceny jednostkowej danego instrumentu.

 

Przykładowo, jedna akcja LPP (nominalnie najdroższa na GPW) kosztuje 9385 zł. Skonstruowanie sensownego portfela, w którym odzieżowa spółka nie będzie miała istotnego udziału, wymaga zatem sporych pieniędzy. Tymczasem jak wynika z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, blisko 30% ankietowanych dysponowało w 2022 r. portfelem o wartości do 50 000 zł.

 

🟢 Zobacz też: Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022

 

Wśród akcji zagranicznych, które jako pierwsze mają być objęte możliwością inwestowania ułamkowego  również nie brakuje akcji wycenianych na kilkaset dolarów za sztukę. Z perspektywy polskiego inwestora dysponującego niewielkim kapitałem, stopniowe dokupowanie takich akcji w określonych proporcjach również bywa wyzwaniem. Dzięki akcjom ułamkowym proces ten ma być łatwiejszy.

Akcje ułamkowe w XTB – szczegóły

Jak będzie wyglądało kupowanie akcji/ETF-ów ułamkowych od strony prawnej? XTB będzie nabywało instrumenty na własny rachunek i formalnie będzie właścicielem instrumentu, zaś klientowi przysługiwało będzie prawo czerpania korzyści z posiadania odpowiedniej części.

 

– Akcje Ułamkowe dotyczące akcji stanowią powiernicze prawo do części akcji notowanej na rynku regulowanym. Powiernicze prawo do ułamka akcji oznacza, że posiadaczowi Akcji Ułamkowych dotyczących akcji przysługują korzyści ekonomiczne proporcjonalnie do ułamka akcji, który nabywa, ale w stosunku do osób trzecich uprawnionym do akcji (całkowitych) jest XTB. Nabycie Akcji Ułamkowej dotyczącej akcji nie jest tożsame z nabyciem prawa własności ułamka akcji – wyjaśnia XTB.

 

🟢 Zobacz też: Promocja w XTB podbiła dane KDPW o rachunkach maklerskich

 

W inwestowaniu w akcje ułamkowe nie będzie wykorzystywany mechanizm dźwigni finansowej, zaś wartość akcji ułamkowych oparta będzie na wycenie całkowitych akcji.

 

XTB zadeklarowało, że zawsze będzie w posiadaniu akcji, do ułamków których ich klientom przysługiwało będzie prawo powiernicze. Jeżeli inwestor wejdzie w posiadanie takiej liczby akcji ułamkowych danej spółki, że ich suma przekroczy 1 akcję, wówczas na rachunku zostanie zapisana „prawdziwa” akcja całkowita, a prawo powiernicze do ułamków akcji wygaśnie.

 

Akcje ułamkowe nie stanowią więc osobnego instrumentu finansowego, a jedynie są przedmiotem umowy między XTB a klientami. W związku z tym inwestor nie będzie mógł uzyskać rekompensat z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w przypadku problemów finansowych (tzn. upadłości czy restrukturyzacji) XTB. Z racji tego, że akcje ułamkowe znajdować się będą w posiadaniu XTB, inwestor będzie narażony na ryzyko kredytowe – jak informuje XTB, obowiązujące przepisy nie przewidują wyłączenia instrumentów finansowych posiadanych przez powiernika z jego masy upadłościowej.

 

Koszty inwestowania w akcje/ETF-y ułamkowe będą analogiczne do innych instrumentów. W XTB prowizja wynosi 0% dla transakcji, których sumaryczna wartość w ciągu miesiąca nie przekracza 100 000 euro. Powyżej tej kwoty prowizja wynosi 0,2% i minimum 10 euro. Opłata za przewalutowanie to 0,5%.

 

🟢 Zobacz też: Darmowa książka dla członków SII od XTB

 

Przed planowanym na początek czerwca 2023 r. uruchomieniem opcji kupowania ułamkowych części akcji i ETF-ów, XTB ma przekazać listę instrumentów, dla których możliwość ta będzie dostępna.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie