Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu PZU. Mimo inflacji, składki ubezpieczeniowe nie wzrosły

Skomentuj artykuł

Omówienie wyników za pierwsze półrocze było głównym tematem czatu inwestorskiego Grupy PZU, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU. Omówiono także kwestie związane z działalnością spółki na terenie Ukrainy oraz wpływem wzrostu stóp procentowych i inflacji na działalność spółki.

 

W drugim kwartale 2022 roku zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej był o 14 procent niższy w stosunku do rynkowego konsensusu. Inwestorzy pytali o przyczyny słabszego od oczekiwań rynku wyniku.

 

- Prawdopodobnie zaważyły tutaj dodatkowe rezerwy na indeksację w ubezpieczeniach indywidualnie kontynuowanych na życie oraz odpisy związane z aktywami w Ukrainie, które raczej nie były ujmowane w prognozach analityków. Komentarze analityków były dość optymistyczne, zwracano uwagę na solidne wyniki działalności ubezpieczeniowej, pozytywne zaskoczenia po stronie wzrostu skali i dobrej rentowności biznesu majątkowego, przyrostu składki, wysokiego wyniku portfela inwestycyjnego (po skorygowaniu o produkty inwestycyjne) - odpowiedział Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

 

W tym samym okresie składka przypisana brutto wzrosła o 3 procent w ujęciu rocznym, a mimo tego zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej był niższy o 4 procent. W tym miejscu pytano o czynniki, które w największym stopniu wpłynęły na taki rezultat.

 

- Tutaj zaważyły przede wszystkim czynniki jednorazowe. Z jednej strony były to dodatkowe rezerwy w działalności bankowej, związane z funduszem pomocowym oraz portfelem kredytów walutowych Banku Pekao, które pomniejszyły wynik w drugim kwartale o 203 mln, z drugiej, dodatkowe rezerwy w działalności ubezpieczeniowej związane z inflacją, które z kolei odjęły z wyniku skonsolidowanego 164 mln. Po skorygowaniu o te elementy, wynik byłby istotnie wyższy w porównaniu do drugiego kwartału 2021. Dodatkowo, wyniki drugiego kwartału są obciążone odpisami związanymi z wojną w Ukrainie. Mimo wszystkich tych wydarzeń wynik pozostał na podobnym poziomie w porównaniu do tego osiągniętego rok wcześniej, co świadczy o dość istotnej odporności naszego modelu biznesowego na czynniki zewnętrzne - dodał Kulik.

 

Pytano również, jak w drugim kwartale w ujęciu rocznym wypadła szkodowość ubezpieczeń PZU.

 

- Po stronie ubezpieczeń majątkowych zamykamy H1 na bardzo wysokich marżach (COR 88,8%), które rok do roku są na podobnym poziomie. To co szczególnie cieszy to możliwość realizowania marży na biznesie komunikacyjnym, gdzie COR jest na poziomie 92,2%. Minimalnie gorsze przebiegi notowaliśmy na ubezpieczeniach poza-komunikacyjnych – na tą sytuację wpłynęły głównie zjawiska masowe o charakterze pogodowym, które obniżyły rentowność tego segmentu (zwłaszcza po stronie ubezpieczeń masowych) o 2,6 p.p. W ubezpieczeniach na życie cieszą spadki szkodowości w kluczowym segmencie (ubezpieczenia grupowe i indywidualnie kontynuowane), co pozwala optymistycznie patrzeć na kontrybucję tego segmentu do wyniku skonsolidowanego w H2 2022 - mówił przedstawiciel PZU.

 

- Według opublikowanego raportu za drugi kwartał, Grupa PZU zanotowała wzrost składki przypisanej brutto w segmencie majątkowym i spadek w segmencie życiowym. Co to oznacza z punktu widzenia spółki? - pytał jeden z inwestorów.

 

Według Tomasz Kulika, można to wiązać z następującymi tendencjami: spadek sprzedaży i spadek wpłat jeżeli chodzi o ubezpieczenia z kapitałowym funduszem inwestycyjnym, spadek sprzedaży ubezpieczeń stanowiących uzupełnienie do produktów kredytowych w kanale bankowym, wzrost sprzedaży ubezpieczeń ochronnych w kanałach tradycyjnych, zmiany w strukturze produktowej na rynku.

Działalność w Ukrainie

Omawiając wyniki wspomniano o działalności grupy na terenie Ukrainy w kontekście dokonanych odpisów wartości posiadanych w tym kraju aktywów. Pytano o prawdopodobieństwo dokonania kolejnych odpisów w tym i kolejnym roku.

 

- Na tym etapie bardzo trudno jest jednoznacznie sformułować taką tezę i niestety to wszystko zależy od dalszego przebiegu tego konfliktu, którego kształtu nie potrafimy przewidzieć - mówił Tomasz Kulik dodając, że spółka na tym etapie nie rozważa wycofania się z Ukrainy.

Działalność zagraniczna

Składka przypisana brutto z działalności zagranicznej grupy wzrosła aż o 17 procent rok do roku. W tym kontekście pojawiło się pytanie o kraj, w którym spółka jest najmocniejsza.

 

- Spółka ma wiodącą pozycję w każdym z krajów bałtyckich, natomiast biorąc pod uwagę wielkości rynków referencyjnych największa sprzedaż mierzona GWP ma miejsce na rynku litewskim, na którym też notowaliśmy większe dynamiki rok do roku (ponad 23%). Na to wszystko nakładała się sytuacja w Ukrainie, gdzie z oczywistych względów notowaliśmy ujemne dynamiki. Można powiedzieć, że cały „segment bałtycki” rozwija się bardzo dobrze i realizuje atrakcyjne stopy zwrotu - skomentował przedstawiciel spółki.

Wpływ stóp procentowych

- W których segmentach działalności Grupy PZU wzrost stóp procentowych okazał się korzystny, a w których niekorzystny - pytał inwestor.

 

- Wzrost stóp to przede wszystkim wpływ na działalność inwestycyjną. W tym segmencie wzrosty stóp tworzą sprzyjające warunki do reinwestycji długoterminowego portfela obligacji oraz możliwości rozpoznawania wyższych dochodów i marży odsetkowych na instrumentach zmiennokuponowych - podano.

Działalność bankowa

Pytano także o wpływ działalności Alior Banku oraz Banku Pekao na wyniki grupy.

 

- Wyniki obydwu banków rosły w tym okresie r/r, jednak nie jest to informacja pozwalająca na przeniesienie tego wzrostu na drugie półrocze. Doskonale wiemy, że w Q3 podpisana została tzw. ustawa o wakacjach kredytowych i funduszu wsparcia kredytobiorców, koszty której to sektor bankowy rozpozna dopiero w drugiej połowie roku. W domenie publicznej pojawiły się już dość precyzyjne szacunki większości banków z których wynika, że mówimy o znaczących obciążeniach, które w istotny sposób wpłyną na wyniki w tym segmencie w H2 2022 - odpowiedział CFO Grupy.

PZU Sport i PZU Zdrowie

W segmencie "zdrowie", PZU zanotowało wzrost na poziomie 15,6 procent. - Czy tego typu świadczone przez spółkę usługi miały wpływ na zmianę składki przypisanej brutto w segmencie "życiowym" - pytał inwestor.

 

- Tak, składka przypisana po stronie życiowej rosła w H1 2022 o ponad 30 mln zł rok do roku - podano podczas czatu.

 

Dodano, że oferta ubezpieczeń grupowych łączona jest z ofertą z segmentu "Zdrowie".

 

- Ubezpieczenia zdrowotne w formie dodatków ma już ponad 2,5 mln klientów co jest bardzo szybkim wzrostem z punktu widzenia wysycenia tego portfela, ale równocześnie cały czas pozostaje jeszcze do zagospodarowania duże pole ubezpieczeniowe - dodano.

 

W kwestii rozwoju PZU Sport, CFO Grupy PZU mówił: PZU Sport to jedynie dodatek do naszej oferty ubezpieczeniowej w ramach tzw. ekosystemu benefitów pracowniczych. Celem tego rozwiązania jest jak najbardziej kompleksowa oferta dla naszych klientów korporacyjnych, dzięki której liczba podmiotów z którymi pracują może być istotnie ograniczona co wpływa na koszty obsługi programów kafeteryjnych.

Inflacja i ceny ubezpieczeń

Inwestorzy pytali również o przewidywane zmiany cen życiowych i majątkowych, w szczególności z uwagi na wysoką inflację.

 

- Pomimo rosnących kosztów i dwucyfrowych odczytów inflacyjnych składki ubezpieczeniowe spadały lub utrzymywały się w trendzie bocznym, co może świadczyć nadal o koncentracji rynku na poszukiwaniu nowej sprzedaży i udziałów rynkowych, bardziej niż poprawie rentowności - stwierdził Tomasz Kulik.

Dywidenda

Odpowiadając na pytanie dotyczące dywidendy, CFO Grupy PZU podał , że 20 października 2022 roku zostanie wypłacone 1,94 zł na akcję, z zysku za rok 2021.

 

Z kolei na temat przyszłej dywidendy mówiono: Biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe, w tym zachowanie innych klas aktywów i bardzo dużą zmienność na rynkach finansowych mam nadzieję, że będzie to bardzo atrakcyjna dywidenda. Na tym etapie jednak zbyt wcześnie aby mówić o jakichkolwiek konkretnych propozycjach czy też poziomach odniesienia.

Moje Akcje PZU

Podczas czatu rozmawiano również o programie Moje Akcje PZU.

 

- Naszym celem jest to aby program Moje Akcje PZU objął wszystkie Biura Maklerskie w Polsce. Dlatego do współpracy zapraszamy wszystkie biura, które taką funkcjonalność chciałyby zaoferować swoim klientom. Obecnie współpracujemy z Biurem Maklerskim Banku Pekao oraz Alior Banku, ten drugi dołączył do nas w sierpniu. Dom maklerski BOŚ jest jedną z najbardziej aktywnych instytucji na płaszczyźnie obsługi inwestorów indywidualnych – myślę, że będzie jednym z kolejnych biur, z którymi rozpoczniemy współpracę - podsumował Tomasz Kulik.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie