Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (17.07.2022) – Impuls korekcyjny na USD/PLN

Skomentuj artykuł
© mkos83 - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, ropa WTI oraz Bitcoin.

DAX

Ubiegły tydzień zakończył się z delikatnym, pozytywnym akcentem dla indeksu DAX. Warto zwrócić uwagę, że notowania znajdują się obecnie w tendencji spadkowej, po wybiciu z konsolidacji w formie trójkąta rozszerzającego, łamiąc wsparcie okolic 14823 pkt. Następnie po odbiciu od okolic 12436 pkt. utworzył się na notowaniach podwójny szczyt w rejonie re-testowanego, wspominanego wyżej wybicia. Po nim rozpoczął się dynamiczny, krótkoterminowy trend spadkowy, który uspokoił się dopiero w okolicach dołka, na poziomie 12436 pkt. Obecnie tworzy się nieco pozytywniejszy układ, bowiem w okolicach tego wsparcia utworzyła się formacja przenikania na ostatnich dwóch świecach. Jeśli byki podjęłyby rękawicę, to pierwszy istotny opór znajduje się w okolicach 12890 pkt. Już pewnie w dniu dzisiejszym dowiemy się, czy bykom udało się stawić do walki. Kolejnego oporu należy się spodziewać wówczas w okolicach 13313 pkt. Nieco wyżej znajduje się średnia MA50, działająca w tej konfiguracji jako opór. Negatywnym scenariuszem byłoby natomiast przebicie wsparcia okolic 12436 pkt. dołem, co by zanegowało układ możliwego trendu bocznego na notowaniach DAX i byłoby potwierdzeniem kontynuacji bessy. Kolejne najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 12241 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Kurs WIG20 znajdujący się w trendzie spadkowym w ubiegłym tygodniu poprawił ostatni dołek, wybijając wsparcie okolic 1655 pkt. Notowania zdają się formować klin zniżkujący. Jeśli ta formacja potwierdziłaby się, to w przyszłości powinniśmy doczekać się wybicia górą. Niestety na tą chwilę indeks znajduje się między istotnymi technicznie poziomami, więc ciężko jest przewidzieć zachowanie w ciągu najbliższego tygodnia. Możliwym scenariuszem ciągle pozostaje próba zepchnięcia notowań do najbliższego wsparcia, przez podaż. Jest to poziom 1554 pkt. Test tego poziomu może być bardzo atrakcyjny z perspektywy graczy grających na spadki. Przebicie byłoby jednak negatywne i mogłoby potwierdzić dalszą słabość na notowaniach WIG20. Oscylatory wskazują odczyty neutralne, zaś świeca z piątku, niezdecydowanie. W przypadku wybicia klina należałoby oczekiwać pierwszego oporu w okolicach 1655 pkt., a wybicie górą tej strefy dałoby szansę do spoglądania w kierunku 1742 pkt. W tych okolicach obecnie znajduje się średnia MA50 działająca jako opór.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie