Chat with us, powered by LiveChat

Techniczny przegląd branżowy – gorszy sentyment do spółek chemicznych. Co dalej?

Skomentuj artykuł
Źródło: ciechgroup.com

W ramach cotygodniowego przeglądu branżowego, tym razem Analityk techniczny – Tomasz Skolimowski, wziął na warsztat wykresy spółek z branży chemicznej, w tym: Grupa Azoty, Ciech, Puławy i PCC Rokita.

Grupa Azoty

Spółka ta od kwietnia 2016 r. znajdowała się w trendzie spadkowym, który powstał po przebiciu wcześniejszego 7-letniego trendu wzrostowego. Jednak pod koniec ub. r. mieliśmy do czynienia z pierwszymi próbami wybicia górą z kanału spadkowego widocznego na wykresie tygodniowym. Ostatecznie sztuka ta udała się w połowie marca br., kiedy to na podwyższonym wolumenie doszło do przełamania górnej krawędzi czerwonego kanału, a także wyjścia ponad średnią SMA200. Taki układ stanowił mocny sygnał wzrostowy, który w kolejnych tygodniach został wykorzystany przez byki. Wzrosty wyhamowały dopiero w rejonie 55 zł na zniesieniu 61.8% Fibonacciego, wyznaczonym dla fali spadkowej rozpoczętej we wrześniu 2017 r. Na wykresie dziennym można zauważyć, że od końca maja br. rozpoczęła się korekta w trendzie wzrostowym. Spadki dotarły aktualnie do istotnego poziomu 39 zł, który poprzednio przez prawie rok stanowił opór. W rejonie tym przebiega także zniesienie 61.8% Fibonacciego oraz nieco poniżej średnia SMA200, co dodatkowo wzmacnia znaczenie tej strefy obronnej. Można mieć nadzieję, że pojawi się jakaś reakcja ze strony popytu, pozwalająca na odbicie i ruch powrotny do najbliższego oporu przy 46 zł. Kolejny poziom oporu można wyznaczyć przy 55 zł. Natomiast jeśli niedźwiedziom uda się przebić poniżej 39 zł, to kolejne poziomy wsparcia są na 28.50 zł i 20 zł.

 

Grupa Azoty – analiza wykresu, interwał dzienny

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Grupa Azoty  – analiza wykresu, interwał tygodniowy

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Tomasz Skolimowski, analityk techniczny Tomasz Skolimowski, analityk techniczny

Absolwent WAT w Warszawie. Zawodowo związany z branżą IT, gdzie pracował jako PM. Od ponad 10 lat pasjonat rynków kapitałowych oraz inwestor giełdowy. Zwolennik analizy technicznej z uwzględnieniem wyznaczania stref popytu oraz podaży. W swoich analizach często stosuje także formacje harmoniczne i strefy Fibonacciego. Aktywnie inwestuje na GPW zarówno krótko- jak i długoterminowo. Poza inwestycjami interesuje się sportem oraz nowymi technologiami.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie