Chat with us, powered by LiveChat

Kredyt hipoteczny w Polsce zamiera. Rynek cofnął się do 2007 r.

Skomentuj artykuł
FotoKieltyka.pl - stock.adobe.com

Lato 2022 r. to w Polsce czas kredytowej zimy. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy była w czerwcu o blisko 60% niższa niż rok wcześniej. Podobny spadek zanotowała wartość kredytów, o które wnioskowali Polacy.

 

Kolejny raport Biura Informacji Kredytowej pokazał, że segment kredytów mieszkaniowych przeżywa potężne turbulencje. Silny wzrost stóp procentowych połączony z wciąż wysoką inflacją, zaostrzeniem polityki kredytowej banków (na skutek rekomendacji S KNF) i brakiem istotnych obniżek cen nieruchomości sprawiły, że o kredyt hipoteczny zawnioskowało o wiele mniej osób nie tylko rok wcześniej (gdy gospodarcza rzeczywistość wyglądała o wiele inaczej), ale i miesiąc wcześniej.

 

– W czerwcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 59,7%. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1% – czytamy w komunikacie prasowym BIK. Oznacza to, że liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny była najniższa przynajmniej od stycznia 2007 r. (dla wcześniejszego okresu brak danych). Równocześnie wartość zapytań spadła o 59,9% w ujęciu rocznym.

 

Jak dodano, średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu 2022 r. wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5% w relacji do wartości z czerwca 2021 r. i niższa o 0,9% niż w maju 2022 r. 

 

Źródło: BIK

 

W efekcie Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) spadła do najniższego poziomu w historii badania, prowadzonego od stycznia 2008 r.

 

– Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r. Negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu. Lecz od marca spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy finansują tańsze (mniejsze) nieruchomości – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

 

🟢 Zobacz też: Inflacja w Polsce przekroczyła 15%. Szczyt coraz bliżej

 

– Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu jeszcze spadną, co spowoduje kolejny negatywny rekord w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty Mieszkaniowe – dodaje Rogowski.

Inwestowanie w nieruchomości mieszkaniowe okiem analityka i praktyka

Polski rynek nieruchomości budził potężne emocje w czasie ostatniej hossy, nie mniej często dyskutuje się o jego kondycji w czasie obecnych niesprzyjających warunków. W związku z tym, w ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy webinar poświęcony inwestycjom w nieruchomości.

 

Prezentacje poprowadzili: analityk i bloger Radosław Chodkowski (Humanista na giełdzie) oraz przedstawiciele ogólnopolskiego dewelopera mieszkaniowego GK Murapol.

 

 

Wielu informacji na temat kondycji rynku nieruchomości dostarcza najnowszy raport Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego. Opublikowany pod koniec czerwca dokument opisuje stan w pierwszym kwartale 2022 r. i dostępny jest na stronach NBP. W tym samym miejscu dostępna jest także baza cen nieruchomości za lata 2006-2022.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie