Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Votum. „Wyniki w kolejnych kwartałach powinny być jeszcze lepsze”

Skomentuj artykuł

Za nami czat inwestorski ze spółką Votum. Spotkanie z inwestorami zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych odbyło się pod hasłem: „Podsumowanie wyników Grupy Kapitałowej Votum po IQ2022 r. oraz najważniejsze informacje o poszczególnych segmentach działalności operacyjnej. Na pytania inwestorów odpowiadał Bartłomiej Krupa, prezes zarządu spółki.

 

Nawiązując do wyników Votum, inwestorzy pytali o najważniejsze wydarzenia istotne z punktu widzenia spółki i mające miejsce w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

- Z punktu widzenia wpływu na wynik najważniejsze było zrealizowanie założeń dotyczących dynamiki przyrostu rozstrzygnięć w sprawach bankowych. Kolejny kwartał potwierdza te założenia i spodziewamy się wzrostu o kolejne 50%. W kolejnych kwartałach zakładamy utrzymanie tego wysokiego poziomu i mniejszą dynamikę wzrostu, co jednak i tak powinno dać nam w tym roku 7 tysięcy wyroków w sprawach frankowych - mówił Bartłomiej Krupa podczas czatu inwestorskiego. 

 

Pytano również o kwestie związane z księgowaniem przychodów.

 

- Zgodnie z MSSF15 przychody z tytułu success fee oraz KZP księgujemy po uzyskaniu wyroku I instancji w proporcji, jaka wynika z uprawomocnienia się tych wyroków a w sprawozdaniu rocznym 2021 badanym przez audytora było to 98%. Dopiero jednak wyrok prawomocny jest wymagalny i skutkuje przepływem pieniężnym. W praktyce w I kwartale 2022 środki trafiały do nas po 32 dniach. Co ciekawe zdarzają się pierwsze sprawy, w których banki odstępują od składania apelacji - dodał Krupa.

 

Wiele pytań inwestorów dotyczyło również przyszłych rezultatów działalności spółki.

 

- Spółka w pierwszym kwartale zarobiła ponad 16 mln netto, a wyniki w kolejnych kwartałach powinny być jeszcze lepsze - mówił przedstawiciel spółki.

 

Na temat potencjalnego wyniku za cały rok mówił Krupa: Wszystkie opublikowane dotychczas rekomendacje wskazują na wyniki nie przekraczające 60 milionów złotych, co już po pierwszym kwartale wskazuje na niedoszacowanie. Dynamika przyrostu wygranych spraw frankowych, o której wiedza jest dostępna z naszych publikowanych w formie ESPI informacji wyraźnie wskazuje, że pierwszy kwartał, choć rekordowy, powinien być najgorszym w 2022 roku.

Kredyty frankowe 

- Czy widzą Państwo jakieś ryzyka w sprawach związanych z kredytami frankowymi, które mogą odwrócić pozytywny trend dla spółki? - pytał jeden z inwestorów.

 

- Ryzyko regulacji ustawowej oceniam jako niewielkie, a przykład węgierski pokazuje, że nawet pomimo regulacji prawodawstwo unijne umożliwia dochodzenie roszczeń. Ryzyko związane z ugodami zostało znacząco zniwelowane na skutek rosnących stóp procentowych. Ryzyko narastającej konkurencji było testowane pojawieniem się na rynku gracza finansowego kapitałem amerykańskim. Ryzyko niekorzystnych trendów orzeczniczych nie znajduje odzwierciedlenia w analizie najnowszych rozstrzygnięć i nie zmieniają tego jednostkowe, nagłaśniane w mediach, oddalone roszczenia w pozwach zbiorowych. Nie oznacza to oczywiście, że nie istnieją ryzyka, nie mniej jednak dotychczasowy rozwój sytuacji potwierdza trafność naszej strategii - ocenił Krupa.

 

Z kolei na temat wpływu stóp procentowych na działalność Votum prezes uzupełnił:  Wzrost stóp procentowych bezpośrednio przekłada się na wysokość odsetek ustawowych z tytułu zwłoki, które zasądzane są na rzecz naszych Klientów, a które obecnie wynoszą 10,75 punktów procentowych. Tym samym przy przeciętnym kredycie i obecnej dynamice procesów same odsetki ustawowe, które uzyskuje nasz klient po korzystnym wyroku, pokrywają nasze wynagrodzenie. To swego rodzaju perpetuum mobile. Wzrost stóp procentowych zniwelował również do marginalnego poziomu ryzyko skłonności naszych potencjalnych klientów w kierunku ugód oferowanych przez banki. Rosnące stopy procentowe na pewno będą motywować do przyjrzenia się naszej ofercie przez „złotówkowiczów”, ale pojawiają się pierwsze sygnały o możliwości podniesienia stóp procentowych w Szwajcarii co będzie skutkowało kumulacją dwóch czynników – rekordowo drogiego franka szwajcarskiego oraz wskaźnika SARON. W tej sytuacji część kredytobiorców frankowych, która do tej pory uznawała swoją sytuację za niepożądaną, ale znośną może zmotywować się do pozwania banku.

Kredyty w złotych

W temacie kredytów w złotych, prezes Votum odpowiadając na kolejne pytanie informował, że spółka podpisała już pierwsze umowy z kredytobiorcami złotówkowymi.

 

- Mamy już pierwsze zlecenia od Klientów, którzy zawarli umowy z klauzulą zmiennego oprocentowania oraz kredytu "Alicja" - podano.

 

Pytano również o potencjał rynku dla najnowszego projektu kredytów złotówkowych, w tym o jego rentowność.

 

- Zajmujemy się kredytami z klauzulą zmiennego oprocentowania zawartymi w latach 2004-2008 oraz umowami kredytów z odroczoną spłatą części należności (tzw. Alicja). Według naszych szacunków kredytów tych łącznie jest niemalże tyle co kredytów frankowych i nie ma oczywiście znaczenia, czy są one spłacone lub aneksowane. W odróżnieniu od kredytów frankowych w tej gałęzi rozpoczynamy działalność z opłatą wstępną, którą w segmencie frankowym wprowadziliśmy po prawie dwóch latach. Dzięki elastycznym transferom osobowym oraz gotowej infrastrukturze i zdobytym doświadczeniom ruszamy z niskim poziomem kosztów i projekt powinien być rentowny od pierwszych miesięcy jego prowadzenia - poinformował prezes Votum.

 

- W całym segmencie bankowym pracuje przeszło 350 prawników i specjalistów. Trzon nowego zespołu stanowią najlepsi eksperci transferowani z bogatymi doświadczeniami w sprawach kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF. Zespół będzie powiększał się proporcjonalnie do przyrostu nowych spraw. Obecnie pilnujemy kosztów, nie mniej jednak mamy gotową infrastrukturę informatyczną, która pozwala nam na dynamiczne skalowanie przy zachowaniu rozsądnego poziomu kosztów. Jest to więc start znacznie łatwiejszy niż w przypadku „franków”, gdyż mamy przetarte nie tylko szlaki kadrowo – organizacyjne, ale również orzecznicze - dodał Krupa.

Liczba i czas prowadzonych spraw

Według raportu za pierwszy kwartał 2022 roku, liczba zawartych umów z Votum dotyczących segmentu dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych wniosła 2527. W tym kontekście inwestorzy pytali o szacunki spółki w kwestii liczby prowadzonych spraw.

 

- Nasze aspiracje są wyraźnie wyższe niż kontynuacja trendu około 8000 spraw rocznie, który utrzymuje się od trzech lat. Spośród 700 tysięcy kredytobiorców frankowych, zaledwie 120 tysięcy wytoczyło już powództwa, a więc rynek stoi przed nami otworem, a niekwestionowana pozycja lidera sprzyja jego penetracji. Oczywiście najbardziej aktywni kredytobiorcy zlecili już swoje sprawy, nie mniej jednak wielu oczekiwało na ten poziom prawdopodobieństwa wygranej, który mamy obecnie, czyli prawie 100%. W mojej ocenie kluczowe dla zwiększenia wolumenu obsługiwanych spraw jest pozyskiwanie rekomendacji od rzeszy klientów, która dzięki nam już wygrała w sądach, a przypomnę, że w pierwszej instancji wygraliśmy już ponad 3300 spraw. Równolegle rozwijamy segment pomocy kredytobiorcom, których umowy w PLN zawierały klauzulę zmiennego oprocentowania lub inne, nie mniej toksyczne konstrukcje. To kolejny rynek, który daje nam perspektywy rozwoju na najbliższe lata - mówił.

 

Podczas czatu pytano też o średni czas trwania prowadzonej przez Votum sprawy.

 

- Obserwujemy stałe przyspieszenie w rozpatrywaniu spraw frankowych w sądach, zwłaszcza w drugiej instancji. W całym 2021 roku statystyka orzeczeń prawomocnych uzyskanych w ciągu 12 miesięcy od złożenia apelacji wyniosła 66%. Natomiast w pierwszym kwartale 2022 procent takich wyroków wzrósł do 74% - wyjaśnił Krupa.

 

Pojawiło się również pytanie o liczbę prowadzonych przez Votum spraw jednocześnie.

 

- W segmencie bankowym prowadzimy aktualnie ponad 29 tysięcy spraw kredytobiorców frankowych, z czego ponad 23 tysiące jest na etapie sądowym. W segmencie szkód osobowych prowadzimy około 6 tysięcy spraw a w segmencie szkód w pojazdach dochodzimy roszczeń z kosztorysów, których wartość sięga 25 milionów złotych. W tym ostatnim segmencie dokonaliśmy transformacji z usługi B2C na obsługę warsztatów i w ostatnich miesiącach zgłaszamy do ubezpieczycieli roszczenia z około 1000 niedoszacowanych faktur za naprawy - poinformował przedstawiciel zarządu.

Odsetek wygranych spraw

- Jaki jest odsetek wygranych spraw przez Votum w sporach klientów z bankami? - pytał inwestor.

 

- W pierwszym kwartale 2022 roku osiągnęliśmy upragniony poziom 100% prawomocnych wygranych. W wyrokach pierwszej instancji w tym okresie było to 96% wygranych i oczywiście w każdej sprawie, w której nasz klient nie osiągnął zamierzonego efektu złożyliśmy w jego imieniu apelację. Warto podkreślić, że formalnej wygranej zastępującej nieuczciwe postanowienia w umowie średnim kursem NBP, my nie uznajemy za sukces i również składamy w takich sprawach apelacje. Dominującym rodzajem rozstrzygnięć jest stwierdzenie nieważności umowy kredytowej - podsumował prezes. 

Dywidenda

Inwestorzy pytali również o możliwości firmy dotyczące wypłaty dywidendy.

 

- Od 10 lat konsekwentnie realizujemy politykę dywidendy i wpłaty części zysku na kapitał rezerwowy dotyczyły sytuacji nadzwyczajnych, w okresie gruntownych zmian w Grupie Kapitałowej czy ryzyk płynnościowych związanych z okresem pandemii. Obecnie wracamy do polityki wypłaty dywidendy, nie tylko w zakresie rozliczenia bieżącego zysku, ale ponadto – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – rozliczenia blisko 17 milionów PLN w formie dywidendy wpłaconych wcześniej na kapitał rezerwowy. Dynamika wzrostu naszych wyników daje naszym akcjonariuszom interesujące perspektywy dywidendowe i mamy zamiar realizować te założenia bez uszczerbku dla inwestycji, w tym w szczególności w rozwój nowego segmentu pomocy kredytobiorcom złotówkowym - odpowiedział Bartłomiej Krupa. 

 

- Czy w kolejnych latach poziom dywidendy na akcję będzie rósł? - padło pytanie podczas czatu inwestorskiego.

 

- Projekcje dotyczące dywidendy są pochodną projekcji dotyczących zysku a przy obecnej tendencji i danych, które publikujemy można łatwo wydedukować jedyną możliwą odpowiedź na to pytanie - dodał Krupa.

 

Z kolei w kwestii częstotliwości wypłat prezes Votum mówił: W naszej historii zdarzały się już zaliczkowe wypłaty dywidendy oraz wypłata dywidendy w transzach, a spodziewane wyniki w kolejnych okresach mogą uzasadniać tego typu działania.

OZE

Pytano również o etap, na którym znajduje się obecnie współpraca dotycząca OZE, pomiędzy Columbus Energy i Columbus Elite oraz Votum i Votum Energy. 

 

- Votum Energy prowadzi już wyłącznie dystrybucję oferty Columbus Energy. Można zatem śmiało powiedzieć, że wraz z wykonaniem ostatnich montaży z oferty własnej zamknęliśmy pewien etap działalności w segmencie PV i Votum Energy działa w obszarze swoich głównych kompetencji – sprzedaży, nie ponosząc jednocześnie bezpośrednio ryzyk specyficznych dla tego rynku. Jestem przekonany, że konsolidacja była dobrym krokiem, a obecne zawirowania na rynku zdają się to tylko potwierdzać - odpowiedziano.

Działalność zagraniczna

Na temat wpływu wojny w Ukrainie na działalność spółki prezes mówił: Niewątpliwie sytuacja na Ukrainie istotnie wpłynęła na zachowania konsumentów. Odczuliśmy to zwłaszcza w lutym na przykładzie mniejszej liczby zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych, czy połączeń na infolinii. Jednak z biegiem czasu ta sytuacja się ustabilizowała. A obecnie odczuwamy nawet zwiększone zainteresowanie świadczoną przez nas pomocą dla frankowiczów. W pewnym sensie przypominało to okres, z jakim mieliśmy do czynienia na początku wybuchu pandemii w 2020 roku. Sytuacja jednak szybko wróciła do normy i ostatnie miesiące były rekordowe pod kątem ilości nowych spraw frankowych.

 

Dodał jednak: Zamknęliśmy działalność w Ukrainie i na Słowacji, a obecnie negocjujemy odkup managerski spółki czeskiej. Największą efektywność osiągamy na rynku polskim i na nim mamy zamiar się skupić w najbliższych latach.

System prawny w Polsce

Inwestorzy pytali również o ewentualne zmiany w prawie, które prezes uznałby za kluczowe z punktu widzenia spółki.

 

- Rozproszenie właściwości sądów w sprawach bankowych na pewno stanowiło jeden z czynników, który zdynamizował procesy. W najbliższej przyszłości wejdą w życie regulacje, które odbiorą postępowaniem ugodowym zdolność do przerywania biegu przedawnienia, co również ograniczy przewlekłość. Pozytywnie należy ocenić również wprowadzenie "nowinek" takich jak rozprawy zdalne - podsumował Bartłomiej Krupa.

 

Zapoznaj się z pełną treścią czatu ze spółką Votum

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie