Chat with us, powered by LiveChat

Niedźwiedzie nastroje wśród inwestorów w Polsce i USA [INI]

Skomentuj artykuł

Pogłębia się przepaść między odsetkiem byków i niedźwiedzi wśród polskich inwestorów indywidualnych. W USA wieszczący spadki nadal są w większości, choć ostatni tydzień przyniósł lekki wzrost deklarowanego optymizmu.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów w najnowszej edycji badania utrzymał ujemny poziom (-8,4 pkt). To trzeci najgorszy odczyt od początku inwazji Rosji na Ukrainę (-14,5 pkt w pierwszym tygodniu, -11,5 pkt w połowie marca). Tym samym pogłębiła się przewaga giełdowych niedźwiedzi nad bykami, choć już nawet w trakcie obecnej fazy konfliktu (sama wojna trwa od 2014 r.) wskaźnik INI wychodził na plus.

 

Źródło: INI

 

Oto jak wyglądały składowe indeksu inwestorów, który bazuje na odpowiedziach na pytanie o trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy:

 

  • Byki (trend wzrostowy): 30,8% (-2,8 punktu procentowego)
  • Neutralni (trend boczny): 29,9% (+4,5 punktu procentowego)
  • Niedźwiedzie (trend spadkowy): 39,3% (-1,7 punktu procentowego)

 

Jak wyraźnie widać, wzrosło grono niezdecydowanych, które jest najliczniejsze od pierwszego tygodnia bieżącego roku. Obecna sytuacja w postaci spadku odsetka byków i niedźwiedzi przy jednoczesnym wyraźnym wzroście neutralnych przypomina stan z 17 marca, gdy WIG wychodził powyżej poziomu utraconego w wyniku rosyjskiej agresji. Dziś sytuacja jest zgoła inna, WIG jest na drodze do zanotowania piątej spadkowej sesji z rzędu, natomiast WIG20 po raz pierwszy od połowy marca osunął się poniżej 2000 pkt.

 

🟢 Pełne dane historyczne Indeksu Nastroju Inwestorów znajdziesz na poświęconej mu podstronie naszego serwisu.

Faworyci inwestorów w odwrocie

Nastrojów inwestorów nie poprawia kondycja najpopularniejszych spółek. Minione dni szczególnie trudne są dla akcjonariuszy CD Projektu. Więcej na ten temat pisałem w ostatnim odcinku cyklu Najważniejsze Finansowe Tematy Tygodnia.

 

 Najpopularniejsze profile spółek (stan na 22.04.2022)

  Bankier.pl Stooq.pl
 1 CDPROJEKT CDPROJEKT
 2 JSW ALLEGRO
 3 ALLEGRO JSW
 4 CCC KGHM
 5 KGHM CCC
 6 BOGDANKA PKOBP
7 MERCATOR PKNORLEN
8 PZU LOTOS
9 PKNORLEN BOGDANKA
10 MABION MERCATOR
11 LOTOS PZU
12 PKOBP LPP
13 ASBIS TSGAMES
14 BUMECH ASBIS
15 LUBAWA LUBAWA
16 XTB XTB
17 PEKAO PEKAO
18 TSGAMES MABION
19 PGNIG TAURONPE
20 LPP BUMECH

Źródło: Bankier.pl, Stooq.pl

 

Optymizmem nie tryskają (eufemistycznie mówiąc) także inwestorzy amerykańscy. Jak pokazują dane American Association of Indivudial Investors, w tygodniu zakończonym 20 kwietnia odsetek byków wyniósł 18,9% i wprawdzie podniósł się nieco względem tygodnia poprzedniego (15,8%, najmniej od września 1992 r.!), lecz nadal są to pierwsze dwa odczyty z rzędu poniżej 20% od maja 2016 r. Jednocześnie w całej historii badania – od 1987 r. –  były tylko 34 odczyty poniżej 20%, a 12 na 15 ostatnich odczytów plasowało się poniżej długoterminowej średniej.

W USA tematem numer jeden, poza inflacją i związaną z nią wojną, są kłopoty Netfliksa, który tylko w tym tygodniu stracił na wartości 37%. Przełożyło się to na spadek indeksu Nasdaq (-1,22% w środę, -2,07% w czwartek), który cofnął się do najniższego poziomu sprzed miesiąca. W trakcie trwającego sezonu wyników na Wall Street, rynek przechodzi też już w tryb oczekiwania na majową decyzję Rezerwy Federalnej (04.05), która ponownie ma podnieść stopy procentowe.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie