Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (14.03.2022) - WIG z szansą na odrobienie strat

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, euro/usd, ropa WTI, pszenica oraz Bitcoin.

DAX

Niemiecki indeks DAX po wybiciu z trójkąta rozszerzającego się, zakończył dynamiczną wyprzedaż w okolicach wsparcia 12649 pkt. Następnie doszło do mocnego odbicia, które utworzyło wzrostową lukę tzw. pełną. Jest to sytuacja techniczna, gdy cena kolejnego dnia otwiera się na poziomie wyższym od najwyższej ceny z dnia poprzedniego. Z jednej strony niedźwiedzie mogą mieć ochotę na przetestowanie tego poziomu i domknięcie luki, z drugiej zaś strony popyt powinien odbierać to zdarzenie techniczne pozytywnie. Piątkowa świeca, kończąca tydzień posiada wysoki górny cień, co świadczy o tym, że strona kupująca ma problem z wybiciem górą oporu w okolicach 13628 pkt. Jeśli wzrosty będą kontynuowane to w średnim terminie można byłoby wyglądać kolejnych oporów ulokowanych na poziomach: 14135 pkt. oraz 14823 pkt. Ten drugi poziom byłby związany z testem dolnego ograniczenia wybitego wcześniej trójkąta. Scenariusz wzrostów zdaje się potwierdzać także oscylator MACD, na którym wyraźnie widać zbliżające się do siebie linie MACD oraz Signal, a potencjalne przecięcie się od dołu byłoby tu technicznym sygnałem pozytywnym. W przypadku negatywnym istotnym wsparciem jest poziom 12649 pkt. A jego wybicie dołem mogłoby zwiastować kontynuację spadków w kierunku poziomu 12341 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

S&P500

Indeks amerykański S&P500 pozostaje w rozrysowanym w poprzednich tygodniach układzie technicznym, czyli trendzie spadkowym. Warto zwrócić uwagę, że zbliżające się do siebie średnie MA50 i MA200 prawdopodobnie utworzą w tym tygodniu tzw. „krzyż śmierci”, czyli przecięcie się owych średnich w negatywnej formie, gdzie średnia krótsza uderza od góry, w średnią dłuższą. Zdarzenie to występuje na indeksie S&P500 stosunkowo rzadko, jednak analizując historię notowań indeksu można zaobserwować, że gdy dochodzi do takiego sygnału indeks jest już blisko dołka i niebawem przechodzi do dalszych wzrostów. Jeśli scenariusz miałby się powtórzyć, to oporami dla wzrostów będą poziomy: 4367 pkt., 4546 pkt., 4630 pkt., 4745 pkt. i szczyt z początku stycznia znajdujący się w okolicach 4821 pkt. Natomiast w przypadku kontynuacji poruszania się w trendzie spadkowym w kanale równoległym kolejnymi wsparciami byłyby poziomy: 4191 pkt., 4056 pkt., 3981 pkt., 3946 pkt., 3854 pkt. i 3724 pkt.

 

S&P500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie