Chat with us, powered by LiveChat

RPP podniosła stopy procentowe. Złoty wciąż pod silną presją

Skomentuj artykuł
© Rochu2008 - stock.adobe.com

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. W kontekście wojny w Ukrainie i rażącej słabości złotego, decyzja była bardzo wyczekiwana.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej, na marcowym posiedzeniu stopy procentowe w skali rocznej zostały ustalone na następującym poziomie:

 

  • stopa referencyjna: 3,50% (poprzednio 2,75%)
  • stopa lombardowa: 4,00% (poprzednio 3,25%)
  • stopa depozytowa: 3,00% (poprzednio 2,25%)
  • stopa redyskonta weksli: 3,55% (poprzednio 2,80%)
  • stopa dyskontowa weksli: 3,60% (poprzednio 2,85%)

 

Decyzja RPP nie wsparła złotego. Polska waluta rano odrobiła część strat względem euro (wczoraj po 5 zł, dziś po 4,86 zł) czy dolara (wczoraj po 4,60 zł, dziś 4,46 zł), lecz po publikacji decyzji obie waluty podrożały o kilka groszy. Osłabł także entuzjazm na indeksie WIG-Banki, który rano rósł nawet o 4%, a po decyzji już tylko o 2%.

Stopy procentowe NBP w górę

To już szósta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Pierwszego od 9 lat ruchu w RPP dokonała w październiku 2021 r. (z 0,1% do 0,5%). Następnie Rada zaskoczyła rynek skalą działania w listopadzie (z 0,5% do 1,25%) oraz wpisała się w oczekiwania analityków w grudniu 2021 r. (z 1,25% do 1,75%), styczniu 2022 r. (z 1,75% do 2,25%) i lutym (z 2,25% do 2,75%).

 

Źródło: NBP

 

Przed dzisiejszą decyzją większość ekonomistów oczekiwała podwyżek o 0,5 punktu procentowego (czyli stopy referencyjnej na poziomie 3,25%). Ze względu na wyjątkową nieprzewidywalność sytuacji, nie brakowało też innych prognoz – ekonomiści Pekao spodziewali się podwyżki o 1 punkt procentowy, a BNP Paribas nawet o 1,25 punktu procentowego.

 

Podwyżka stopy referencyjnej do 3,50% oznacza, że jest ona najwyższa od marca 2013. Wówczas jednak inflacja wynosiła 1%. Tymczasem według ostatnich danych (za styczeń 2021 r.) inflacja obecnie sięga już 9,2%. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Inflacja w Polsce jednak poniżej 10%, choć i tak najwyższa w XXI wieku”.

 

Warto przypomnieć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego to (w średnim okresie) inflacja na poziomie 2,5%, z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Po raz ostatni inflacja mieściła się w tym przedziale w marcu 2021 r. (3,2%).

 

Analizując stopy procentowe należy wziąć pod uwagę również stopę realną, uwzględniającą wysokość inflacji. Realna stopa procentowa w Polsce wciąż pozostaje mocno ujemna i aby podnieść ją po wyżej zera, potrzeba kolejnych podwyżek stóp NBP i jednoczesnego hamowania inflacji.

 

Źródło: stooq.pl

 

Kolejnych wskazówek dotyczących dalszej polityki NBP dostarczyć mogą jutrzejsze wystąpienie prezesa Adama Glapińskiego (09.03 o 15:00).

NBP przewiduje dwucyfrową inflację

W komunikacie opublikowanym o 16:30, RPP odniosła się oczywiście do inwazji Rosji na Ukrainę i jej makroekonomicznych skutków. Rada zwróciła wagę na wzrost cen surowców energetycznych i żywności, co "najprawdopodobniej przyczyni się do dalszego wzrostu inflacji na świecie".

 

– W 2022 r. inflacja pozostanie jednak istotnie podwyższona, do czego – oprócz czynników dotychczas podwyższających dynamikę cen – przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W kolejnych latach, wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny, inflacja będzie się obniżała. Obniżaniu inflacji powinno sprzyjać umocnienie złotego, gdyż w ocenie Rady obserwowana w ostatnim okresie rynkowa presja na osłabienie złotego nie ma uzasadnienia w fundamentach gospodarczych Polski – dodała RPP.

 

W kontekście złotego, Rada powtórzyła, że "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego".

 

W komunikacie znaleźliśmy też nowe projekcje inflacji i PKB. Uwaga skupiła się na tych pierwszych, ponieważ w całym okresie prognozowania NBP zakłada, że inflacja będzie powyżej celu, a w tym i przyszłym roku wynosić będzie ok 10%. Ważna uwaga – projekcja została opracowana w oparciu o dane dostępne 7 marca 2022 r.

 

Formalnie NBP operuje przedziałami prawdopodobieństwa, ekonomiści Pekao wskazali na środek przedziałów. Zamiast inflacji z 50-procentowym prawdopodobieństwem wynoszącej między 9,3 a 12,2% mamy po prostu 10,75%.

Wzrost stóp procentowych w Polsce. Komentarze ekonomistów

 

 

 

 

RPP gra w niepełnym składzie

O stopach procentowych po raz pierwszy decydowało dziś troje nowych członków: Wiesław Janczyk (nominacja Sejmu) Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski (obaj z nominacji prezydenta). Dołączyli oni do wskazanych przez Senat (kontrolowany przez opozycję) Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka, którzy po raz pierwszy głosowali ws. stóp miesiąc temu.

 

Warto zauważyć, że formalnie RPP ma obecnie nie 10 (jak mówi ustawa), lecz 9 członków. To efekt braku wyboru jednego z kandydatów sejmowych (w lutym RPP opuścili Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon). Zgłoszona przez PiS posłanka Gabriela Masłowska zrezygnowała na ostatniej prostej, a kandydat opozycji Jakub Borowski (główny ekonomista Credit Agricole) nie otrzymał wystarczającej liczby głosów.

 

Inflacja i stopy procentowe w Polsce - rozkład jazdy
Data Wydarzenie/publikacja
✅ 8 marca Decyzja RPP
9 marca (15:00) Konferencja prasowa prezesa NBP
15 marca (10:00) Inflacja w Polsce - luty
15 marca (10:00) Inflacja w Polsce - nowy koszyk inflacyjny na 2022
16 marca (10:00) Inflacja bazowa w Polsce - styczeń i luty
6 kwietnia Decyzja RPP
Źródło: GUS, NBP

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie