Chat with us, powered by LiveChat

Wojna przydusiła nastroje inwestorów [INI]

Skomentuj artykuł

Wojna w Ukrainie wpłynęła na nastroje polskich inwestorów. Sytuacja na rynkach jest jednak dynamiczna i przebiega pod dyktando doniesień ze Wschodu.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów w najnowszej edycji badania utrzymał ujemny poziom (-9,2 pkt.). To więcej niż w ubiegły czwartek, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę (-14,5 pkt). Zmiana ta jest zbieżna z ruchem indeksu WIG, który w ciągu tygodnia odbił o 8,8%.

 

źródło: SII, GPW

 

Oto jak wyglądały składowe indeksu inwestorów, który bazuje na odpowiedziach na pytanie o trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy:

 

  • Byki (trend wzrostowy): 33,9% (+3,3 punktu procentowego)
  • Neutralni (trend boczny): 22,9% (-1,3 punktu procentowego)
  • Niedźwiedzie (trend spadkowy): 43,1% (-2 punkty procentowe)

Wojenny rollercoaster na rynkach

Ocena giełdowego sentymentu w obecnych warunkach jest szczególnie trudna. Zmienność jest bardzo wysoka i wynika wprost z doniesień z Ukrainy. Przykładu nie trzeba daleko szukać – w piątek rano europejskie indeksy zanurkowały po doniesieniach o ostrzelaniu przez Rosjan elektrowni atomowej w Zaporożu. W dniach poprzednich indeksom sił dodawały informacje o problemach z postępowaniem rosyjskiej ofensywny, jak również o rozmowach toczonych przez obie strony konfliktu w Puszczy Białowieskiej (na terytorium Białorusi).

 

Te same czynniki kierują także sytuacją na rynku walutowym i surowcowym, co wpływa na wycenę spółek z GPW. Kombinacja jest wyjątkowo niekorzystna dla importerów – złoty słabnie, dolar drożeje mocniej niż euro, a surowce (energetyczne, rolne, metale) drożeją najmocniej od dekad. Jak zauważył reporter Bloomberga David Ingles, po raz ostatni surowce drożały (dolarowo!) tak mocno w latach 70.

Nastroje inwestorów zobrazować można zmianami na „listach przebojów” serwisów udostępniających notowania. Zarówno w rankingu popularności spółek Bankier.pl, jak i w Ticker Rank Stooq.pl czołowe miejsca zajmują spółki pozytywnie lub negatywnie związane z sytuacją wojenną.

 

 Najpopularniejsze profile spółek (stan na 04.03.2022)

  Bankier.pl Stooq.pl
 1 JSW  JSW
 2 LUBAWA   LUBAWA
 3 BOGDANKA   BOGDANKA
 4 KGHM   KGHM
 5 PKNORLEN   ALLEGRO
 6 CDPROJEKT   PKNORLEN
7 ALLEGRO PKOBP
8 PGNIG KERNEL
9 KERNEL CDPROJEKT
10 PAMAPOL PZU
11 MERCATOR PEKAO
12 PZU TAURONPE
13 PEKAO LPP
14 PROTEKTOR PGE
15 TAURONPE CCC
16 BUMECH PGNIG
17 PGE PAMAPOL
18 PKOBP MERCATOR
19 ZREMB ASTARTA
20 ASBIS ASBIS

Źródło: Bankier.pl, Stooq.pl

 

O tym, jak istotnym czynnikiem jest dywersyfikacja geograficzna przekonują się nie tylko inwestorzy z Rosji (giełda w Moskwie jest zamknięta, a według niektórych źródeł rosyjscy inwestorzy 95% środków trzymali w krajowych aktywach, lecz także inni nieobecni na parkiecie w USA. Owszem, na Wall Street pojawiły się spadki, jednak ich skala jest znacznie mniejsza niż na giełdach w Europie (a na dodatek dolar zyskuje względem niemal wszystkich innych walut, z euro na czele).

 

Dywersyfikacja to nie tylko temat wojenny. Uwaga – powyższy wykres tylko dla osób o mocnych nerwach (albo posiadających akcje amerykańskie).

 

Źródło: AAII

 

Na koniec rzut oka na nastroje inwestorów amerykańskich. Wojna trwa wprawdzie daleko od nich (chyba, że przekształci się w konflikt atomowy), ale ceny surowców czy zawirowania w światowym handlu to tematy, które dotkną wszystkich.

Jak pokazują dane American Association of Indivudial Investors, w tygodniu zakończonym 3 marca odsetek byków był zbliżony do tego notowanego przez INI. Jednocześnie warto zauważyć, że w tygodniu poprzednim odsetek niedźwiedzi przekroczył 50% i był najwyższy od kwietnia 2013 r. Wiara w to, że po spadkach na Wall Street przychodzi odbicie ugruntowała się w trakcie ostatniej dekady, choć rzecz jasna nigdy nie wiadomo, czy tym razem będzie tak jak zawsze.

 

Rynkową niepewność wyraźnie potwierdza indeks Fear & Greed bazujący na kilku wskaźnikach (popyt na obligacje śmieciowe, stosunek opcji put do call, liczbę rocznych maksimów i minimów na rynku akcji, zmienność i wolumeny na nowojorskiej giełdzie oraz stosunek stóp zwrotu obligacji i akcji). Bieżący odczyt indeksu strachu i chciwości wskazuje „ekstremalny strach”.

 

 
Źródło: CNN

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie