Chat with us, powered by LiveChat

Artur Wasil (LW Bogdanka): „W dalszym ciągu utrzymuje się wysoki popyt na węgiel i ten trend powinien być kontynuowany”

Skomentuj artykuł

W czwartek, 23 września 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. W trakcie czatu internauci pytali m.in. ceny węgla, wyniki operacyjne, czy plany rozwoju. 

 

Ceny węgla energetycznego

Czat inwestorski rozpoczął się od pytań dotyczących cen węgla energetycznego na świecie i w Polsce.

 

Ceny na światowym rynku rosną w związku z odbiciem gospodarek światowych po pandemii, a co za tym idzie wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Znacząco wzrosły również ceny frachtu.

Sytuacja na polskim rynku zależna jest przede wszystkim od lokalnego popytu i podaży. O cenach będzie decydować sytuacja w polskich kopalniach oraz podaż energii z OZE, na którą jak wiadomo wpływ ma przede wszystkim pogoda – tłumaczył Artur Wasil.

 

Wyjaśnił także, od czego zależą ceny sprzedaży uzyskiwane przez Bogdankę.

 

Bogdanka bazuje na kontraktach wieloletnich, w których ceny oparte są na formułach cenowych odnoszących się m.in. do indeksu PSCMI. W związku z tym wzrosty bądź spadki cen nie są tak dynamiczne i odbywają się u nas z rocznym opóźnieniem – powiedział.

 

W odpowiedzi na inne pytanie Prezes Bogdanki stwierdził, że wciąż utrzymuje się wysoki popyt na węgiel i oczekuje kontynuacji tego trendu.

 

Wyniki operacyjne i finansowe

Internauci pytali, czy spółka jest w stanie sprzedać całośc wyprodukowanego węgla.

 

Sprzedaż odbywa się na bieżąco. Przewidujemy sprzedaż całości tegorocznej produkcji – powiedział Artur Wasil.

 

Sporo pytań dotyczyło także eksportu węgla, w tym na Ukrainę.

 

W pierwszym półroczu stanowiła ona 3,6% przychodów ze sprzedaży.

Węgiel, który sprzedaliśmy na Ukrainę trafił do tamtejszych elektrowni.

Zainteresowanie ze strony ukraińskiej jest ciągłe, natomiast pojawia się również coraz częściej zainteresowanie ze strony niemieckiej – tłumaczył Wasil.

 

Internauci byli zainteresowani poziomem uzysku i możliwością jego utrzymania drugiej połowie roku na poziomie powyżej 70%.

 

Planujemy utrzymać uzysk na tym poziomie.

Nie przewidujemy podobnych problemów natury geologiczno górniczej jak w drugim półroczu 2020 – wyjaśnił Prezes.

 

Z innych pytań o stronę kosztową pojawiło się m.in. pytanie o ceny energii.

 

Spółka kupuje energię elektryczną po cenach rynkowych na TGE. Koszty po stronie spółki będą zachowywać się proporcjonalnie do zmian cen na rynku – podsumował Wasil.

 

Plany rozwoju

Inwestorzy pytali takze o plany rozwojowe spółki.

 

Rozważamy wiele projektów w ramach planowanej dywersyfikacji działalności. Myślimy o produkcji komponentów do wiatraków (rozmawiamy z niemiecką firmą) oraz o nawiązaniu współpracy z lotniskiem. Poza tym obowiązują inicjatywy przedstawione w Strategii.

Zgodnie ze Strategią początek produkcji węgla koksującego planujemy w 2026 r. – powiedział Artur Wasil.

 

Jeen z internautów zapytał, gdzie Prezes widzi Bogdankę za 5 lat.

 

W dalszym ciągu jako stabilnego producenta węgla, skutecznie konkurującego z węglem z importu. Zakładamy również zwiększony udział przychodów z poza core businessu zgodnie z naszą Strategią – podsumował Wasil.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z LW Bogdanka S.A.

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie