Chat with us, powered by LiveChat

Tomasz Kulik (Grupa PZU): „Cały czas obserwujemy możliwe inwestycje na innych rynkach"

Skomentuj artykuł

W piątek, 3 września 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Tomaszem Kulikiem (CFO Grupy PZU. Członkiem Zarządu PZU oraz członkiem zarządu PZU Życie). Uczestnicy czatu pytali m.in. o wyniki za 2Q 2021 r. oraz perspektywy rozwoju spółki w kolejnych latach, dywidendę, wycenę spółki, czy też o rozwój PZU na rynkach zagranicznych.

Wyniki za 2Q 2021 r. i perspektywy

Inwestorzy biorący udział w spotkaniu z przedstawicielem spółki, w związku z niedawną publikacją wyników, pytali się o to co w największym stopniu wpłynęło na wynik, czy odłożony w czasie popyt, czy  też„powrót do normalności”.

 

Po stronie przychodowej to raczej efekt długo wyczekiwanego „powrotu do normalności”, którego integralnym elementem są przekładane i opóźniane inwestycje w środki trwałe czy też konsumpcja. Z punktu widzenia wynikowego jednak dzisiejsza sprzedaż będzie budowała rentowność dopiero w kolejnych kwartałach, o czym będziemy informowali na bieżąco. Pamiętajmy, że zarówno w Q1 jak i Q2 rozpoznawaliśmy duży wpływ świadczeń związanych z nadśmiertelnością, a ich wpływ na wynik H121 był większy r/r o ponad 600 mln zł – wyjaśnił Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

 

W odpowiedzi na pytanie, o to który segment działalności ma szansę na największą dynamikę wzrostu w perspektywie 2-3 kolejnych Tomasz Kulik odpowiedział, że:

 

Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich miesięcy (Covid) oraz zmiany jakie w tym czasie występowały na rynku, najbardziej dynamicznie rozwijającymi się segmentami powinny być Zdrowie oraz Inwestycje. Już dzisiaj obserwujemy tam bardzo wysoki poziom wzrostu i aby móc zrealizować nasze plany strategiczne musimy to tempo utrzymać.

 

Internauci pytali także o ocenę poziomu napływów środków do funduszu PZU TFI w 1 półroczu 2021 r. oraz perspektywy napływów w drugim półroczu br.

 

Jesteśmy zadowoleni z przyrostu aktywów, który był wyjątkowo duży jak na nie-bankowe TFI. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, planujemy rozszerzyć ofertę dla klienta korporacyjnego, pojawią się nowe, ciekawe rozwiązania. To wszystko powinno przełożyć się na dalsze dynamiczne wzrosty w utrzymaniu których pomaga także sam rynek – wyjaśniał Tomasz Kulik.

 

Pytano również o to co wpłynęło w największym stopniu na dobre dobre wyniki spółki na działalności inwestycyjnej oraz czy podobne wyniki są do utrzymania w dalszej części roku.

 

Na dobre wyniki z działalności lokacyjnej w największym stopniu wpłynęły instrumenty akcyjne – zarówno oparte o nasze strategie jak i te budowane wokół portfeli private equity. W połączeniu z bardzo solidnym i stabilnym wynikiem odsetkowym pozwoliło to zamknąć kwartał z rentownością na poziomie 4,7%. Przy innych parametrach nie zmienionych utrzymanie tych wyników może okazać się trudne, szczególnie w świetle zapadających w przyszłości kolejnych transzy historycznie budowanego portfela obligacji skarbowych o ponadprzeciętnych (na tle sytuacji rynkowej) stopach zwrotu – odpowiedział CFO Grupy PZU.

Dywidenda

Wśród pytań od uczestników czatu pojawiło się także jedno odnoszące się do dywidendy. Pytano, czy tegoroczna stopa dywidendy, to jednorazowa sytuacja, czy też będzie powtarzalna.

 

Jeżeli chodzi o naszą politykę dywidendową i kapitałową to nic nie uległo praktycznie zmianie i chcemy nadal pozostać atrakcyjną spółką dywidendową. Ostatnie 2 lata w tym względzie jednak nie były łatwe (regulacje dotyczące wstrzymania wypłat w kontekście Covid19) a zaproponowana dywidenda obejmuje wyniki wygenerowane na przestrzeni 2019-20. Trudno będzie powtórzyć taką wypłatę w najbliższym czasie w oparciu o jednoroczny zysk przy naszej obecnej skali działalności – tłumaczył CFO Grupy PZU.

Rynki zagraniczne

Z kolei pytanie czy spółka planuje w większym stopniu niż dotychczas zaistnieć na rynkach zagranicznych zwiększając udział przychodów z zagranicy w przychodach ogółem, Tomasz Kulik odpowiedział:

 

Cały czas obserwujemy możliwe inwestycje na innych rynkach (CEE) jednak o ile w ostatnich miesiącach było kilka transakcji ciekawych biznesowo, to ich wyceny były dla nas trudne do uzasadnienia. Nie mając szerokiej obecności na wielu rynkach nie możemy oferować cen których elementem są np. zakładane synergie kosztowe po połączeniu – a tak dzieje się w wielu przypadkach. W takich sytuacjach nasze (PZU) możliwości są bardziej ograniczone.

 

Natomiast w odpowiedzi na pytanie o rynek zagraniczny, na którym najszybciej rozwija się działalność Grupy oraz w odpowiedzi na pytanie o to w którym rynku spółka upatruje największego potencjału na dalszy dynamiczny rozwój, CFO Grupy PZU wyjaśnił, że:

 

Najszybciej rośnie rynek Ukraiński ale to cały czas są małe wolumeny. Dużo więcej w wartościach bezwzględnych daje rynek bałtycki (Litwa i Łotwa) i to te wzrosty cieszą szczególnie, zwłaszcza przy wciąż bardzo wysokich rentownościach.

Wycena spółki

Jeden z uczestników czatu zapytał się, co Tomasz Kulik sądzi o obecnej wycenie spółki.

 

Powróciliśmy do sytuacji z początku roku 2020 i biorąc pod uwagę charakter spółki (dywidendowy) oraz spadki stóp jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy możemy zgodzić się z tezą, że jest tam jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów. Potwierdzają to także opinie niezależnych analityków – bardzo często sugerujące dalsze wysycanie portfela przy potencjalnie atrakcyjnych stopach zwrotu – odpowiedział Tomasz Kulik.

 

Zapraszamy do zapoznania się pełnym zapisem czatu z Grupą PZU

 

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie