Chat with us, powered by LiveChat

Jak inwestować w złoto?

Skomentuj artykuł
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Przez wytrawnych inwestorów złoto traktowane jest jako „bezpieczna przystań”, pozwalając im tym samym zabezpieczyć swoje portfolio inwestycyjne w momentach największej niepewności rynkowej oraz geopolitycznej. Cenny kruszec może także pomóc w odpowiedniej dywersyfikacji portfela, zapewniając jego ekspozycję na surowce naturalne. Jednak jego zakup nie należy do najłatwiejszych, dlatego dzisiaj dowiesz się, jak inwestować w złoto w bezpieczny i pewny sposób.

Dlaczego złoto jest tak cenne?

Największy wpływ na wartość złota ma jego wszechstronność – z jednej strony jest symbolem luksusu, bogactwa i władzy, a z drugiej strony ma fenomenalne właściwości fizyczne i chemiczne. To właśnie dlatego od zarania dziejów jest to jeden z najbardziej pożądanych kruszców, który stosowany jest między innymi w:

 

 • jubilerstwie – do produkcji biżuterii, luksusowych zegarków, pamiątkowych monet i przedmiotów kultu religijnego;
 • architekturze – jako ozdoba elementów architektonicznych pałaców i bazylik;
 • elektronice – do produkcji procesorów oraz połączeń układów scalonych;
 • branży kosmicznej – jako izolator promieniowania podczerwonego, a także jako komponent zmniejszający tarcie w mechanizmach działających w próżni;
 • medycynie – złoto jest materiałem obojętnym dla ludzkiego organizmu i jednocześnie wykazującym działanie antybakteryjne, co umożliwia stosowanie go do produkcji implantów.


Zatem, czy warto inwestować w złoto? Zdecydowanie tak – królewski kruszec to naturalnie występujący na Ziemi pierwiastek o określonej podaży. Co prawda drogocenny kruszec można teoretycznie stworzyć w warunkach laboratoryjnych, ale jest to kompletnie nieopłacalne i wymaga przeprowadzenia reakcji nuklearnej. Dlatego też z dużą dozą pewności można powiedzieć, że ludzkość raczej nieprędko opanuje tajemnicę mitycznego kamienia filozoficznego.

 

Wiesz już, jak wszechstronne jest złoto i znasz jego najpopularniejsze zastosowania. Teraz nadszedł więc czas, by pokazać Ci, jak inwestować w złoto.

W jaki sposób i gdzie inwestować w złoto?

Drogocenny kruszec można kupić na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszą i zarazem najpewniejszą metodą jest fizyczne nabycie złota. Mogą być to monety bulionowe lub kolekcjonerskie, a także sztabki.

 

Jest to idealna propozycja dla kolekcjonerów i numizmatyków – każda moneta posiada kunsztownie wytłaczany awers i rewers, na których oprócz wzoru najczęściej znajduje się data wybicia oraz próba jakości. Podobnie, chociaż nieco skromniej, wyglądają sztabki złota – na ich przodzie może znajdować się logo mennicy, a także unikalny numer, próba oraz masa samej sztabki.


Zakup fizycznego kruszcu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego też warto postawić na sprawdzonych sprzedawców. Poniżej znajdziesz kilka firm, gdzie inwestowanie w złoto będzie proste i przyjemne:

 

 • Mennica Polska,
 • Mennica Skarbowa,
 • Goldenmark,
 • Mennica 24,
 • Coinvest,
 • Mennica Kapitałowa.

 

Królewski kruszec można także zamawiać w zagranicznych firmach, co może być świetną gratką dla zapalonych numizmatyków, którzy szukają ciekawych wzorów kolekcjonerskich monet.

 

Kolejnym sposobem na to, jak inwestować w złoto, jest zakup ETFów inwestujących w złoto fizyczne. Ich największą zaletą jest prostota i wygoda – wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt. W Europie dużą popularnością cieszy się iShares Physical Gold ETC, który można bez problemu zakupić, korzystając z niektórych polskich rachunków maklerskich.

 

Mając w swoim portfelu ETF odzwierciedlający ruchy cenowe złota, nie musisz martwić się o przechowywanie sztabek lub bulionu – Twój „cyfrowy” kruszec zostanie dopisany do Twojego konta maklerskiego. Wadą tego rozwiązania jest to, że płacimy tu podatek od zysków kapitałowych oraz w przypadku załamania rynku finansowego czy wojny możemy utracić dostęp do utrzymywanych w ten sposób oszczędności.


Wiesz już, gdzie i w jaki sposób kupować metale szlachetne. Teraz kolej na konkretne pomysły na to, jak inwestować w złoto i srebro. Pamiętaj jednak, że artykuł ten nie stanowi porady inwestycyjnej.

Lokata kapitału czy spekulacja, czyli jak inwestować w złoto w praktyce

Królewski kruszec najlepiej sprawdza się jako długoterminowa lokata kapitału, pełniąc również funkcję funduszu awaryjnego. Dodatkowo w razie ewentualnych problemów geopolitycznych czy hiperinflacji łatwiej będzie znaleźć kogoś, kto zgodzi się na zapłatę w fizycznym złocie niż w papierowym pieniądzu, którego wartość stoi pod znakiem zapytania. Stanowi ono tzw. „bezpieczną przystań”, jego wartość rośnie bowiem w okresach paniki rynkowej.

 

Historycznie można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania złotem w czasach największej niepewności rynkowej. Przykładowo w ciągu ostatnich dwóch dekad świetnym katalizatorem dla wzrostów cen drogocennego kruszcu był kryzys finansowy w 2008 roku, wybuch pandemii Covid-19 czy też ataki terrorystyczne z września 2001 roku.

 

Jednak cały problem polega na tym, by dobrze zrozumieć rynek i potrafić znaleźć dobry punkt wejścia oraz wyjścia z danej inwestycji, co zdecydowanie nie należy do łatwych zadań. W takim wypadku jak inwestować w złoto w czasach największych wahań na arenie międzynarodowej?


Zasadniczo im większa niepewność, tym bardziej rośnie kurs złota, czego przykładem mogą być pojawiające się głosy o bańce. Kurs złota jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju nieprzewidywalne wydarzenia, które mogą znacząco wpłynąć na światową gospodarkę – w marcu 2020 roku, w momencie największej paniki powodowanej pandemią COVID-19 kurs złota zaczął się umacniać i w ciągu niecałych pięciu miesięcy wzrósł o ponad 40%. Natomiast w momencie, gdy udało się nieco zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz powoli „odmrażać” gospodarkę, drogocenny kruszec zaczął zauważalnie tanieć. Zatem wydaje się, że najlepszym momentem na zakupy są właśnie okresy długotrwałego spokoju i wzrostu gospodarczego, któremu towarzyszą obniżki cen kruszcu.


W długim terminie złoto zdaje się być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Obecnie inflacja rośnie i biorąc pod uwagę wzrastającą podaż pieniądza (drukowanie pieniędzy przez banki centralne) i utrzymywane niskie stopy procentowe (ujemne realne stopy procentowe) to złoto może się okazać dobrą inwestycją na kolejne lata.

Czy warto inwestować w złoto oraz inne metale szlachetne?

Rynek surowców naturalnych może być bardzo dobrą metodą na zdywersyfikowanie swojego portfolio inwestycyjnego. Metale szlachetne mają praktyczne zastosowanie w wielu branżach gospodarki. Co więcej, ciężko jest je zastąpić, dlatego też są zdecydowanie mniej podatne na gwałtowne zmiany cen – więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie