Chat with us, powered by LiveChat

Jak inwestować i dlaczego warto?

Skomentuj artykuł
Obraz Valery Kozlov z Pixabay

Nie ma lepszego sposobu na budowanie stabilności finansowej niż przez inwestowanie. Dzięki odpowiedniemu lokowaniu kapitału nie tylko chronisz środki finansowe przed inflacją, ale przede wszystkim zapewniasz sobie dodatkowe finanse na realizację własnych celów i marzeń. Jeśli to Cię jeszcze nie przekonało do kupna pierwszych akcji, to zobacz pięć kluczowych korzyści wynikających z inwestowania. Zatem, dlaczego warto inwestować?

Wygraj z inflacją

Inflacja to ogólny wzrost cen, który przyczynia się do spadku siły nabywczej pieniędzy. Oznacza to, że 100 złotych dzisiaj jest warte mniej niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ mniej dóbr konsumpcyjnych można za nie kupić. Co gorsze, te same 100 złotych będzie jeszcze mniej warte za rok czy dwa lata. Wartość pieniądza spada w Polsce średnio 3-4 proc., a obecnie nawet blisko 5% rocznie. Owszem zarabiamy coraz więcej, ale jednocześnie wszystko drożeje, a te wskaźniki to tylko średnie i oficjalne poziomy inflacji.


Jeśli więc nie pomyślisz, jak inwestować swoje pieniądze, tylko przetrzymujesz je w przysłowiowej skarpecie czy na nieoprocentowanym koncie, to z czasem możesz na tym sporo stracić. Inwestowanie pieniędzy zabezpiecza ich wartość - wystarczy, że stopa zwrotu z inwestycji będzie równa poziomowi inflacji. Jeśli będzie ona wyższa, to zasobność Twojego portfela nie tylko nie kurczy się, ale rośnie.

Zarabiaj pasywnie

Dochód pasywny to zarabianie pieniędzy bez inwestowania własnego czasu oraz pracy. Raz wykonane przedsięwzięcie, w tym przypadku inwestycja, pozwala zarabiać przez dłuższy czas. Sposobów na osiągnięcie pasywnych dochodów jest kilka. Możesz inwestować m.in. w nieruchomości na wynajem, wydawać produkty cyfrowe (kursy online, ebooki, gry mobilne czy programy), zarabiać na reklamach na blogu czy kanale YouTube albo wynajmować sprzęt.


Jak inwestować na giełdzie, aby zarabiać pasywnie? Kup akcje spółek dywidendowych i otrzymuj regularną dywidendę. Dywidenda to część zysku wypracowanego przez spółkę, którą firma decyduje się wypłacić akcjonariuszom. Taka wypłata następuje najczęściej raz w roku, w niektórych spółkach raz na pół roku lub kwartał, a najrzadziej miesięcznie. Oczywiście, im więcej akcji danej spółki posiadasz, tym większą wypłatę otrzymasz. W takiej strategii, przy regularnie płacących dywidendach, zmiany kursów akcji mają mniejsze znaczenie.


Takie dodatkowe środki możesz przeznaczyć na dowolny cel - na przykład zainwestować w kolejne akcje lub sfinansować swoje marzenie.

Pomnażaj swój kapitał

Dlaczego warto inwestować? To doskonały sposób na budowanie bogactwa. Wydaje się to oczywiste, ale wielu początkujących inwestorów zdaje się o tym zapominać. W rzeczywistości przeznaczenie środków na inwestycje to moment, w którym pieniądze zaczynają pracować na Ciebie, a nie Ty na pieniądze. Dzięki regularnie osiąganej stopie zwrotu na poziomie 5-8 proc. jesteś w stanie szybko powiększać zasobność swojego portfela inwestycyjnego. Im szybciej zaczniemy tym większy będzie efekt procentu składanego.


Przybliża Cię to do jeszcze większych inwestycji, które pozwolą zarobić więcej pieniędzy. W dłuższej perspektywie pozwala Ci to zbudować kapitał, zapewniający bezpieczną i wcześniejszą emeryturę.


Nie wiesz, jak inwestować pieniądze? Przeczytaj artykuł: co zrobić z pierwszymi oszczędnościami?

Zyskaj wolność finansową

Wolność finansowa to kusząca perspektywa, do której każdy powinien dążyć. Czym jednak jest wolność finansowa? To moment, w którym uzyskiwane dochody pasywne przekraczają comiesięczne koszty życia.


Osiągnięcie tego stanu możliwe jest właśnie dzięki inwestowaniu. Wystarczy mieć w swoim portfelu inwestycyjnym odpowiednią ilość akcji spółek dywidendowych lub okresowo sprzedawać część swoich inwestycji, tak aby nie uszczuplać zgromadzonego kapitału (tzw. „reguła 4%”). Generowanie przez nie zyski nie tylko pozwolą Ci pokryć stałe koszty życia, ale również zapewnią nadwyżkę finansową. Taka sytuacja to idealny czas na realizację celów, założenie wymarzonego biznesu czy rzucenie etatu. Musisz jednak pamiętać, że osiągnięcie wolności finansowej wymaga sporo czasu i odpowiedniego planu inwestycyjnego. Potrzebna Ci będzie również wiedza, jak inwestować.


Znajdziesz ją na platformie szkoleniowej dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Nie potrzebujesz dużego wkładu na początek

Czy inwestowanie zarezerwowane jest tylko dla najbogatszych? Absolutnie nie. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat inwestowania. Przygodę z giełdą możesz, a nawet powinieneś rozpocząć wtedy, gdy budżet inwestycyjny nie przekracza kilkuset złotych. Przy długoterminowym i cierpliwym inwestowaniu, kwotę rzędu kilkuset złotych możesz zamienić na kilka tysięcy. Jest wiele ciekawych sposobów inwestowania niewielkich środków – np. poprzez Finax, w którym członkowie SII są w całości zwolnieni z opłaty za niskie wpłaty!

Dlaczego warto inwestować - podsumowanie

Lista korzyści wynikających z inwestowania jest znacznie dłuższa. Jednak głównym powodem, dlaczego warto inwestować, powinna być chęć realizacji swoich celów finansowych. Niezależnie od tego, czy dotyczą one budowania majątku, tworzenia rezerwy finansowej, zakupu nieruchomości, dodatkowej emerytury czy regularnej renty. Inwestowanie to po prostu kolejne źródło dochodu, dzięki któremu szybciej zrealizujesz wyznaczone cele.


Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś pytać nie, czy warto inwestować, ale jak inwestować. Dowiesz się o tym więcej w ABC inwestora.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie