Chat with us, powered by LiveChat

Jacek Kostrzewa (Skotan): „Jesteśmy optymistami jeśli chodzi o wyniki za 2021 rok”

Skomentuj artykuł

W czwartek, 8 lipca 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Jackiem Kostrzewa, Prezesem Zarządu Skotan S.A. W trakcie czatu internauci pytali m.in. perspektywy dalszego rozwoju, czy wyniki i sytuację finansową. 

 

Plany rozwojowe

Czat rozpoczął się od pytania o bieżące projekty Spółki. 

 

Rozwijamy portoflio produktów EstroVita. W tym roku pojawią się co najmniej dwa nowe produkty. Jesienią wprowadzimy do oferty wegańskie kapsułki na bazie kukurydzy. Wprowadzamy również suplementy diety YLs Novel Food, wzbogacone w chrom i selen. Obserwujemy trendy rynkowe i strumienie przychodowe. Ważne są dla nas zachowania konsumentów w epoce post-covid. Koncentrujemy się na ekspansji ww. marek – wytłumaczył Jacek Kostrzewa.

 

Za około 70 proc. przychodów odpowiada sektor suplementów diety, w szczególności EstroVita. W 2024 r. wartość rynku OTC w PL ma wynieść 16,5 mld zł. Dlatego skupiamy się na tworzeniu nowych rozwiązań na tym rynku (suplementy diety, żywność funkcjonalna, w przyszłości także kosmetyki)  dodał w odpowiedzi na inne pytanie.

 

Jeden z internautów pytał o obecną i planowaną strukturę geograficzną sprzedaży.

 

W tej chwili udział eksportu to już ok. 25 proc. Naszym celem jest podwojenie tego udziału w perspektywie najbliższych dwóch lat. Jesteśmy obecni na największych rynkach europejskich (UK, Francja, Hiszpania, Czechy, Holandia). Nasza marka kontraktowa jest też w sprzedaży w USA. Wchodzimy również na rynki azjatyckie – wyjaśnił Kostrzewa.

 

W trakcie czatu padły także pytania o oczekiwania co do samego 2021 roku.

 

Liczymy, że 2021 przyniesie zmianę struktury kapitału, dalszą stabilizację sytuacji finansowej i zwiększenie sprzedaży.

Jesteśmy optymistami jeśli chodzi o wyniki FY 2021 – podsumował.

 

Wyniki finansowe

Wiele pytań dotyczyło wyników finansowych i ich poprawy w 2020 roku.

 

Kluczem był wzrost sprzedaży produktów własnych, zwłaszcza w H2 2020. Nasze marki stały się rozpoznawalne, klienci kontraktowi uwierzyli w nasz potencjał  wyjaśnił Jacek Kostrzewa.

 

Uczestnicy czatu pytali także o poziom rentowności biznesu.

 

Mamy bardzo duże rezerwy w obszarze wykorzystania mocy produkcyjnych. Intensywnie zwiększamy sprzedaż, co pozytywnie wpływa na rentowność.

Już drugi rok jesteśmy w fazie wzrostu. Wyniki Q1 potwierdzają ten trend, przy rosnącej dynamice sprzedaży. Widzimy przesłanki dla utrzymania tego trendu w kolejnych kwartałach – powiedział Prezes.

 

Jeden z internautów pytał o powody działalności w obszarze produkcji kontraktowej.

 

Produkcja kontraktowa to powszechna praktyka na rynku. W naszym przypadku produkcja marek obcych zapewnia nam utrzymanie wolumenu produkcji przy satysfakcjonującej marży. Byłoby nieuzasadnione, gdybyśmy nie wykorzystywali w pełni naszych mocy produkcyjnych – odpowiedział Jacek Kostrzewa.

 

Inwestorzy pytali także o sytuację finansowo-majątkową Spółki i plany na jej poprawę.

 

Spółka ma od dłuższego czasu ujemne kapitały własne, które utrudniają nam dostęp do finansowania na rynku bankowym. Chcemy to zmienić.

Cel emisji: zmiana struktury kapitału, dalsza stabilizacja finansowa, osiągnięcie trwałej rentowności operacyjnej, pozyskanie kapitału wspierającego ekspansję zagraniczną, rozwój infrastruktury produkcyjnej i kontynuacja działań B+R. Takie cele zostały przyjęte przez walne zgromadzenie akcjonariuszy  tłumaczył Kostrzewa.

 

Otoczenie rynkowe

W trakcie czatu padło pytanie o Główny Inspektorat Sanitarny i jego działania dotyczące regulowania rynku suplementów diety.

 

Rynek jest regulowany - to dobra wiadomość dla wszystkich podmiotów, które oferują wysokiej jakości produkty. Nie widzimy istotnych ryzyk regulacyjnych dla dalszego rozwoju naszych produktów i pozycji spółki – podsumował Jacek Kostrzewa.

 

Jeden z uczestników czatu pytał także o sezonowość w branży, w której działa Skotan.

 

Tak. Cały rynek suplementów diety charakteryzuje się sezonowością. Obserwowany latem spadek sprzedaży uzupełniamy produkcją kontraktową w obszarze żywności funkcjonalnej – wytłumaczył Kostrzewa.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z Skotan S.A. 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie