Chat with us, powered by LiveChat

Pięciu dywidendowych championów o najwyższej stopie dywidendy

© fotomaximum - stock.adobe.com

Kontynuując cykl zapoczątkowany w poprzednim artykule (Czym są dywidendowi arystokraci), w niniejszym tekście przedstawiam pięć spółek podwyższających dywidendy od minimum 25 lat z najwyższą bieżącą stopą dywidendy.

Altria Group Inc. (NYSE:MO)

Jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców wyrobów tytoniowych. W swoim portfolio spółka ma m.in. takie marki jak Marlboro. Altria została założona w 1985 roku jako Philip Morris Companies. W 2003 roku doszło do spin offu (wydzielenia części przedsiębiorstwa jako osobnego podmiotu) w czasie, którego spółka podzieliła się na dwa osobne podmioty: Altrię i Philip Morris. Oba podmioty prowadzą tą samą działalność (produkcja i sprzedaż wyrobów tytoniowych) dzieląc pomiędzy siebie rynek. Altria koncentruje się na Stanach Zjednoczonych, podczas gdy Philip Morris prowadzi działalność na całym świecie z wyłączeniem USA. Altria posiada udziały w belgijskim AbInBev oraz w kanadyjskiej spółce zajmującej się uprawą marihuany Cronos Group. Mniej więcej 10% przychodów spółki pochodzi ze sprzedaży wina.


MO może pochwalić się dywidendą o wysokości 6.89%, która ostatni raz została podniesiona we wrześniu 2020r o 2.38%. Przez ostatnie 10 lat spółka przyniosła akcjonariuszom ok 11.3% średniorocznej stopy zwrotu (wliczając dywidendy).

 

Altria Group Inc. (NYSE:MO)

Rysunek 1 MO: Całkowita stopa zwrotu z uwzględnieniem dywidend za 05.2011-05.2021

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu.

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie