Chat with us, powered by LiveChat

Tomasz Kulik (PZU): „Chcemy pozostać spółką, która wypłaca akcjonariuszom atrakcyjny strumień dywidend”

Skomentuj artykuł

W poniedziałek, 29 marca 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Tomaszem Kulikiem, CFO Grupy PZU. W trakcie czatu internauci pytali m.in. o dywidendę, banki, strategię, czy perspektywy poszczególnych segmentów działalności.

 

Dywidenda

Pierwsze pytanie na czacie dotyczyło możliwości wypłaty dywidendy. Tomasz Kulik powiedział, że rekomendacja zarządu powinna pojawić się w ciągu najbliższych tygodni.

 

Zgodnie z naszą deklaracją chcemy pozostać spółką, która wypłaca akcjonariuszom atrakcyjny strumień dywidend. Znana jest już nasza nowa polityka kapitałowa i dywidendowa, która zakłada wypłatę 50-100% zysku skonsolidowanego oraz stanowisko KNF które dopuszcza wypłatę do 100% zysku jednostkowego PZU SA za 2019 rok i do 50% zysku jednostkowego za 2020 rok. Kształtując naszą rekomendację dotyczącą wypłaty dywidendy weźmiemy pod uwagę to oraz wymagania KNF aby kształtować dywidendę tak, aby zabezpieczyć potrzeby kapitałowe w nawiązaniu do dalszego przebiegu pandemii. Dodatkowo, będziemy chcieli zachować bufor kapitałowy na potrzeby potencjalnego wcześniejszego wykupu obligacji podporządkowanych w 2022 roku. Rekomendacja Zarządu powinna się pojawić w ciągu najbliższych tygodni – podsumował CFO Grupy.

 

Inny internauta pytał, czy w najbliższych latach możliwe jest przeznaczanie na wypłatę dywidendy kwot istotnie wyższych niż dolny pułap widełek ze strategii, tj. 50-100%.

 

Na te pytanie będziemy oczywiście odpowiadali na bieżąco. Dzisiaj jednak dysponujemy nadwyżką kapitałową, którą w odpowiedzialny sposób możemy przeznaczyć na wypłatę w ramach dywidendy w sposób nie zagrażający realizacji planów strategicznych – odpowiedział Tomasz Kulik.

 

Rynek ubezpieczeń

Inwestorzy dopytywali o potencjał dalszego wzrostu rynku ubezpieczeń w  Polsce, szczególnie przez pryzmat wydatków na tle innych krajów Unii Europejskiej.

 

Potencjał do wzrostu jest znaczny, gdyż składki zbierane w Polsce stanowią ok.2,9 proc. PKB przy średniej dla UE na poziomie 8,3 proc. PKB. Ogromną różnicę widać zwłaszcza w ubezpieczeniach życiowych. Rozwój gospodarczy i wzrost zamożności Polaków umożliwiają wzrost tego wskaźnika. Jednak nasze oczekiwania są realne – patrząc historycznie ta konwergencja postępowała dość wolno. Cały czas utrzymujemy pozycje lidera, obserwujemy i wykorzystujemy trendy obecne na rynku ubezpieczeń – podsumował Tomasz Kulik.

 

Jeden z internautów zapytał o możliwość zwiększenia sprzedaży i wartości skłądki przypisanej brutto w 2021 roku.

 

Taki mamy plan i chcemy go zrealizować. Nie bez znaczenia pozostanie jednak sytuacja związana z Covid19 i jego dalszym rozwojem. Nasz scenariusz bazowy zakłada że w drugiej części roku gospodarka powinna powrócić do poziomu transakcyjności sprzed pandemii co powinno pozytywnie przełożyć się na wzrosty – czy i jak ten scenariusz będzie się realizował to trudno jest w 100% przewidzieć – wytłumaczył COF Grupy PZU.

 

Ten rok zapowiada się bardzo szczególnie i pozostanie pod dużą presją rentownościową, zwłaszcza jeżeli pandemia zacznie powoli ustępować a my jako społeczeństwo powrócimy do transakcyjności sprzed Covid19 – powiedział Kulik zapytany o rynek ubezpieczeń komunikacyjnych.

 

Segment zdrowie

W trakcie czatu padło wiele pytań związanych z dalszym rozwojem segmentu zdrowie w Grupie PZU. Inwestorzy pytali między innymi o docelowy poziom rentownosći tego biznesu.

 

Cały czas uważamy, że wzrosty w tym obszarze możliwe są przy zachowaniu rentowności na poziomie ponad 10%. W ten sposób zamknęliśmy ostatnie 2 lata i uważamy, że dalszy rozwój w ramach własnej działalności, oparty w większej mierze o własne placówki a nie placówki partnerski, powinien jeszcze bardziej przełożyć się na te wzrosty ze względu na lepszą kontrolę nad kosztami i możliwością zarządzania ruchem – odpowiedział Tomasz Kulik.

 

Inne pytanie dotyczyło spodziewanych inwestycji, aby osiągnąć zakładany w strategii wzrost przychodów o 80% do 2024 roku.

 

Aby ten wzrost mógł mieć miejsce, musimy kontynuować nakłady na rozwój w stopniu przynajmniej takim jak w poprzednich 3 latach. W tym czasie na inwestycje przeznaczyliśmy ok. 450-500 mln zarówno jeżeli chodzi o rozwój organiczny jak i fuzje i przejęcia – co jest niezbędnym warunkiem budowania skali i zasięgu – odpowiedział CFO.

 

Wreszcie padło pytanie, czy mogą wzrosnąć stawki abonamentowe na usługi w segmencie.

 

Przede wszystkim żeby dalej się rozwijać musimy pozostać konkurencyjni – nie tylko w warstwie jakościowej ale również (albo wręcz przede wszystkim) jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny – powiedział Kulik.

 

Segment inwestycyjny

Inwestorzy pytali o segment inwestycji i plany strategiczne zwiększenia wartości aktywów pod zarządzaniem o 82%, do 60 mld zł w 2024 roku.

 

Chcielibyśmy rosnąć na tym rynku tak jak to miało miejsce w roku 2020, gdzie TFI PZU było jednym z niewielu graczy mających dodatnie saldo napływów przy rynku na poziomie 0. W tych ambitnych celach znajdują się wzrosty realizowane po stronie PZU jak i po stronie kanałów bankowych, wzrosty aktywów w ramach PPK i PPE jak i portfeli ubezpieczeniowych Grupy PZU, którymi zarządza TFI. Nie wykluczamy przejęć ale za każdym razem w sposób, w który będziemy w stanie uzasadnić cenę i zrealizować na tym dodatkowe zyski – wytłumaczył Tomasz Kulik.

 

Portfele inPZU rosły w zeszłym roku jeżeli chodzi o napływ aktywów netto, pozostając w grupie nielicznych funduszy na rynku realizujących dodatnie przepływy – dodał w odpowiedzi na pytanie o inPZU.

 

Banki

Inwestorzy pytali o dalsze plany Grupy PZU względem banków Alior i Pekao.

 

W nowej Strategii na lata 2021-2024 naszym celem jest zwiększenie potencjału wspomnianych banków w obecnej postaci. Rozszerzymy ofertę ubezpieczeń sprzedawanych w bankach, powiązanych z ich produktami oraz samodzielnych, m.in. polis komunikacyjnych, zdrowotnych, podróżnych. Chcemy, by za cztery lata skumulowana składka przypisana brutto ze współpracy z Bankiem Pekao i Alior Bankiem wzrosła o 200 proc. do ok. 3 mld zł. Jednocześnie zapewnimy klientom ubezpieczeniowym i inwestycyjnym dostęp na preferencyjnych zasadach do produktów banków z Grupy PZU. Chcemy też rozwijać inne rozwiązania z zakresu assurbanking, jak np. ofertę finansowych benefitów Cash, system szybkiej wypłaty odszkodowań BLIK-iem na telefon. Możliwości synergii w obecnej strukturze Grupy są wciąż znaczne, np. dzięki wykorzystaniu ogromnej wiedzy o klientach, jaką wspólnie pozyskujemy, głębokiej analizie ich potrzeb, wykorzystaniu nowych pomysłów z zakresu fintech – powiedział Kulik.

 

Padło także pytanie o obawy względem sporych odpisów na portfelach kredytowych banków.

 

Dla banków spowolnienie gospodarcze oraz sytuacja ekonomiczna ich dzisiejszych ale i przyszłych klientów to największe wyzwanie, przed którym będą stawały podmioty z tego sektora. Abstrahując od rozstrzygnięć związanych z kredytami walutowymi (tych akurat banki z naszej grupy mają bardzo niewielki odsetek), sytuacja ta może zatem przełożyć się nie tylko na problemy związane z rezerwami ale także z możliwością wzrostów sprzedaży na poziomach z roku 2019/20. To jest bardzo istotny parametr który powinien w średniej perspektywie czasu pozwolić bankom (z większej skali biznesu) powrócić z rentownościami w rejony obserwowane historycznie – podsumował Tomasz Kulik.

 

 

  

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z PZU

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie